Home / News / Cywilizacja – Kopalnia Soli w Wieliczce

Cywilizacja – Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w WieliczceZ wyborem cudów świata dotyczących Polski mieliśmy największy problem. W Polsce nie powstało zbyt wiele monumentalnych, rozpoznawalnych na całym świecie budowli. Po długich poszukiwaniach udało nam się jednak znaleźć, zaskakująco nawet dla nas samych, informacje o Kopalni Soli w Wieliczce. Jak się okazuje, jest to najstarszy na świecie obiekt górniczy, czynny nieprzerwanie od XIII wieku wpisany na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata. Kopalnię odwiedza ponad milion turystów rocznie, z czego ponad połowa to obcokrajowcy – jest więc czym się pochwalić.

Kopalnia Soli ma zdolność podobną do Kolei Transkontynentalnej, ograniczoną jednak do epok A i I. Dodatkowo rozwiązuje problem korupcji, co powoduje, że z technologią Żelaza można w zasadzie bez problemu dotrwać do końca gry. Przy okazji daje trochę żywności – nie wiem jak Wy, ale ja będę na nią polował w moich rozgrywkach.

P.S. Karta pochodzi z polskiego dodatku do gry Cywilizacja: Poprzez Wieki przygotowanego na potrzeby polskiej edycji. Jest to podgląd z pliku przygotowanego do druku, stąd mogą występować na nim różne dziwne pionowe i poziome linie – nie ma ich oczywiście na wydruku. Kolejne karty będą pojawiały się w 2-dniowych odstępach aż do dnia premiery gry, czyli 15. grudnia.


 

Facebook Comments

52 komentarze

 1. Super!

  A przynajmniej dwie monumentalne budowle jednak powstały: PKiN oraz (monumentalne przynajmniej jeśli chodzi o czas budowania:)) metro warszawskie. 😛

 2. No muszę przyznać, że naprawdę mocny cud… Możliwe że nawet trochę przegięty, ponieważ bonus do bronzu i żelaza działa do końca gry… 🙂

 3. Bardzo dobry cud! Faktycznie brak w Polsce tak znaczących budowli (może jeszcze Wawel lub Malbork?). O wiele łatwiej znależć liderów niż budowle (Sobieski, Jan Paweł II).

 4. Cudem powinien być dworzec w Katowicach. Amen

 5. Jeszcze jedno, piszesz,że rozwiązuje problem korupcji. Domyślam się, że przez bonus plus dwa niebieskie znaczniki ale są przecież zaraz wykorzystywane ( dokłada się je na kopalnie poziomu O i I) więc liczba znaczników po fazie “zbiorów” jest taka sama jak bez cudu. Chyba, że się mylę (nie mam jeszcze tej gry, grałem tylko w wersję komputerową) Pozdrawiam

 6. Sławek> moze nie do konca “rozwiazuje”, ale na pewno “pomaga”. Bez tego, faktycznie dodatkowo wyprodukowane surowce moglyby byc od razu przejadane przez korupcje.

 7. Trochę trudno wyobrazić mi sobie wieliczkę jako cud świata ;), ale z drugiej strony jak próbuje wymyślić co mogłoby być w jej miejsce, no to trochę brak. Może stadiony na euro? 😛 Albo obwodnica augustawowa? A tak na serio: Zamki na Szlaku Orlich Gniazd wybudowane przez Kazia Wielkiego – to są dopiero monumentalne budowle, zwłaszcza jako zespół. No napewno mogłyby dawać coś do obrony. I 2 rzecz… Jasna Góra – nie tyle ze względu jak wygląda ale jako symbol i jaką rolę odegrałą wieść o jej obleganiu przez Szwedów. A z tych mniej na serio to Świątynia Opatrzności Bożej ;)… No ale pewnie karty i tak już są zaprojektowane i przetestowane 😉

 8. Piotro > 1/3 wplywow do kasy Kazimierza Wielkiego pochodzila z wydobycia soli – to byl naprawde potezny interes w tamtych czasach. A Jasna Gora i Swiatynia Opatrznosci Bozej – nie chcielismy, aby polski operowal wylacznie religia 🙂

