Home / Zapowiedzi / Zapowiedź / Rzymianie do domu – gra karciana z historią w tle

Rzymianie do domu – gra karciana z historią w tle

1Fabryka Kart Trefl-Kraków prezentuje nową grę w serii Trefl Joker Line pt. Rzymianie do domu! Gra autorstwa Erica B. Vogla to dobry pretekst, by przybliżyć fragment interesującej historii. I choć ta wiedza nie pozwoli zdać raczej matury, to zawsze można błysnąć w towarzystwie.

W prezentowanej grze gracze wcielają się w rolę kaledońskich wodzów, którzy muszą wykurzyć Rzymian z fortów na Murze Hadriana. Grzecznie prosili, ale Rzymianie chyba nie rozumieją po  kaledońsku. Trzeba zatem sprytnie rozmieścić wojowników i zaplanować każdy ruch. A potem już będzie można cieszyć się zasłużoną sławą, chwałą i ulubioną owsianką.

Przenosimy się zatem na rubieże dawnej rzymskiej prowincji Britannia i ramię w ramię z rdzennymi mieszkańcami stajemy do boju o kontrolę nad Murem Hadriana. Tutaj przyda nam się trochę faktów. Mur (lub Wał) Hadriana Rzymianie wybudowali w latach 122-129 n.e. za rządów cesarza Hadriana. Mur ten stanowił najdalej wysuniętą na północ granicę Imperium Romanum i miał zabezpieczać rzymskie terytoria przed atakami plemion piktyjskich z górzystej Kaledonii (dzisiejsza Szkocja). Podbój Brytanii zapoczątkował cesarz Klaudiusz w 43 roku jednak Rzymianom nigdy nie udało się opanować całych wysp. Mur Hadriana został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego pozostałości można oglądać w pobliżu Segedunum w Housesteads i Great Chesters.

3Mur Hadriana rozciągał się na długości około 120 km (80 mil rzymskich) między Bownes nad zatoką Solvay do Wallsendnad rzeką Tyne. W większości miejsc miał 4,5 m wysokości. Zbudowano go z kamienia i cegły (część wschodnia) oraz z darni (część zachodnia). Co około 1,5 km Rzymianie rozmieścili niewielki forty (strażnice milowe, burgi), a co 500 m – wieże strażnicze. Granicy pilnowało około10 tysięcy legionistów.

Mur Hadriana jest tłem wydarzeń w hollywoodzkich filmach, np.:

  • Dziewiąty Legion z 2011 roku z Chaninngiem Tatumem
  • Centurion z 2010 roku z Michaelem Fassbenderem
  • Król Artur z 2004 roku z Clivem Owenem i Keirą Knightley

Bestsellerowy amerykański autor George R. R. Martin przyznał, że Wał Hadriana był dla niego inspiracją do stworzenia Muru występującego w Pieśni Lodu i Ognia.

Rzymianie do domu! to szybka, zabawna i zadziorna gra karciana dla 1-4 graczy wieku powyżej 10 lat na około 10 minut.


 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

11 − 8 =