Home / News / REBEL Times #29

REBEL Times #29

Na stronach sklepu REBEL.pl pojawił się kolejny, już 29. numer REBEL Times – bezpłatnego magazynu o grach planszowych. W numerze znajdziecie:

 • Aktualności (… czyli co nowego w świecie gier)
 • Jeśli mógłbym przeprowadzić się do Lyonesse, to zrobiłbym to nawet jutro (Wywiad z Maciejem ‘Luckiem’ Sabatem)
 • Poprzez wieki do zwycięstwa (Cywilizacja: Poprzez Wieki)
 • Odkrycia i podboje (Rise of the Empires)
 • Niezachwiani, nieugięci, niezłomni (A Game of Thrones LCG: Princes of the Sun)
 • Jeden turla, wszyscy grają (Finito!)
 • Czas wejść do wody (Aquaretto)
 • Róża i jej kolce (Blooming Gardens)
 • Więcej nie zawsze znaczy lepiej (Dragon’s Ordeal)
 • Rebel Times dzieciom (Miś, Pszczoły i Miód)
 • Opowieści w strugach deszczu (Jesienna Gawęda)
 • Naziści i smoki (Wolsung: Operacja Wotan)
 • Wyzwania godne Bohaterów (Earthdawn: Gamemaster’s Guide)

Plik jak zawsze do pobrania tutaj: http://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html.


 

Facebook Comments

21 komentarzy

 1. dać za wykonanie 3,5 zarówno RoE i Cywilizacji? Kto to ocenia? Przecież cywilizacja bez zalaminowania plansz graczy i włożenia w koszulki kart nie nadaje się do gry

 2. dominusmaris

  Proponuję moderatorom dać kopiuj/wklej komentarze do Rebel Times 28, 27, itd.,

  A właściwie to jak oni śmieli recenzować
  Cywilizację wydaną przez Rebel!
  Grande skandal!

  Powiedział bym nawet
  El Grande skandal!

 3. Wg recenzji Cywilizacja ma bardzo dobrą cenę (moim zdaniem nie, ze względu na jakość wydania, a RoE jest przedstawiane jako trochę droższe od Cywilizacji (choć jest bardzo solidnie wydane). Dziwnie to przedstawiacie.

 4. Z recenzji gry “Poprzez Wieki” (tak autor recenzji cały czas nazywa Cywilizację):

  “Jest to absolutny hit i klasyk, od którego
  powinno zaczynać się swoją przygodę z rozrywką w
  stylu euro.”

  Oj uśmiałem się solidnie 🙂

 5. “Rozrywka w stylu euro” to chyba Eurowizja 😉

 6. Ja się akurat zgadzam z tym stwierdzeniem, według mnie gra jest bardzo dobra.

 7. Bartek, chyba nie to ma Sandman na myśli. Gra jest bardzo dobra, ale na pewno nie jest klasyczna i typowa eurogra, w dodatku dobra na rozpoczęcie przygody z planszówkami. Ta gra wpisuje się po trosze w gatunek eurogier (silnik, abstrakcyjność i uproszczenie oddawania różnych aspektów), ale moim zdaniem wyraźnie też z jego granic wystaje (czas rozgrywki, bezpośrednia interakcja, losowość). I jest to tytuł dla graczy zaawansowanych, na pewno nie dla szukających jakiejś planszówki na początek. Ale ekipa RT patrzy na eurogry z innej perspektywy, stąd pewnie takie stwierdzenia.

 8. Bartek:
  Rozumiem, że zgadzasz się, że od Cywilizacji powinno się zaczynać poznawanie eurogier? 😀

 9. Geko zdążył mnie wyprzedzić, na dodatek tłumacząc dokładnie co miałem na myśli. Dzięki, ja w moim obecnym stanie (gorączka 39 stopni) nie byłem w stanie zdobyć się na więcej niż drobną uszczypliwość 🙂

 10. To prawda, są lepsze gry na początek ale też nie przesadzajmy, że TtA jest czymś strasznym. 18xx to na pewno nie jest. Po wytłumaczeniu zasad i zagraniu kilku przykładowych tur nawet osoba zielona w planszówkach załapie o co chodzi. Ale z tym drugim zarzutem, że nie jest to eurogra bo ma dużo negatywnej interakcji i losowości to już się całkowicie nie zgodzę. Jest cała masa eurogier, w których negatywnej interakcji albo losowości jest o wiele, wiele więcej niż w TtA.

