Home / News / Boże Igrzysko: Magnaci czekają na Wasze wsparcie

Boże Igrzysko: Magnaci czekają na Wasze wsparcie

Jeszcze dwa tygodnie potrwa akcja zbierania funduszy na wydanie gry Boże Igrzysko: Magnaci  na portalu wspieram.to. Brakuje zaledwie kilkunastu procent kwoty docelowej, tak więc każdy wspierający jest na wagę złota. Oto co działo się w ramach kampanii w ostatnich tygodniach. Pojawiła się możliwość dokupienia pierwszego dodatku do zestawu z grą – drukowanej wersji Pomocnika Historycznego Polityki “Rzeczpospolita Obojga Narodów”. Pomocnik to 132 strony opowieści o republice szlacheckiej, jej złotej wolności, fenomenie sarmatyzmu, tolerancyjności ale i o przyczynach upadku. Lektura ta może być wspaniałym wstępem do rozgrywki i służyć pogłębieniu jej edukacyjnego waloru.

Pomocnik Historyczny Polityki RON

Cały czas przebiegają testy gry na najważniejszych konwentach w Polsce. Oto jak wspominają grę osoby, które miały okazję zagrać:

“Udało mi się wczoraj zagrać w Magnatów podczas Nocy Muzeów. Mogę powtórzyć słowa, które tutaj przed chwilą padły – mechanika prosta, a daje bardzo dużo możliwości. Gra 5-osobowa zajęła nam łącznie z tłumaczeniem zasad około 70 minut. Nie było czasu na studiowanie kart i graliśmy tylko nimi na punkty, nie patrząc kto kogo zagrał, a krótki rys historyczny przy każdej postaci jest umieszczony, także dodatkową wiedzę historyczną można podczas rozgrywki przyswoić. Na pewno przy graniu w grupie znajomych będzie duuużo emocji, my już podczas drugiej rundy usłyszeliśmy tekst “to jest Twoja wojna”, a gdzie walka o dobro Rzeczypospolitej? Graficznie plansza przedstawia się rewelacyjnie, a był to przecież tylko “ostateczny prototyp”. Po tej jednej rozgrywce nie żałuję wydanych pieniędzy i będę nadal zachęcał innych do zakupu – zbierajmy na drewniane kostki, a jak się uda, to i na domki.”
Poznański sklep z grami planszowymi GOSU rozpoczął cykl wywiadów video realizowanych na żywo z osobami działającymi w środowisku gier planszowych. Na pierwszy ogień trafiło na Michała Ozona, czyli jednego z filarów wydawnictwa Phalanx – zapis wywiadu znajduje się na serwisie youtube.

W aktualizacjach strony projektu opublikowany został opis magnackich rodów, w których przywódców wcielają się gracze oraz zdjęcie finalnego prototypu gry .

Na stronie projektu przypominamy o pierwszej polskiej próbie wydania gry planszowej metodą crowdfundingu. Gry, której fabuła, po wielu latach, znów staje się aktualna. Idea finansowania społecznościowego narodziła się o wiele wcześniej niż powstały portale internetowe dedykowane crowdfundingowi. W świecie gier planszowych prym w tego typu działalności od lat wiedzie amerykańskie wydawnictwo GMT GAMES. Ich projekt P500, funkcjonujący od drugiej połowy lat 90-tych, pozwala na finansowanie wydań kolejnych planszowych gier wojennych – tytułów obarczonych dużym ryzykiem wydawniczym. W 2006 roku wydawcy “MAGNATÓW”, jeszcze jako grupa kreatywna Los Diablos Polacos, próbowali przenieść do Polski metodę działającą za oceanem. Niestety było jeszcze na to za wcześnie. Szczegóły historii można poznać dzięki lekturze archiwalnego artykułu z GW z 2006 roku.  Od czasu tamtych pionierskich starań minęło osiem lat. Dziś, w zupełnie innych realiach, widoki na powodzenie akcji są dużo wyższe.


 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

2 × pięć =