 9. bardzo dobra karta i to nie dlatego, ze bardzo mocna, ale wrecz przeciwnie. W przeciwienstwie do Kopernika ktory jest najlepszym z bohaterow, to wysoce wyspecjalizowany cud. Ja nie bede go bral, bo daje wiecej ograniczen niz zyskow. Np posiadajacy kplanie walkowerem oddaje walkieo kolej – co mze byc zarwono minusem, jak i plusem. Dlatego kopalnia mi sie podoba 🙂

 10. Jezeli Kopania przyjdzie na poczatku I epoki, a Kolej pod koniec II – to oddanie walkowerem moze byc tylko z zyskiem 🙂

 11. zgadza sie – jesli na odwrot – to wrecz przeciwnie 😛 Dlatego karta mi sie podoba – nie jest typu auto-znaczna-przewaga jak Kopernik

 12. No ja też mam nadzieję, że te polskie karty nie będą przegięte w stosunku do tych z podstawki bo bałbym się, że może to zaburzyć balans gry. Sam nie grałem to się nie znam. Na razie są głosy, że Kopernik jest przegięty, co do kopalni widzę, że głosy podzielone. Chyba najgorsza byłaby sytuacja gdyby było tak, że polskie karty są must have do wzięcia gdy wychodzą w trakcie gry.

 13. Kopernik jest must have. Z drugiej strony, o dziwo bedzie lepiej, bo liderzy I epoki sa najslabsi ze wszystkich epok, wole grac z Kopernikiem zamiast czyngiz-hana niz na odwrot. Mniej martwych kart 😉

 14. Przyznam, że czuję się traktowany mało poważnie tą akcją “ujawniamy jedną kartę co dwa dni”. Rozumiem, że jest to pewna strategia marketingowa, starająca się utrzymać ciągłe zainteresowanie produktem. Strategia, eksploatowana zresztą do bólu przez zachodnie firmy takie jak Rio Grande czy FFG. Ale, ale: czy musimy to kopiować? Games Fanatic aspiruje (takie mam wrażenie i nadzieję) do bycia pewną platformą skupiającą grono osób zainteresowanych planszówkami, miejscem wymiany opinii. Osób w dużej mierze dobrze się znających, spotykających na licznych imprezach w całej Polsce. Mamy chyba do siebie pewną sympatię i zaufanie. Nie ma chyba sensu wewnątrz naszego środowiska prowadzić na tym portalu ciągłej akcji promocyjnej jednej gry, “rzucając” co chwilę kilka informacji.

  Rozumiałem sens cyklu o powstawaniu Strongholda, bo w tamtym przypadku Ignacy pisał kolejne długie teksty opisujące zarówno mechanikę gry, jak i proces jej tworzenia. Ale tutaj co dwa dni nakręcamy się pojedynczą kartą z gry. Jest to chyba pewna przesada. Skoro dodatek (6 kart!) powstał i będzie w sprzedaży z grą za dziesięć dni, to podajmy zainteresowanym dokładne info o jego zawartości, a nie róbmy sztucznego szumu.

  Pewnie rozdmuchałem rzecz właściwie drobną, ale proponowałbym nie mieszać marketingu z rzetelnymi informacjami, opiniami i recenzjami.

 15. Ragozd: w czym Kopernik ma być lepszy od Columba czy Da Vinciego, że jest niby takim “must havem”???

 16. @Victor: Wydaje mi się właśnie, że GF aspiruje do czegoś więcej, niż bycie wewnętrznym blogiem grupki dobrze znających się kumpli.

 17. @ragozd
  Z tego co mówisz wynika, że TtA podstawka jest niezbalansowana pod względem kart i są takie, które są must have i “martwe” których się nie używa, dobrze zrozumiałem?

 18. Ink, ja po prostu mam nadzieję, że w tym aspirowaniu chodzi o stworzenie ogólnopolskiego portalu opiniotwórczego, i zresztą taki widzę generalny kierunek.

 19. Bartek – dobrze rozumiesz, uważam tak jak Ragozd że są karty, które są prawie “must have” a są takie, które bierze się od święta a nawet może nigdy.
  Victor – sorki ale czy zawsze musi się znaleźć jakiś jeden maruda? Wpadnij za 14 dni tydzień z hakiem i zobaczysz sobie wszystkie karty jednocześnie.

