Home / News / Pokochaj Pionka!

Pokochaj Pionka!

Zbliża się 14. pionek. Nadszedł więc moment, bym po raz kolejny napisał kilka słów o fenomenie gliwickiego spotkania z grami planszowymi. Starzy bywalcy Pionków i stali czytelnicy Games Fanatic doskonale wiedzą o tej niepojętej magii, która kryje się w Gliwicach. Wszystkim nowym czytelnikom Games Fanatic spróbuję o niej opowiedzieć.

Pionek to jest bowiem takie spotkanie fanów gier, które z jednej strony nie odbywa się ani w centrum Polski, ani nawet nie odbywa się w dużym mieście, ani nie ma wsparcia Urzędu Miasta, sponsorów strategicznych, nie mam patronatu telewizji ani nawet radia. Ot, Pionek to skromne spotkanie fanów gier planszowych.

A jednak…

A jednak, z nieznanych powodów to gliwicki Pionek ma rangę ogólnopolskiej imprezy. To do Gliwic właśnie przyjeżdżają fani gier z Warszawy, ze Szczecina, z Lublina, z Wrocławia, Poznania, Krakowa, nawet z Gdańska. Cała Polska ciągnie do Gliwic. To tu właśnie przyjeżdżają osobiście przedstawiciele największych polskich wydawnictw, Granny, Egmontu, Galakty, G3 i innych.

To jednak – jeszcze – nie jest aż tak bardzo niezwykłe. Niezwykłe jest coś zupełnie innego, to, że Pionka robi, tworzy, organizuje cała planszówkowa Polska.

To jest niezwykłe, że Wojtek z Nowej Rudy, leżącej 200 kilometrów od Gliwic od wielu edycji zajmuje się przygotowaniem na Pionku identyfikatorów.

To, że Sztefan przyjedzie do Gliwic specjalnie z Warszawy, Squirell przyjedzie z Poznania, DanCo z Kędzierzyna, Veridiana z Wodzisławia, Bogas z Tarnowskich Gór, Silent z Katowic, wszyscy oni przyjadą do Gliwic po to, by założyć Pomarańczową Koszulkę i tłumaczyć reguły gier ludziom nowym w świecie gier. Tłuką się pociągami, autami po 300, 400, czasem 50 kilometrów po to, by pracować na Pionku.

To, że Salou z Zabrza przynosi swoje egzemplarze Topp Kick oraz Pitch Car i sam organizuje turniej na Pionku i sam – z własnej kieszeni – funduje główną nagrodę, piękny puchar.

To jest niezwykłe, że Alek z Wodzisławia wyszperał z własnych szaf i szuflad różne podarunki i przekazał je na Pionka do Loterii (Loterii Wujka Alka), żeby ludzie mogli sobie wygrać fajne rzeczy. Równe szaleństwa uskutecznia Klema z Opola, który wraz z Edrache przygotowali niespodziankę i wydrukował słynne plakaty Edrache i ufundowali je na Pionka – będzie można je wygrać w loterii. Obok więc poważnych wydawców sponsorów, Pionek może się poszczycić darczyńcami wariatami z różnych zakątków kraju.

Turniej logiczny? Zazwyczaj robił go Russ (Wrocław). Konkurs wiedzy? Oczywiście WC (Nowa Ruda). Turniej dla dzieci? Ostatnio prowadził go Zielu (Wrocław).

Pionek to Ogólnopolska Akcja Dobrej Zabawy. Fani gier z całego kraju dokładają swoją cegiełkę, by uczynić imprezę fajniejszą. I dlatego śmiem twierdzić, że Pionek to magicznie ogólnopolski konwent. Całe środowisko pomaga, by stworzyć tu coś niezwykłego.

Zapraszam na Pionka. Drugi weekend czerwca. Czekają na was wiadra pozytywnej energii. To jedyna taka impreza w kraju.

Czy wspominałem, że specjalnie na Pionka pieczemy też zawsze ciasto?


 

Facebook Comments

13 komentarzy

 1. Jak będzie ciasto to przyjeżdżamy 😛

 2. Niestety jeszcze nie w tym roku :(… może w następnym…

 3. Potwierdzam ciasto: murzynek 🙂

 4. afroamerykaninek 🙂

 5. W złym kierunku idziecie. Wszędzie słyszę, że powinno być “kolonista”, a nie “murzynek” :).

 6. Pionek magiczny jest, to fakt 🙂

 7. Silent jest z Siemianowic Śląskich 😀

 8. @Aba, ale pracuje w Katowicach, więc jest szansa, że stamtąd właśnie przyjedzie 😉

 9. dominusmaris

  A ja się akurat żenię 🙁

  Jakbym wcześniej znał termin pionka zaoszczędziłbym na wynajęciu sali 🙂

 10. Adamie, poważnie?
  To gratulacje !!

 11. dominusmaris

  Dzięki.

  Te pionki mają coś w sobie.

  Ostatnie dwa opuściłem ze względu na
  wesela znajomych a pamiętam, że Korzeń
  też ożenił się podczas któregoś pionka.

  Będę mówił wnukom, że dziadziuś ożenił się
  z babcią 160 pionków temu (licząc z międzypionkami) 🙂

 12. Myślę, że znacznie lepiej by było, gdybyś mógł powiedzieć wnukom: “Dziadek poznał babcię podczas Pionka i oświadczył się podczas partii Puerto Rico”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

siedemnaście − trzy =