Zapytałem Filipa Miłuńskiego (redaktora prowadzącego w wydawnictwie Granna) o parę szczegółów i zakulisowych detali związanych z najnowszą grą Granny – Empatio.
– Dlaczego Mood X? Jak się ma ten tytuł do dotychczasowej linii Granny. W szczególności do Granny Expert.
Zależy nam bardzo na tym aby nasza oferta była bogata. W tym sensie, żeby każdy mógł znaleźć w niej coś dla siebie. Jesteśmy bardzo znani z gier dla dzieci i rodzinnych, mamy też tytuły stricte dla dorosłych w serii Expert. Od dłuższego czasu staraliśmy się znaleźć do oferty grę psychologiczną. Taką, w której najważniejsze nie są punkty i zwycięstwo, a właśnie sama interakcja z innymi graczami. Empatio to właśnie taka pozycja.
– Czy to efekt poszukiwań Granny, czy może inicjatywa wyszła od Włochów?
To efekt naszych poszukiwań. Każdego roku testujemy setki gier, poszukując tych które warto wydać.
– Czy wydanie polskie różni się czymś od pierwszego wydania Mood X? Czy pojawią się jakieś bonusowe karty dla polskich graczy?
Różni się znacznie, ale głównie w kwestii grafiki pudełka i rozwiązania kwestii planszy i pionków. Centralną postacią naszego wydania jest zionący ogniem smok, a pionki graczy to piękne drewniane płomienie. Karty i zasady gry są te same. Natomiast polscy gracze otrzymują wraz z grą w prezencie również podstawki pod kubki z grafikami z gry.
– Do kogo adresowana jest ta nietypowa gra?
Odbiorcą Empatio jest praktycznie każdy! Kierujemy grę głównie do graczy rodzinnych ale powinna się sprawdzić równie dobrze w gronie przyjaciół. Gra stawia na pogłębianie relacji między graczami, więc rozgrywka bywa tym ciekawsza im lepiej znamy swoich współgraczy.
– Czy poza wewnętrznymi testami weryfikowaliście odbiór gry wśród bardziej przypadkowych graczy?
Oczywiście. Zawsze staramy się testować gry nie tylko w gronie doświadczonych graczy ale z tzw. grupą docelową. Gry dla najmłodszych testujemy cyklicznie w przedszkolach, pozycje takie jak Empatio w szkołach i na spotkaniach graczy.
– Czy to zapowiedź kolejnych tytułów zagranicznych autorów? Bo swego czasu, takie mam wrażenie, Granna zapowiadała wydawanie nowych tytułów polskich twórców.
Praktycznie co roku wydajmy nowe gry zarówno polskich jak i zagranicznych autorów. Podstawowym kryterium nie jest dla nas narodowość autora tylko jakość samej gry! Jeszcze w tym roku nakładem Granny ukażą się zarówno gry polskich i jak i zagranicznych autorów. Kolejna pozycje z serii Expert, którą przygotowujemy na tegoroczne targi w Essen to właśnie dzieło polskiego, młodego, zdolnego autora.
– Jak można zarekomendować Empatio? Czym ta gra zdobywa serca (i portfele) graczy? Czy planujecie dodatki (nowe karty)?
Moim zdaniem unikatowe w Empatio jest zgłębianie tematyki naszych emocji i wyczuwania ich u innych ludzi. Ta gra naprawdę jest jak jej nazwa – polega na praktycznym ćwiczeniu empatii, w formie ciekawej rozgrywki. Są już gry oparte na skojarzeniach, jak również nastawione na zgadywanie sposobu myślenia innych. Natomiast takie podejście do tematu jest czymś bardzo świeżym i ciekawym. Jeśli chodzi o dodatki nie myślimy jeszcze o nich. Wychodzimy z założenia że naszym celem jest przede wszystkim dostarczenie graczom kompletnej wersji podstawowej gry, która pozwoli się bawić przez długi czas bez dodatkowych zakupów. W przypadku Empatio w każdej partii wykorzystuje się kilka kart z 64, tak więc spokojnie rozegramy kilkanaście partii zanim jakiekolwiek karty zaczną się powtarzać.