Home / News / Pret-a-Porter od Portalu!

Pret-a-Porter od Portalu!

Czas oficjalnie ogłosić to, o czym tu i ówdzie można się było już dowiedzieć. W tym roku, z okazji mikołaja i świąt wydawnictwo Portal ma dla fanów gier planszowych w Polsce jeszcze jedną niespodziankę – emocjonującą grę planszową! Pret-a-Porter jest ekonomiczną grą, w której gracze wcielają się w role właścicieli firm i ruszają na podbój świata mody. Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy, czas gry to 60-120 minut. Autorem gry jest Ignacy Trzewiczek, grafikę na pudełko wykonał – znany z produkcji Fantasy Flight Games – Tomasz Jędruszek. Zapraszamy na oficjalną stronę gry!


 

Facebook Comments

31 komentarzy

 1. Wow, nie wiedziałem, że da się tyle gier w rok zrobić. Szacunek.

 2. Ej, ale gdzie krew, flaki i jucha?! 🙂

  Przeca jednym z powodów niewydania Bazyliki przez Portal miała być właśnie zbyt mała mięsistość i niepasowanie do pozostałych tytułów Portalu.

  A tu ni z tego ni z owego “tap madl”.

 3. Świat mody jest bardzo krwawy 🙂

 4. Widząc tytuł byłem przekonany, że to gra Jacka Nowaka. Jeżeli dobrze pamiętam, Jacek pracowal nad grą o podobnym (tym samym?) tytule.

 5. Gra zupełnie nie dla mnie, ale na stronie Portalu przeczytałem, że to ich “prezent na święta”.

  Nie odmawia się przecież przyjmowania prezentów. 😉

 6. Jestem po kilku partiach i… jak dla mnie – najlepsza gra Portalu!
  Jest bardzo ciasno, jest sporo interakcji – piszę się na przedsprzedaż.

 7. Tak, Jacek zainspirował nas do tego projektu, choć po wielu miesiącach ostatecznie to się tak pozmieniało, że nie jest to prototyp Jacka, natomiast iskra i inspiracja wyszły od Jacka i tak to się szczęśliwie zakończyło wydaniem gry.

 8. Myślę, że też w decyzji w wydaniu tej grze, pomógł fakt, że NBP wsparł tą produkcję. Co mam nadzieje, nie będzie po raz ostatni. Im więcej dobrych polskich planszówek, szczególnie tak ładnie wydanych z pomocą takich instytucji, tym lepiej. Nawet jeśli to nie linia firmy 😉

 9. Tak, dla pełnego obrazu. To Jacek napisała na forum GF:

  “Wyjaśniam, bo niedopowiedzeń jest już sporo. To był mój temat, jednak w pewnym momencie go oficjalnie porzuciłem. Uznałem, że nie mam możliwości doprowadzenia rzeczy do końca i byłem niezadowolony z osiągniętego efektu. Ignacy przejął temat i zrealizował swoją grę, przy mojej pełnej wiedzy i zgodzie. Nie znam ostatecznego kształtu gry i nie miałem wpływu na jej mechanikę.”

 10. dominusmaris

  Czy to było tak, że Jacek wysłał grę do Portalu a Ignacy pograł, potestował, zobaczył co można ulepszyć, zrobił po swojemu a Jackowi podziękował-jednocześnie, w praktyce uniemożliwiając mu wydanie jego gry?

 11. dominusmaris

  O sorry! Przegapiłem komentarz Tycjana.

 12. moja pierwsza reakcja taka sama jak Rysława – przecież Portal to “polski FFG”

  ??

 13. Portal po prostu daje sygnał dla wszystkich projektantów, że mogą do niego teraz uderzać z grami o hodowli ziemniaków, gabinetach fryzjerskich, misiach puchatkach… i takich tam ;). Grałem w prototyp Pret-a-Porter dawno temu i ze zdjęć widać, że niewiele z tamtych czasów się zachowało.

 14. Grałem raz, ale w niemal ostateczną wersję i szczena mi niemal opadła. Trzewik zrobił ekonomiczną grę o modzie z dużą ilością decyzji, zależności i liczenia (to akurat nie jest obowiązkowe, ale bez tego efekty mogą być raczej marne). Jak na razie gry z Essen mają na noc. Mam tylko jedną obawę. Gra chyba za szybko się ukazuje (no ale NBP czekać nie mogło), bo przy takiej złożoności aż prosi się o jeszcze rok testów.

