Home / News / Na Grunwald!

Na Grunwald!

Wydawnictwo Egmont z przyjemnością informuję, że gra planszowa NA GRUNWALD! w ciągu najbliższych dni będzie dostępna w stacjonarnych i internetowych sklepach planszówkowych, w sieciach Empik i Smyk oraz w sklepach merlin.pl i empik.com.

Gra wydana jest na 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem!
Tematem gry są przygotowania do wojny z Zakonem Krzyżackim. Zadaniem graczy jest zgromadzenie jak największej armii dla króla Jagiełły i zapewnienie prowiantu swoim rycerzom.

Aby zrealizować cel, gracze będą zmuszeni stawiać opór Krzyżakom podczas licznych przygranicznych potyczek, werbować za dukaty zagranicznych rycerzy, wysyłać poddanych po dorodne prosięta stanowiące prowiant dla rycerzy oraz zabiegać na Wawelu o dodatkowe dukaty. Podczas rozgrywki pojawiać się będą wydarzenia historyczne mające wpływ na przebieg gry.
Wygra gracz, który na koniec gry przekaże królowi najliczniejszą armię.

Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek graczy: 8-108 lat
Czas gry: 45 min
Cena detal.: 89,90 zł
Autor gry: Filip Miłuński Ilustracje: Marek Szyszko

Elementy edukacyjne:

 • postaci i wydarzenia historyczne występujące w grze,
 • broszura edukacyjna dołączona do gry.
 

Facebook Comments

26 komentarzy

 1. Czyli jest szansa, żeby jeszcze przed 15 lipca dokopać pre-nazistom! 😀

 2. Mi już się udało dokopać…
  …ale jeszcze na prototypie 🙂

 3. Tiaaa Browarion najdłuższa rozgrywka w historii “Na Grunwald!” 😀

  Filippos, że ja gratuluję to już wiesz od dawna 🙂

 4. No ba – co z tego że najdłuższa, jak wygrana przez wojsko polskie ;)…
  …no i drużyna zgromadzona przeze mnie była najwaleczniejsza 🙂

  Tak dla informacji – tak przymóżdzyliśmy, że się wszyscy dziwili jak skończyliśmy grę “pod presją” po jakiejś 1,5 godzinie :D.
  Tiaa… a piszą ze 45 minut… phi, i co to za stratedzy 😉 😀 :D…

 5. Ale ten tytuł to trochę niefortunny wyszedł. Bitwa została stoczona akurat pod Grunwaldem (albo Stębarkiem – Tannenbergiem), ale nikt przecież tego tak od początku nie planował. Generalny plan zakładał inwazję na terytorium państwa zakonnego i marsz na Malbork. Bitwa mogła odbyć się pod Kurzętnikiem, gdzie wojska polsko-litewskie spotkały czekających w gotowości bojowej krzyżaków, jednak słusznie podjęto decyzję o wycofaniu się na wschód a potem północ. Krzyżacy chcieli wtedy wykorzystać ukształtowanie terenu i przygotowane wcześniej umocnienia polowe do zmiękczenia przeciwnika za pomocą kuszników, łuczników i artylerii a następnie uderzyć piechotą i kawalerią. Po kilku dniach krzyżacy byli pod Grunwaldem i Stębarkiem, a wojska polsko-litewskie w pobliżu Ulnowa i Jez. Łubień. Co najlepsze, gdyby krzyżacy mieli lepsze rozpoznanie i wiedzieli, jak rozproszone początkowo były nasze wojska i zaatakowali je, to dziś raczej nie świętowalibyśmy wiktorii polsko-litewskiej z 1410 r. A tak możemy spokojnie się zachwycać naszą wielką historią 😉

 6. @Geko: na szczęście gra opowiada o tym jak gromadzimy siły (tu: punkty zwycięstwa) na finalną potyczkę, jak radzimy sobie z Krzyżackimi najazdami (od 4 rundy, z 8.).
  Sama Bitwa nie jest rozgrywana epicko pod Grunwaldem, nie drzemy kart poświęcając jednostki, nie decydujemy czy pójść w tę czy w tamtą.

