W dniu dzisiejszym jury najsłynniejszej nagrody planszówkowej na świecie ogłosiło nominacje jak i rekomendacje w trzech kategoriach. Tym razem niestety, żaden z naszych autorów nie załapał się na powyższe listy. Nie obyło się jednak bez innych zaskoczeń…
W ramach najbardziej prestiżowej nagrody Spiel des Jahres 2013 ogłoszono następujące nominacje.
- Augustus -Paolo Mori (Hurrican)
- Hanabi – Antoine Bauza (ABACUSSPIELE)
- Qwixx – Stefen Benndorf (Nürnberger-Spielkarten-Verlag)
Po pierwsze nie tylko ja zdziwiłem się obecnością aż dwóch tak małych gier. Po drugie znowu jury sięga po tytuł znany od dłuższego czasu a dokładnie 3 lat, mam tu na myśli Hanabi. Osobiście bardzo lubię tą małą grę ale w życiu bym nie pomyślał, że takie “maleństwo” i tak wiekowe może być rekomendowane do SdJ. Niestety o grze Qwixx usłyszałem dopiero dzisiaj, ale z opisu wygląda na zmodyfikowane Yahtzee w czasie rzeczywistym. Ostatnio za to miałem okazję grać w Augustusa. Postaram się parę słów napisać o niej w najbliższym czasie, ale generalnie w przypadku tego tytułu jestem na mniej zdziwiony. Choć gra mnie nie porwała i nie podejrzewał by go o nominacje czy nawet rekomendacje.
Jako rekomendacje w ramach SdJ podane zostały następujące tytuły:
- Divinare – Brett Gilbert (Asmodee)
- Escape: The Curse of the Temple – Kristian Amundsen Østby (Queen Games)
- Hand auf Herz, – Julien Sentis (Zoch Verlag)
- La Boca, – Inka i Markus Brand (Kosmos)
- Libertalia– Paolo Mori (Asmodee/Marabunta)
- Mixtour– Dieter Stein (Clemens Gerhards)
- Riff Raff– Christoph Cantzler (Zoch Verlag)
- Rondo– Reiner Knizia (Schmidt Spiele)
- Yay!– Heinz Meister (Noris Spiele)
Jedną z rzeczy, którą można zauważyć patrząc na stronę jury, iż prawie wszystkie gry zarówno nominowane jak i rekomendowane, mają krótki czas gry czyli 30 minut lub mniej. Jedynie dwa tytuły przekraczają ten czas (La Boca i Libertalia). Może w końcu po tej nominacji, któryś z polskich wydawców skusi się na wydanie gry w pirackich klimatach. Wielu łącznie ze mną obstawiało nominację dla gry La Boca, ale może uznano, że co za dużo to nie zdrowo, bo przecież dwie nominacje w jednym roku… Sukcesem na pewno można nazwać obecność dwóch gier Paulo Moriego.
Nominacje do nagrody w kategorii gier dla zaawansowanych graczy czyli Kennerspiel des Jahres otrzymały następujące tytuły.
- Bruges– Stefan Feld (Hans im Glück)
- Legends of Andor– Michael Menzel (Kosmos)
- The Palaces of Carrara -Wolfgang Kramer i Michael Kiesling (Hans im Glück)
Mając w pamięci tytuły z poprzedniego roku (Village, K2, Targi, Hawaii, Freitag i Ora et Labora) przyznam szczerze, jestem nieco zdziwiony takim doborem tytułów. Tak naprawdę każda z tych gier mogła by się znaleźć w pierwszej kategorii, tym bardziej, że Pałace jak i Legendy wręcz wydały się wydane pod tą nagrodę. Obie mają włączone łatwiejszy wariant gry. Ale chyba pewne epoka w SdJ się skończyła. Dodać należy jeszcze dwa tytuły rekomendowane czyli:
- Terra Mystica– Jens Drögemüller and Helge Ostertag (Feuerland Spiele)
- Tzolk’in: The Mayan Calendar – Simone Luciani i Daniele Tascini (Czech Games Edition)
Tym jury już kompletnie mnie zbiło z tropu, bo przecież włożenie do tego samego worka gier o takiej różnicy skomplikowania reguł powoduje, że nie wiem do końca jak mam odbierać tą nagrodę. Ja osobiście zamienił bym nominacje na rekomendacje i wtedy chyba bym się tak nie dziwił. Nota bene już bardziej do tego zestawu pasował by mi inny tytuł Stefana Felda czyli Bora Bora.
Do ostatniej nagrody przeznaczonej dla gier dziecięcych czyli Kinderspiel des Jahres nominowano:
- Der verzauberte Turm, by Inka and Markus Brand (Drei Magier Spiele)
- Gold am Orinoko, by Bernhard Weber (HABA)
- Mucca Pazza, by Iris Rossbach (Zoch Verlag)
Tutaj trudno mi skomentować wybór, ale mam nadzieje, że przynajmniej w tej kategorii jury wykazało się bardziej trafnym wyborem. Co do dwóch pierwszych nagród, można odnieść wrażenie, że nominowane są gry coraz “łatwiejsze” w odbiorze, tańsze w zakupie (oznaka kryzysu??), jak nie wymagające dużej ilości czasu. Moim zdaniem psuje to jednak renomę nagrody Spiel des Jahres, co z kolei podniesie rangę nagród serwisu BGG, przynajmniej w świetle międzynarodowej społeczności graczy. Co do typowania to stawiam na Hanabi i Legendy Andory, czyli najbardziej wyróżniające się gry w poszczególnych nominacjach.
Masakra.
Równia pochyła zmienia nachylenie na bardziej pionowe.
Jak dla mnie Augustus jest wręcz stworzony do SdJ i nie zdziwię się, jeżeli wygra. To świetna gra i fajnie, że wyjdzie też po polsku.
Hanabi niestety nie grałem, ale też słyszałem same pochwalne opinie – chociaż trochę nie wyobrażam sobie, aby miała wygrać gra kooperacyjna w blaszanym pudełku 🙂
Za to fajnie wyszło, że w PL pojawiają się w tym roku dwie gry nominowane do SdJ, a informacja o tym (w przypadku Augustusa – nieoficjalna) pojawiła się sporo przed ogłoszeniem listy nominacji. Czyli jednak polscy wydawcy spośród wszystkich wydawanych na świecie gier, do Polski przenoszą często te najlepsze.