Home / News / „303” – kolejna gra edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej

„303” – kolejna gra edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej

Jest 1 września 1940 roku. Od kilku tygodni trwa nieustanna walka powietrzna między Wielka Brytanią a III Rzeszą, która przejdzie do historii jako Bitwa o Anglię. Do dowództwa Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Londynie nadszedł komunikat, że liczne formacje niemieckich samolotów kierują się w stronę stolicy. Po tym, jak przedwczoraj, w czasie ćwiczebnego lotu, pilot polskiego Dywizjonu 303 zestrzelił niemiecki bombowiec, dowództwo RAF-u, praktycznie pozbawione rezerw, zdecydowało się wysłać do walki tę polską jednostkę. Spragnieni walki piloci niecierpliwie czekali na ten rozkaz. Właśnie mkną na spotkanie z niemiecką potęgą. Nareszcie mogą spotkać się z Luftwaffe jak równy z równym i odpłacić Niemcom za klęskę Polski sprzed roku.

„303” jest szybka grą wojenną dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi lotnictwem alianckim broniącym Wielkiej Brytanii (RAF) a drugi – lotnictwem niemieckim (Luftwaffe). Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami, które dzięki użyciu specjalnych kości toczą podniebne pojedynki. Skuteczność strzału zależy od szczęścia i odległości od celu. Celem lotnictwa niemieckiego jest zbombardowanie Londynu, a zadaniem RAF jest uniemożliwienie tego. Czy piloci z Dywizjonu 303 powstrzymają inwazję i uratują miasto?

W materiałach towarzyszących grze zaprezentowane zostaną między innymi sylwetki trzech pilotów Dywizjonu 303 – uczestników bitwy: Witolda Urbanowicza, Josefa Františka i Johna Kenta. Postacie te symbolizują międzynarodowy wysiłek w obronie przed agresją hitlerowskich Niemiec.

Gra zostanie wydana po polsku, czesku i angielsku już we wrześniu tego roku. Będzie dystrybuowana jako element towarzyszący wystawie przygotowanej przez IPN „Battle of Britain” prezentowanej w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz jako nagroda w konkursach organizowanych przez Biuro Edukacji Publicznej. Podobnie jak poprzednie gry IPN będzie ją można kupić.

Na naszej stronie zamieściliśmy PDF z instrukcją do gry „303” w wersji Beta. (http://www.ipn.gov.pl/ftp/pdf/instrukcja_gra_303.pdf) Zapraszamy do lektury! Państwa komentarze będę dla nas bardzo cenne, gdyż jest jeszcze czas na wprowadzenie poprawek. Nie ukrywamy, że w tym względzie bardzo liczymy na bezinteresowną złośliwość społeczności GF.


 

Facebook Comments

7 komentarzy

  1. Bardzo jestem ciekaw kto to testował, jak długo i w jakim gronie…

  2. Browarion testowalismy sporo w Monsoon Cafe na naszych spotkaniach testowych. Gdzie jeszcze Karol w to grał nie wiem. Od siebie mogę powiedzieć że to bardzo fajna, bardzo lekka gierka. Taka do nauczenia w 3 minuty i zagrania dwa razy w pół godziny. Idealna myślę do grania z synem, lub jako mały dwuosobowy fillerek dla wargamerów.;)

  3. “Nie ukrywamy, że w tym względzie bardzo liczymy na bezinteresowną złośliwość społeczności GF.” – Genialne 🙂

  4. Proponowałbym, żeby zilustrować również ruch nie przebiegający w linii prostej ( praktycznie wszystkie przykłady to ruchy prostoliniowe ) i konieczność wyminięcia celu ostrzału, nawet jeżeli nie został zestrzelony. Możnaby również dla porządku wspomnieć, że przez jedno pole może przejść/przelecieć dowolna ilość samolotów.

  5. Na stoisku IPN, podczas Pikniku Naukowego rozgrywana byla, chyba na dopiero na makietach bo wygladalo srednio, gra w klimatach PRL. Wiece coś więcej w tym temacie?

  6. Prawdopodobnie Kolejka 🙂 Z tego co pisał Karol pokazywał graczom właśnie na Pikniku.

    Gra była testowana wielokrotnie na warszawskich spotkaniach testowych w Monsoonie. W tej grze każdy z graczy dostaje zadanie w co się musi zaopatrzyć. No i jak to w PRLu – nie zawsze wiadomo jaki towar gdzie rzucą, więc wysyłamy swoich ludzików żeby stali w kolejce i kupowali co mogą.

  7. dominusmaris

    Ktoś kiedyś narzekał, że mamy za mało gier o polskiej tematyce…

    Już ja mu ponarzekam! 😉

    Nie przeszkadza mi to w ogóle, ale w tej ,,Kolejce” jest trochę naszego narodowego masochizmu.

    Poza tym myślę, że do takiej gry wystarczy kostka. Liczba oczek pokazuje ile
    KOLEJEK SIĘ STOI.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

9 + trzy =