  Z mojej strony – mi się bardzo podobało :)!! Co najmniej spróbuj 😉

 7. Ja wiem, czytałem instrukcję 🙂 A w związku z tematyką gry tytuł jest troszkę niefortunny. Bo te wojska nie były gromadzone w celu marszu na Grunwald (nie było tam chyba jakieś zamku, który miał być zdobyty) ani pod Grunwald, tylko w celu rozstrzygnięcia kwestii krzyżackiej. A bitwa akurat wyszła gdzie wyszła, ale rok wcześniej o tym nie widział, że tak będzie. A w grę chętnie zagram przy najbliższej okazji.

 8. Jeśli mogę wtrącić to tytuł jest dla współczesnych szarych obywateli a nie dla historyków czy znawców epoki. Więc jako taki jest naprawdę dobry i chwytliwy. Tytuł “Na Malbork” – kojarzyłby się z wycieczką a nie starciem. No i oczywiście mamy 600 lecie Grunwaldu a nie Malborka czy pokonania Zakonu.

 9. @Geko, masz rację, celem był Malbork i tam zmierzały nasze wojska, czym zresztą Jagiełło zaskoczył Krzyżaków. Ale z punktu widzenia wydawcy tytuł inny niż nawiązujący do Grunwaldu uważam za pozbawiony sensu. Bo co miałoby to być? “Na Malbork”? (to raczej dobre na temat po-grunwaldzki, dotyczący oblężenia zamku), “Na ziemie krzyżackie”? “Rozstrzygnięcie kwestii krzyżackiej”? 😉 Grunwald działa tu jako jednoznaczny symbol konfliktu z Zakonem Krzyżackim.

 10. Tak, macie rację. Tytuł jest uzasadniony z marketingowego punktu widzenia. Ale w ten sposób podtrzymujemy, a nawet tworzymy błędne wyobrażenia dla “szarych obywateli”. Że niby Jagiełło szykował wojska do umówionej z krzyżakami ustawki pod Grunwaldem.
  Może jestem dziwny, ale uważam, że gra nawiązująca do tematyki historycznej powinna przekazać graczom choćby krztynę wiedzy historycznej. I “Na Grunwald” to robi, poprzez ilustracje i karty wydarzeń. Ale jednocześnie tytuł tworzy niepotrzebną iluzję.
  Za to podtytuł “Rycerze króla Jagiełły” uważam za bardzo dobry. Nawet wolałbym, żeby to był tytuł gry. Ewentualnie z dopiskiem “1409-1410”.

 11. Geko dyskusja podobna była juz przy którymś poprzednim newsie. Jak rozumiem zakładasz że tytuł gry powinien spełniać następujące kryterium: postaci biorące udział w wydarzeniach, które opisuje gra powinny go zrozumieć i móc sie do niego odnieść, czy tak? Bo przeciez nazwanie gry “Na Malbork” byłoby odzwierciedleniem świadomości bohaterów naszej gry – oni wyruszali na Malbork, ale bitwa odbyła się przypadkiem gdzie indziej. Jesliby zastosować twoją tezę do innych gier Agricola powinna się nazywać “Sadzimy ziemnioki” bo chłop ówczesny raczej łaciną biegle nie władał:P Stone Age powinno nosić dumną nazwę “Uga, uga”, a Age of Steam powinien się zwać “Budową kolei” bo wszak uczestnicy tych wydarzeń nie wiedzieli że ich epoka zostanie nazwana przez potomnych wiekiem pary.

  Reasumując kompetnie nie rozumiem dlaczego takie założenie powinny Twoim zdaniem spełniac nazwy gier. Moim zdaniem nazwa powinna pomagać w ułamku sekundy pojąć o czym jest gra. Jesli gra dotyczy wojny z zakonem krzyżackim słowo Grunwald jest najlepszym możliwym skojarzeniem. Nie zgadzam się też że to przeczy edukacyjności gry. Wątpię aby gracz wyciągał od razu taki wniosek że jeśli gra nazywa się “Na Grunwald” to oznacza że bitwa była zaplanowana pod Grunwaldem. Jak dla mnie to wnioskowanie niezbyt oczywiste. Co więcej jeśli ktoś zagra w grę, pozna karty wydarzeń i przeczyta załączoną do gry broszurkę dowie się i tego i wielu innych faktów dotyczących wojny z zakonem krzyżackim.

