Home / News / Magazyn w pytaniach i odpowiedziach

Magazyn w pytaniach i odpowiedziach

Jako że urodziło się kilka kwestii, pytań i propozycji pozwolę sobie na wszystko odpowiedzieć w formie kolejnego wpisu na Games Fanatic. Tak będzie wygodniej. Ale jeszcze zanim odpowiedzi…

Magazyn doczekał się wreszcie nazwy. Było sporo wniosków, dyskusji i w końcu ankieta. Jedna z propozycji zdobyła najwięcej głosów i trwa procedura rejestracji. Od dzisiaj nie musicie posługiwać się anonimową nazwą, ale mówcie po prostu – Świat Gier Planszowych (ŚGP). Tak, tak nazwa jest jak najbardziej zamierzona. Niech się kojarzy, niech będzie rozpoznawalna, niech tytuł wpadnie w oko przy przeglądaniu szafki z mnóstwem innych czasopism. O to właśnie nam chodzi!

Współpraca. Zdecydowanie, szczerze i ciepło – ba! – wręcz gorąco namawiam do nadsyłania swoich tekstów. Macie jakiś pomysł? Czujecie się na siłach napisać ciekawy tekst, który z przyjemnością przeczytają inni? Zachęcam do przesłania. Potrzebujemy w naszym magazynie różnorodności i nowatorstwa. Chcemy pisać o planszówkowym hobby jak najwięcej i jak najbardziej ciekawie. Dobre artykuły, felietony, ciekawostki etc. etc. są jak najbardziej mile widziane i będą publikowane. Musicie liczyć się z tym, że wysoko podnieśliśmy poprzeczkę (również sobie) i nie każdy tekst dostanie się na nasze łamy. Ale co tam. Warto chyba spróbować. Do odważnych świat należy 🙂

Teksty o strategii. Ja osobiście jestem zwolennikiem takich tekstów i jestem głównym orędownikiem publikacji tego rodzaju materiałów w magazynie. Oczywiście wymyślanie samemu strategii, sztuczek, zagrań taktycznych to wielka przyjemność i jeden z najważniejszych elementów grania w ogóle – nie ma tu nad czym się rozwodzić. Z drugiej strony są gry, w które już nie gramy, są tytuły przy których chcielibyśmy zweryfikować nasze własne strategie z kimś innym, są pewne ciekawe zagrania (sztuczki), o których przeczytalibyśmy z zainteresowaniem. Jednym zdaniem materiał, który może wzbudzić żywą dyskusję, wymusić na czytelniku chwilę refleksji.

Większość dobrze opracowanych Eurogier nie posiada strategii wygrywających, stąd nie ma specjalnie zagrożenia popsucia sobie przyjemności zabawy przy jakimś tytule. Obecnie w redakcji trwa wciąż dyskusja nad formą, ścierają się różne wizje, ale będę się starał, aby jakiegoś rodzaju materiały o strategiach się pojawiały (oczywiście bez żadnego zdominowania przez nie pisma). Jak to obrazowo przedstawiałem w naszych polemikach, wolałbym propozycje taktyk w stylu samoobrony niż od razu strategia w postaci sztuki walki wyrywającej krtań przy pierwszym uderzeniu 🙂

Games Fanatic. Cóż zobaczymy jak to dalej będzie. Na pewno w jakiś sposób GF poczuje, że jego redakcja obecnie gorąco pracuje nad magazynem. Nie ma zmiłuj. Już parę ciekawych tekstów mu zabrałem i stwierdziłem, że forma analogowa ma teraz wyższy priorytet niż cyfrowa 🙂 Ale tragicznie też nie będzie. Są materiały, które nadają się tylko tu, np. teksty w stylu rzut okiem, różnego rodzaju relacje ze spotkań i trochę innych. Póki co Games Fanatic nie zamyka się, nie scala ze stroną www magazynu, istnieje i mamy zamiar go uaktualniać.

