Home / News / Karciane „Filary Ziemi” od Galakty

Karciane „Filary Ziemi” od Galakty

Filary Ziemi gra karciana to najnowszy tytuł w serii gier osadzonych w świecie stworzonym przez Kena Folletta w jego bestsellerowe powieści „Filary Ziemi”. Ponownie przenosimy się do Kingsbridge z początku XII wieku. Trwa tutaj budowa największej katedry na świecie, a gracze rywalizują ze sobą o miano najlepszego z budowniczych. Zostanie nim ten, kto wniesie największy wkład w budowę monumentalnej świątyni.

Jednak, jak to w życiu bywa, los czasem rzuca kłody pod nogi, przeciwnicy chcą przekupić naszych rzemieślników, a czarne charaktery znane z powieści będą robić wszystko, aby utrudnić osiągnięcie obranego celu.

Gra karciana Filary Ziemi jest przeznaczona dla 3 lub 4 osób w wieku od 10 lat. Rozgrywka składa się z kilku rund, podczas których gracze zagrywają karty w tzw. układach. W ramach jednego układu każdy z uczestników zagrywa jedną kartę. Układ zdobywa karta o najwyższej wartości – przy czym nie oznacza to, że układ uzyska gracz, który zagrał daną kartę! Jeżeli np. okaże się, że zagramy kartę rzemieślnika w kolorze przeciwnika, a karta ta okaże się mieć najwyższą wartość spośród wszystkich zagranych – to przeciwnik zdobędzie dany układ. Zasada ta owocuje często ciekawymi zwrotami akcji i zagraniami.

W ramach układów gracze starają się zdobywać surowce oraz rzemieślników, którzy mogą zamienić materiały na punkty zwycięstwa. Do tego gracze mają do dyspozycji karty wydarzeń sprawiające, że gra jest bardziej emocjonująca, oraz karty przywilejów, które także w znaczący sposób urozmaicają rozgrywkę.

Autorem gry jest Michael Rieneck, słynący z „uplanszawiania” dzieł literatury. Wspólnie ze Stefanem Stadlerem zaprojektował już Filary Ziemi grę planszową oraz Świat bez końca (obie na podstawie książek Kena Folletta). Sam natomiast przygotował planszową wersję „W 80 dni dookoła świata”.

Filary Ziemi gra karciana ukaży się w polskiej wersji językowej dzięki wydawnictwu Galakta. Premiera polskiej edycji gry planowana jest na wakacje tego roku.


 

Facebook Comments

One comment

  1. Witold Janik

    Szkoda, że takie (relatywnie) słabe oceny na BGG, bo się zdążyłem zainteresować. Ale widzę nie ma czym za bardzo się podniecać w tym przypadku 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

9 − pięć =