 12. widzę że grafik lepiej sobie radzi z ludźmi niż ze zwierzętami 😉

 13. Pierwsza dyskusja na temat tytułu gry odbyła się pod tekstem Hajda na Krzyżaka

 14. @Jax, odczep się od świni ! Uśmiechnięty knur zdecydowanie rządzi :-]

 15. Filip, jakoś nie przemawiają do mnie Twoje przykłady tytułów innych gier.
  A tytuł “Na Grunwald!” kojarzy mi się jasno – zbieramy siły i jedziemy na Grunwald. Tylko czegoś takiego nie było. Nawet bezpośrednio przed bitwą nie wyobrażam sobie rozkazu: Na Grunwald! Bo nikt wioski Grunwald nie atakował. Raczej: Do boju, czy coś podobnego.
  Uzasadnienie marketingowe w pełni rozumiem. Ale logicznego uzasadnienia tytułu nie widzę i nic na to nie poradzę.

 16. Wydaje mi się że jesteś niekonsekwentny Geko. Jak więc byś “logicznie” nazwał wymienione przeze mnie gry, Agricolę, Stone Age i Age of Steam?

 17. O matko – kolejny watek zalany nudziarstwem. Uciekac!

  A wydania gry oczywiscie gratuluje. Poki co autorowi – wydawnictwu jak gra bedzie dobra :-).

 18. Szymon, mam prośbę, żebyś pod każdym wpisem na GF robił listę tematów na które można dyskutować. Nie chciałbym być odpowiedzialny za Twoje śmiertelne zanudzenie :-p

 19. Tytuł powinien być chwytliwy i mieć prosty przekaz. Na Grunwald jest bardzo dobrym tytułem, a jak ktoś chce się dowiedzieć coś na temat historii to znajdzie w grze broszurkę historyczną o wojnie polsko krzyżackiej. Nie wiem po co toczyć pianę o takie coś. Gdyby był tytuł “Na Malbork” to na pewno nikt z postronnych osób by nie wiedział o jaki konflikt chodzi.

 20. Witold Janik

  A co to Malbork?

 21. Malbork, Grunwald, Westerplatte – jakieś niemieckie, podejrzane nazwy.

 22. Nie wiem po co toczyć pianę o takie coś

  A czy ktoś tu toczy pianę?

 23. Gdyby był tytuł „Na Malbork” to na pewno nikt z postronnych osób by nie wiedział o jaki konflikt chodzi.

  Ciekawa teoria 🙂

 24. Ciekawa ale niestety prawdziwa. Zrób sobie ankietę w centrum miasta i zapytaj 100 przypadkowych osób: Co Panu/Pani kojarzy się z wojną polsko-krzyżacką? Jestem pewny że przytłaczająca większość odpowie Grunwald. Malbork może się pojawi góra w 5% odpowiedzi. Niestety polskie społeczeństwo nie jest oblatane w historii. Ja sam nie jestem orłem w tej kwestii.

 25. A co do toczenia piany to mam wrażenie, że Geko widuję w co drugim temacie i już nawet nie czytam tych komentarzy bo się powtarzają.

 26. Dasilwa, tylko teraz odwracasz kota ogonem. Malbork (i jego zamek) większości kojarzy się z krzyżakami, a ci z bitwą pod Gruwaldem. Więc twierdzenie, przy tytule “Na Malbork” nie byłoby wiadomo, o jaki konflikt chodzi, jest dla mnie mocno naciągane.

  Co do toczenia piany, to niestety smutno mi, że dążycie do tabloidyzacji wypowiedzi na GF. Bo czym innym są wypowiedzi w stylu “o jej, znowu nudziarstwo”, albo “nie ma o co toczyć piany”? Chcecie, żebyśmy za chwilę zaczęli się wyzywać od idiotów itp.?

  Co do samej gry, to cieszę się, że się ukaże, gratuluje autorowi i wydawcy. Napisałem, co myślę o tytule, nie wydawało mi się, że to taki dramat. Niestety niektórzy są chyba zbyt przewrażliwieni, żeby można było normalnie podyskutować…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

4 × 5 =