 15. @konev – wydaje mi się, że takim sygnałem raczej będzie wydanie gry nie-trzewika 🙂

 16. W stosunku do prototypu Jacka, z wyglądu elementów wygląda na to, że dużo się zmieniło.

 17. Mam pytanie, nie doszukujcie się złośliwości: po co Narodowy Bank Polski dofinansowuje grę planszową o modzie? Czy kasa nie poszła przypadkiem z moich (podatnika) pieniędzy? Proszę o odpowiedź.

 18. Ok. Sam sobie znalazłem odpowiedź:

  http://www.nbportal.pl/pl/edukacja/dofinansowania_nbp

  Komisja rozpatruje i opiniuje wnioski dotyczące działań społecznie użytecznych istotnych dla edukacji ekonomicznej, nadesłane przez organizacje i instytucje zewnętrzne do Oddziałów Okręgowych NBP.

 19. NBP prowadzi dość szeroko zakrojoną akcję edukacyjną – patrz nbportal.pl. Gra o tematyce ekonomicznej pewnie się wpisuje w takie działania.

 20. Czy gra zawiera jakieś żetony? Jeśli tak to niech Portal od razu dodrukuje dodatkowy arkusz 😛

 21. NBP, o ile się nie mylę, co roku generuje spory zysk przekazywany państwu – także raczej transfer kasy to w drugą stronę idzie, podatnicy na bank przynoszący zysk chyba nie łożą..

 22. To “chyba” i “na pewno” w powyższym komentarzu to na wypadek, gdybym potrzebował się wyłgać z tej opinii 🙂

 23. @kwiatosz – pieniądze NIE przekazane do budżetu to także koszt podatnika 🙂

 24. dominusmaris

  Tak rozumując, każdy z nas generuje koszty dla podatników. Gdybyśmy nie wychodzili z domu i nie chorowali nie potrzebna by była policja i służba zdrowia.
  NBP jest instytucją niezależną i nie należy łączyć go z podatnikiem.

  Na działania z zakresu edukacji ekonomicznej pieniądze są na pewno wydzielone w budżecie NBP.
  Nie dostanie Portal to dostanie ktoś inny.
  Może Balcerowicz postawi drugi ,,zegar”?:)

  Czyli to nie jest tak że w związku z wydaniem pret-a-portera NBP wpłaci 25.000 mniej do budżetu państwa, w związku z czym VAT na planszówki wzrośnie.

 25. NBP to instytucja państwowa – dlatego należ ją łączyć z podatnikiem. Generuje zysk który mógłby być przekazany na łatanie dziury budżetowej, a jest przekazywany na działania z zakresu edukacji ekonomicznej. Nie oceniam czy to dobrze czy źle, ale raczej gdyby tę pozycję obciąć transfer do budżetu mógłby być większy.

 26. Hmm, ja jednak jestem za przekazywaniem tych pieniędzy na edukację ekonomiczną, a łataniem dziury np. cięciem administracji albo obniżką podatków – ale to temat na inne forum 🙂

 27. http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8709526,NBP_inwestuje_w_mode.html

  Wyborcza o najnowszej grze Trzewika.

  @Królik, NBP jest insytucją niezależną (Konstytucja). Nigdzie nie ma napisane, że ma wspierać budżet. Zgadzam się, że to temat na inne forum 🙂

 28. I z tego co widzę, to NBP nastawił się na długotrwały zwrot z inwestycji (bo w pierwszym roku chyba tego nie osiągną, jeśli w ogóle założyli, że coś na tym zarobią).

  Oczywiście Portal to inna sprawa i nie mam zamiaru tutaj pomstować na to gdzie idą moje podatki i co Trzewik z nimi robi.

 29. dominusmaris

  186.000 za nakład 1000!
  Czy ktoś może mi wyjaśnić
  za co konkretnie NBP zapłacił?

  Zgaduję że prawa do gry kosztowały
  150.000 a reszta to ,,papier”?
  Czyli teraz kolejne nakłady będą kosztowały
  po 36.000.

  Widzę że instytucje publiczne to świetny odbiorca wszystkiego, nawet gier.
  Nic. Czas zrobić ,,Kocham Cię Polsko…jak Irlandię”. Rząd na pewno kupi.

 30. A czemu większość komentujących tak ochoczo uwierzyła w prawdziwość tych liczb?
  Żenujący błąd z ilością sprzedanych gier “Mali Powstańcy” w pierwszej wersji artykułu stawia pod sporym znakiem zapytania rzetelność innych liczb podanych w artykule.

 31. dominusmaris

  Też mi się wydaje ze chodzi o 18.600 zł
  bo w linku podanym przez Megamaniaca jest
  napisane o dofinansowaniu do 25.000.

  Z drugiej strony ogarnęła mnie taka złość
  że Trzewik skroił tyle kasy, że już nie rozważałem czy to prawda czy nie 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

5 × 1 =