Home / News / Myślnikowe podsumowanie

Myślnikowe podsumowanie

Koniec czerwca to czas szkolnych rozliczeń. Także w ropczyckim Myślniku można dokonać pewnych bilansów. Drugie półrocze to czas intensywnych działań promujących planszówki wśród uczniów szkół z całego powiatu.

Szkolny Klub Gier Logicznych „Myślnik” (o którym kilka razy już pisałem) przekształcił się w Międzyszkolny KGL. Dzięki życzliwemu odzewowi uczniów i nauczycieli uczestniczących w Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu kolejne szkoły prowadzą u siebie zajęcia z planszówkami: Liceum w Sędziszowie Małopolskim, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. M. Kopernika w Ropczycach, Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie Dolnej, Gimnazjum w Ostrowie, Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej i inne. Cieszy to, że za przykładem Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza i Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach poszły inne placówki.

Do tych szkół zakupione zostały – po starannej konsultacji – planszówki, które wykorzystywane są na zajęciach pozalekcyjnych oraz w czasie niektórych zastępstw. Prócz tego udało się pozyskać gry edukacyjne Chłopska Szkoła Biznesu we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie.

6 kwietnia, we współpracy z rzeszowskim oddziałem IPN, został zorganizowany w Zespole Szkół Międzyszkolny Turniej edukacyjnej gry planszowej 303 – Bitwa o Wielką Brytanię. W Turnieju uczestniczyło blisko 100 uczniów z 15 podkarpackich szkół ponadpodstawowych z naszego Powiatu i z województwa. Prócz mnóstwa emocji każdy uczestnik otrzymał co najmniej jedną z gier planszowych IPN, a każda ze szkół pełny pakiet gier (Pamięć ’39, Awans, 303, Kolejka). Znów kilkaset osób uzyskało możliwość kontaktu z niebanalnymi grami planszowymi. (szczegóły)

1 czerwca, dzięki wsparciu wydawnictwa Egmont, ropczycka Jedynka (SP Nr 1) zaprosiła do siebie dzieci z klas 1-6 z kilku zaprzyjaźnionych szkół. Myślnik w Jedynce to nowy pomysł na turniej dla dzieci młodszych – mam nadzieję, że mnóstwo radości okazywanej przez dzieci zatwierdzi imprezę w stałym kalendarzu wydarzeń szkoły. Dzieci najmłodsze rywalizowały w Skubane kurczaki, a starsze zmagały się z Piratami: Karaibską flotą. Najlepsi dostali planszówki jako nagrody, a szkoły uczestniczące w turnieju wzbogaciły swoje ludoteki o turniejowe gry. Dzięki Egmontowi kilkadziesiąt dzieciaków miało wyjątkowy Dzień Dziecka, a nauczycielki klas młodszych poznały nowe możliwości aktywizowania dzieci w szkole. (szczegóły i więcej)

2 czerwca odbyła się kolejna edycja najstarszej ropczyckiej imprezy planszówkowej – 4 Ropczycki Turniej Logiczny. Tym razem w formacie dwa w jednym. Uczestnicy z ponad 60 uczniów z kilkunastu szkół ponadpodstawowych mogli wybrać jeden z dwóch turniejów. Abalone i Rój to gry wydawnictwa G3, w które rywalizowała połowa uczestników – pozostali w wolnych chwilach również mieli okazję pograć w te gry i inne pokazowe tytuły z oferty G3. Druga grupa rywalizowała w dotychczasowej formule (8 gier czteroosobowych w czterech rundach eliminacyjnych) walczyła o nagrody ufundowane przez Galaktę. Zacięta rywalizacja o cenne planszówki z G3 i Galakty trwała kilka godzin. Spora grupa uczestników, to już weterani poprzednich turniejów, ale większość to nowi, zachęceni przykładem koleżanek i kolegów oraz zaciekawieni pomysłem na interesującą formę rozrywki. (szczegóły)

Efektem tych planszówkowych imprez jest utrwalenie ich pozycji w szkolnych kalendarzach imprez. Ponadto, w wyniku rozmów toczonych m.in. na Pionku, mamy zapewnienie wsparcia w kolejnych edycjach planszówkowych turniejów w Ropczycach i powiecie.

Mimo, że wakacje, nie odkładamy planszówek na półkę! Już 13 lipca (środa) odbędzie się impreza plenerowa Wakacje z Egmontem. Będą gry wielkoformatowe, wiele stolików z grami planszowymi, mnóstwo konkursów i nagród dla wszystkich, którzy w lipcowe popołudnie będą chcieli pograć i poznać nowe gry planszowe.

A w sierpniu pewnie kolejne impreza – Wakacje z Granną!


 

Facebook Comments

6 komentarzy

 1. Mimo, że Wrs na Pionkach zachowuje się niesympatycznie i mnie ogrywa to gratuluję rewelacyjnych działań na zasadzie “Siłączki” w krzewieniu planszówek. Brawo Wrs!

 2. Wojtku, po prostu gratuluję!

 3. dominusmaris

  Bardzo ciekawa informacja, zwłaszcza w świetle dyskusji o ,,piramidzie graczy” w wątku o SDJ. Widać, że w mniejszych skupiskach ludzkich, też jest podłoże pod graczy 5 levelu 😉 A skoro jest podłoże, to może i oni już tam są?

 4. Zaintrygowała mnie myśl P.T. Kolegi dominusmarisa o graczach 5 lvlu.
  Byłbym zobowiązany, gdyby rozwinięta została teza o związku między wielkością skupiska ludzkiego a obecnością w nim graczy 5 lvlu.
  Bo jakoś tak zrozumiałem, że (prócz krzywej Gaussa i statystyki) P.T. Kolega sugeruje jakieś inne związki.

 5. dominusmaris

  Nie chcę żeby to zabrzmiało obraźliwie, ale
  można przyjąć że osoby z klasy średniej; lub do niej zbliżonej pod względem wykształcenia, sytuacji materialnej i dostępu do informacji (w tym świadome wielu różnych form spędzania wolnego czasu), zasadniczo mieszkają w dużych miastach. Myślę, że gracze 5 lvl-u głównie rekrutują się z tej grupy. Opisywany tu przykład młodzieży, a dokładniej jej opiekuna, pokazuje że gry docierają coraz szerzej do mniejszych miejscowości- więc jest potencjał by i tam pojawili się ,,gicy”. Jest chyba oczywiste, że dostęp do sklepów z grami, czy grup spotykających się regularnie przy planszy, jest łatwiejszy w dużych miastach. Oczywiście żyjemy w dobie internetu, ale niewielu ludzi, bez choćby najmniejszej informacji z zewnątrz, zacznie szukać na internecie nowoczesnych gier planszowych.
  Wyczułem pewne poirytowanie w poście WRS,
  więc podkreślam że niczego poza tą oczywistą kwestią nie sugerowałem.

 6. gratuluje i podziwiam:)… Marzenie jakby chociaż w 50% szkół były takie eventy łączące dobrą zabawę z innymi małymi ludźmi i popularyzowanie gier planszowych. A nie siedzenie tylko przed komputerem:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

5 × 3 =