Treść. Recenzje będą i będzie ich dużo. Ale oprócz tego wiele różnorakich artykułów na tematy planszówkowe. Miejsca mamy sporo do zagospodarowania to i możemy pójść na całość.

Target. Nadal podtrzymuję, że targetem są gracze szeroko rozumianych planszówek, karcianek niekolekcjonerskich itp. Wymaganiem jest tylko, aby tekst był dobry. Nie jest tak, że pismo jest dla wszystkich (czyli dla nikogo). Filateliści nie znajdą wiele o swoim hobby u nas. Niestety. Podobnie mało (wręcz w ogóle) będziemy zajmować się programowaniem współbieżnym, literaturą wczesnego baroku oraz hodowlą koni i jeździectwem. Do znawców i fanów tych zagadnień od razu mówię – nie będzie o tym informacji. Jak widać, target mamy wąski i jasno określony 🙂


 

Facebook Comments

14 komentarzy

 1. Hubert 'Saise' Spala

  Nazwa jak nazwa 😛 Nie ścina z kolan, ale nie jest zła. Content is the king jako to mówili rzymianie, więc tylko łakomie wyczekiwać spisu treści. A macie dobrego DTPiste, co by skład był składny? 🙂

 2. zasmuciło mnie ostatnie zdanie, tak liczyłem na barokowe jeździectwo współbieżne…

  tytuł- nie pozostawia wiele wątpliwości o czym jest czasopismo;
  i wzbudza skojarzenia z czasopismem
  Świat Gier Komputerowych:)

 3. moze nawet jaki komputerowiec kupi przez pomylke… 😉

 4. Mnie się nazwa nie podoba. Bez polotu, bez oryginalności, nudna jak “Fizyka w szkole”

 5. Draco ma racje, mnie też jakoś nie leży. Games Fanatic byłoby o wiele lepsze, nie widze problemu żeby gazet a też nazywała się jak wasz blog. ŚGP obawiam się że zniknie w tłumie podobnie brzmiących nazw.

 6. Kwestia nazwy jest już przesądzona, nie możemy jej zmienić. Dodam, że ta nazwa została wybrana po dość długiej dyskusji, większością głosów redakcji.

 7. Ja osobiscie najbardziej czekam na informacje filatelistyczne. Pancho napisal ze ‘filatelici nie znajda wiele o swoim hobby’ – czyli cos jednak znajda. Jestem ciekaw co 🙂

 8. To, że nazwa się nie zmieni to raczej było dla mnie jasne, ale zawsze chętnie ponarzekam jak jest okazja, w końcu to nasza skłonność narodowa, a o tradycje trzeba dbać;)))

 9. Moje propozycje nazwy magazynu 😉

  “Z Panem Pancho dookoła planszy”

  “Niesamowite Przygody Pionka, Kostki i Drewnianych Sześcianów”

  “Magazyn Dla Tych Co Wiedzą, Że Gry Planszowe To Wiele Więcej Niż Chińczyk, Warcaby i Monopoly” (w skrócie “MDTCWŻGPTWWNChWiM” albo jescze bardziej w skrócie “WiM”)

  A tak serio, to ŚGP jest jak najbardziej ok.

  Pozdrawiam

 10. ‘Z plansza dookola swiata’
  ‘Pionek – twoj przyjaciel’
  ‘Nie taki straszny jest ten swiat planszowek’
  Szkoda ze nie zostala wybrana zadna z powyzszych propozyji lub propozycji Geko 🙁 No coz, jakos trzeba z tym zyc..

 11. IMHO dobry tytuł składa się z najwyżej dwóch słów połączonych najwyżej jakimś spójnikiem, np. “Przyjaciele znad planszy”
  “Maniak planszówkowy”
  “Świat planszówek”

 12. Nie ma w języku polskim słowa “planszówka”.

 13. Język rzecz żywa, ewoluuje…. wkrótce ten skrótowy neologizm może się pojawić w słownikach.

  A nazwa trochę banalna, no ale niech będzie…

 14. Chyba jednak blog upadł.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

9 + 18 =