Lubicie logiczne układanki? Ja bardzo! Miałam okazję wypróbować ich sporo od SmartGamesów IUVI, przez Staxy Rebela aż po łamigłówki Muduko, które bardzo mi się spodobały. Niedawno premierę miała kolejna gra z tej ostatniej serii, czyli Cuksy.
To, co przykuło moją uwagę w przypadku małych logicznych gier od Muduko, to fakt, że rozgrywka toczy się przy wykorzystaniu pudełka. W Hotelu jest ono tytułowym budynkiem. W Ptakach to na nim, niczym na kablach sadza się kolorowe zwierzaki. A jak to wygląda w przypadku Cuksów?
Przepis na pyszną zabawę
Weź garść kart z łamigłówkami i zmieszaj je z kafelkami z obrazkami słodkości jak z Candy Crusha. Pamiętaj, że płytki powinny mieć kształty przypominające klocki z kultowej gry Tetris. Odczytaj, które kafelki będą Ci potrzebne do rozwiązania zagadki. Sięgnij po spód pudełka i przyjrzyj się nadrukowanemu tam układowi słodyczy. Włóż do środka kafelki, ustawiając je tak, aby odwzorować schemat. Sprawdź po drugiej stronie karty, czy wszystko się zgadza. Jeśli tak, możesz odtrąbić zwycięstwo i przejść do kolejnej rundy. Jeśli nie, spróbuj jeszcze raz 😉
Łatwo, trudniej, jeszcze trudniej – ale wciąż łatwo
Pierwsze zagadki w Cuksach są na tyle łatwe, że bez trudu poradziła sobie z nimi moja pięciolatka. Ostatnie sprawiły nieco trudności mnie, choć ostatecznie ich rozwiązanie zajęło mi może z dwie minuty. Na początku karty pokazują co i gdzie mamy ułożyć. Z czasem informacji jest mniej. Na kolejnych poziomach wiemy już np. tylko jakie układy mają się pojawić, ale nie wiemy gdzie dokładnie. Ostatnie karty nie zawierają już żadnych podpowiedzi odnośnie tego, gdzie powinny wystąpić ciągi “Cuksów”.
A na deser? Jeszcze więcej Cuksów
W pudełku gry znajdziemy 60 zagadek. Zapewniają one kilka godzin zabawy. Co jednak, kiedy rozwiążemy wszystkie szarady? Można wówczas przenieść się na stronę internetową, gdzie na graczy czeka aż 80 kolejnych łamigłówek.
Słodkie te Cuksy
Cuksy to ładna, prosta, przyjemna pozycja. Tytuł ten bez wątpienia spodoba się zarówno dzieciakom, jak i tym dorosłym, którzy lubią czasem potrenować szare komórki. Dzięki stopniowo zwiększającej się trudności zagadek jedna i druga grupa może spróbować swoich sił w jednoosobowej, logicznej rozgrywce.



Złożoność gry
(2/10):
Oprawa wizualna
(8/10):
Ogólna ocena
(8/10):
Co znaczy ta ocena według Games Fanatic?
Bardzo dobry przedstawiciel swojego gatunku, godny polecania. Wady mało znaczące, nie przesłaniające mocno pozytywnego odbioru całości. Gra daje dużo satysfakcji.