Home | Wiadomości | Konkursy | Rozwiązanie konkursu z grą „Pan tu nie stał: Demoludy”

Rozwiązanie konkursu z grą „Pan tu nie stał: Demoludy”
Ten tekst przeczytasz w 2 minut

Pan tu nie stał: DemoludyPo długich dwóch tygodniach konkurs dobiegł końca, czas na ogłoszenie listy laureatów. Ale na początek – prawidłowe odpowiedzi:

  1. Okazuje się, że „Pan tu nie stał: Demoludy” – świeżynka, która ukazała się u nas w 2015 roku to wbrew pozorom dość wiekowa gra. Ma już 22 lata!. Jej inne implementacje to Attacke (1993), Ivanhoe (2000) oraz Gem Dealer (2008). Zdecydowanie nie chodziło tutaj o grę „Great Wall of China” ani o jej polskie wydanie „Pan tu nie stał!” jak niektórzy podawali. To zupełnie inne gry.
  2. Główne różnice pomiędzy implementacjami:
    Attacke i Gem Dealer to – poza klimatem – praktycznie ta sama gra. Mechanicznie przypomina Demoludy w wersji podstawowej z jedną różnicą – pierwszy gracz otrzymuje 4 zamiast 5 kart na rękę.
    Ivanhoe przypomina wersję rozszerzoną Demoludów ponieważ wprowadzono w niej karty akcji – jednak  jest ich więcej i różnią się one od tych z naszej rodzimej wersji, np. występują w niej karty umożliwiające zmianę koloru licytacji. Ivanhoe posiada ponadto szereg innych różnic – m.in. odmienne wartości dzikich kart (odpowiednik demoludowych dolarów), zróżnicowanie wartości kart w różnych kolorach, wariant dla 2 osób.
    Demoludy jako jedyne posiadają wartości liczbowe żetonów (o które toczy się licytacja) i w wariancie zaawansowanym nie wystarczy wygrać 4 licytacji, trzeba jeszcze uzbierać z tych licytacji co najmniej 10 punktów. Ponadto Demoludy zawierają dodatek do innej gry Reinera Knizi: Pan tu nie stał! (Great Wall of China)
  3. Demoludy to popularna nazwa krajów demokracji ludowej, w skład których wchodziły: ZSRR, PRL, NRD, Czechosłowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Albania. A poza Europą jeszcze Mongolia, Korea Północna, Wietnam, ChRL i Kuba.
  4. Handlujemy w ZSRR, Czechosłowacji, NRD, Turcji i na Węgrzech. Oczywiście chodziło o Turcję – jako jedyny kraj nie wchodzący w skład Demoludów.

Uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy. Najwięcej problemów sprawiały pytanie pierwsze i drugie. Jednak wszystkim, którzy zdołali namierzyć te implementacje udało się w mniej lub bardziej wyczerpujący sposób wskazać między nimi różnice. A oto lista laureatów:

Majkos
warran
Krystyna Owsiak
Sławomir Jagiełło
wok

Zwycięzcom gratulujemy i prosimy o przesłanie na adres redakcji swoich danych teleadresowych.

Sponsor konkursu:
egmont

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*