 11. Z drugiej strony wystawienie takiej samej oceny jeśli chodzi o wykonanie Cywilizacji i Rise of Empires jest według mnie nieporozumieniem. Owszem, słyszałem narzekania, że np. pomoce graczy są w RoE na zbyt cienkim papierze, ale nawet mimo tego w porównaniu do tego jak wykonana jest Cywilizacja są to dwa różne bieguny według mnie.

 12. No tu się zdecydowanie zgadzam.

 13. #geko – bezpośrednia interakcja, losowość to elementy które nie występują w eurograch, czy też powodują że gra nie łapie się do tego zbioru???? Zobacz sobie jakie tytuły zdobywały SDJ czy DSP 😉

 14. dominusmaris

  Przepraszam, ale na forum się nie doczekałem, wiec postanowiłem publicznie się obnażyć.

  Nie działa mi BGG. Wczytuje się nagłówek i koniec. Nie znam się, ale problem występuje od kilku dni,więc domyślam się że nie jest to kwestia serwisu. Proszę pisać prostym jeżykiem. Tak jakby się tłumaczyło 5 latkowi.

  Wiem, że mało to eleganckie i jeszcze raz przepraszam, ale koniecznie chcę przeczytać instrukcję do Republic of Rome i nie mogę:( Liczę na wyrozumiałość.

 15. Folko, pokaż mi typową przedstawicielkę eurogier, która trwa dobre kilka godzin, rozwijamy w niej ekonomię a jednocześnie jest dużo bezpośredniej interakcji (agresje, wojny, w wyniku których coś innym zabieramy albo niszczymy), nie ma w niej mapy i każdy może atakować każdego.
  El Grande, gdzie przepychamy kosteczki pomiędzy obszarami? Tej grze jest zbyt daleko do C:PW, żeby C:PW nazwać klaszyczną eurogrą.

 16. Czas rozgrywki – nie wiem, przeważnie nie gram w gry które trwają więcej niż 2h. Mi chodzi o elementy negatywnej interakcji i losowości o których wspomniałeś, a które występują w co drugiej grze.

 17. OK, ale mi chodziło o specyficzny ich zakres i połączenie, a nie o sam fakt ich występowania w jakiejkolwiek postaci. 🙂

 18. ja nie wiem skad pomysl nazywac cywilizacje eurogrą 🙂 dla mnie to bardziej duchowo kuzyn starych amerykanskuch potworów typu empire builder czy 18xx czy civilization/advanced civilization… dlugich gier ktore nie byly wojenne, ale nie pasowaly tez do powstalego wiele lat pozniej gatunku eurogier.

 19. Michał, 18xx to chyba środek 70tych lat, a za pierwszą eurogrę uważa się Acquire, czyli początek lat 60-tych… jakieś 10 lat wcześniej. Wspomniana przez Ciebie Cywilizacja to już lata 80-90 te… Gatunek eurogier jest dużo starszy…

 20. @Bartek – zdecydowanie przesadziłeś pisząc, że “zielona osoba po zagraniu kilku rund w Cywilizację załapie o co chodzi.” Doświadczone osoby grają prawidłowo od trzeciej rozgrywki, a 90% ludzi odeszłoby od stołu w trakcie godzinnego słuchaniu reguł.

 21. Zgadzam się z Draco. Owszem, zasady nie są na 200 stronach, gdzie wyjątek goni wyjątek, ale dla przeciętnego niegracza ilość zasad jest bardzo duża.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

17 − 3 =