Home / Essen 2012 / Premiera gry Tzolkin: Kalendarz Majów

Premiera gry Tzolkin: Kalendarz Majów

Wydawnictwo REBEL.pl podało datę wydania polskiej edycji gry Tzolkin: Kalendarz Majów – będzie ona dostępna około 10. grudnia. Sugerowana cena detaliczna to 139,95.

Starożytna cywilizacja Majów była znana ze swej unikalnej sztuki, bogatej architektury, wysoko rozwiniętej wiedzy matematycznej oraz zaawansowanej znajomości świata widzialnego. Życie cywilizacji obracało się wokół tajemniczego kalendarza Tzolk’in przedstawiającego 260-dniowy cykl powiązany z ruchem planet.

To dzięki niemu Majowie wiedzieli, kiedy przypada najlepszy czas na sadzenie roślin, odprawianie ceremonii, czy wznoszenie monumentów. W grze wcielasz się w rolę przywódcy jednego z plemion. Czy uda Ci się sprowadzić na swój lud przychylność bogów i doczesną pomyślność?

Sercem gry jest mechanizm zębatkowy, w którego centrum znajduje się tytułowy kalendarz sterujący obrotem pięciu kół akcji. Planując działania musisz zatem brać pod uwagę stale zmieniającą się sytuację na planszy.

W swojej turze gracze mogą położyć jednego lub więcej robotników na najniższym wolnym miejscu na kołach lub podnieść jednego lub więcej robotników. Gdy gracz podnosi robotnika, przeprowadza również spejalną akcję odpowiadającą miejscu, z którego robotnik został podniesiony. Akcie umieszczone na późniejszych obszarach obrotu są dużo bardziej wartościowe, więc warto zatrzymać robotnika na kole i pozwolić by czas pracował na naszą korzyść. Jednak gracze nie mogą zrezygnować ze swojej tury – jeśli gracz wyłożył wszystkich robotników na koła, musi któregoś podnieść w kolejnej turze.

Gra kończy się po jednym pełnym obrocie centralnego koła. Gra oferuje wiele dróg do zwycięstwa – składanie ofiar bogom lub budowanie świątyń to przykładowe dwie spośród nich.

Tzolk’in: The Mayan Calendar wydany przez Czech Games Edition w październiku 2012 zbiera bardzo dobre recenzje wśród graczy z całego świata – średnia ocena w serwisie BoardGameGeek wynosi w tej chwili 8.10, co daje jej 215. miejsce w światowym rankingu – jak na miesiąc po premierze, jest to świetny wynik.

Polska edycja gry jest dostępna w przedsprzedaży w miesiąc po światowej premierze, w dobrych sklepach z grami planszowymi.

Więcej o grze:


 

Facebook Comments

5 komentarzy

  1. szkoda że nie 21 grudnia, w dzien końca świata, ale nie zdążyłoby pod choinki 🙂

  2. Od 10 grudnia minęło zaledwie kilka dni, a nakład Tzolkina już praktycznie się wyczerpał (zostało nam zaledwie kilka egzemplarzy).

  3. Następnym razem trzeba wydrukować więcej niż 500 sztuk ;).

  4. 500 sztuk sprzedane praktycznie w dniu premiery to całkiem niezły wynik jak na naszym rynku 🙂

  5. To świetny wynik jak na cięższą grę, która miała premierę na Essen :).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

trzynaście + dziewiętnaście =