 20. Victor – ja też chciałbym od razu zobaczyć wszystkie karty, ale sposób “na ostro” może nie podziałać w obliczu decyzji już podjętej 😉

 21. Aba, Kwiatosz: Panowie, przecież nie o to mi chodzi. Te karty to jest tylko jeden przykład, choć rozumiem, że tutaj decyzja jest już podjęta, nie ma co się strzępić. Ja po prostu nie chciałbym, żeby z Games Fanatic płynął do nas przekaz jak do klientów-konsumentów, których trzyma się w zainteresowaniu nowym produktem systematycznie dozując skąpe porcje informacji.

 22. Tu akurat mi to kapanie po jednej karcie nie przeszkadza. Będzie ich 6, więc nie jest to jakaś tragedia.

  A wątki, która karta jest must-have (swoją drogą kolejne dziwactwo językowo-znaczeniowe – dla mnie wszystkie są must-have, bo całą grę chcę mieć i już zamówiłem – a chyba bardziej kolejny przykład językowego lenistwa) sobie daruję. Gry za bardzo nie znam i chcę sam ją odkrywać. Poza tym, to że ktoś mówi, że coś jest konieczne do zagrania, nie znaczy, że tak jest. W grach takie rzeczy zależą od bardzo wielu czynników, np. przyjęta strategia i sposób przebiegu gry u pozostałych graczy. Kiedyś ktoś napisał, że cały przepis na Agricolę to budowanie pieców i pieczenie chleba. W pewnych okolicznościach – tak, ogólnie – nie.

 23. >sandman – Columb jest tylko przetwalnikiem miedzy liderem A a II jesli ten lepszy z I zostal podebrany. Kopernik daje dodatkowo zarowke wiecej na kazda technologie niz Leonardo. Jest lepszy od Newtona. A Leonardo – to jest jedyna karta, ktora biore za wiecej niz polowe akcji w TtA, z efektem przewaznie bardzo dobrym 🙂 Kopernika bede bral i za 4 akcje 😉
  Sa liderzy, pod ktorych trzeba grac, i sa liderzy, ktorzy graja pod zwycieztwo 😉

 24. Victor -> mało grałem w TtA, ale mam wrażenie, że każda z kart jest na tyle ważna, i na tyle mocno ingerująca w balans gry/wchodząca w interakcję z innymi kartami, że wymaga osobnego omówienia.

  Zresztą zobacz sam – pod każdym wpisem 20-30 komentarzy, dyskusja o balansie, komentowanie siły karty, możliwości jej użycia itp.

 25. ragozd> Kopernik daje tylko za niebieskie technologie

 26. ha – faktycznie 🙂 No to pelen szacun za ciekawego lidera 🙂

 27. @Geko
  Ja też nie znam gry i będę ją dopiero poznawał od nowa, i na początku pewnie nie będę widział wielkiej różnicy pomiędzy poszczególnymi kartami jeśli chodzi o ich przydatność. Ale po kilku/kilkunastu grach pewnie będę miał już rozeznanie. I jeśli doświadczeni gracze (tu zakładam, że Aba i Ragozd grali te kilka-kilkanaście razy) mówią, że jest tak, że pewne karty są martwe bo są zbyt słabe żeby się opłacało je brać to trochę mnie to niepokoi. Przez martwą kartę rozumiem właśnie to, że w żadnej strategii (mówimy o strategiach, które mają prowadzić do zwycięstwa) nie jest używana, a nie to co Ty piszesz, że w różnych strategiach różne karty są nieużywane – bo to by była sytuacja normalna. Ale koledzy piszą, z tego co zrozumiałem, że są karty, których się generalnie w ogóle nie opłaca używać niezależnie jaką strategię obieramy – a to już jest źle. Jeśli rzeczywiście tak jest to w takim razie gra była chyba słabo testowana i nawet trochę dziwne jest, że gra, która jest niezbalansowana dostaje takie wysokie oceny na BGG (czy inni gracze tego nie zauważyli?). Oczywiście jasnym jest, że ile by nie testować to na kilkaset kart może się znaleźć kilka lepszych czy gorszych, nie ma na to siły, więc pytanie jest czy tych martwych kart jest tylko kilka-kilkanaście czy może kilkadziesiąt?

 28. @bartek – kart “niegrywalnych” jest conajmniej kilka, przy czym dla każdego są to inne karty :)))

  A na poważnie – są karty po które sięga się zawsze, gdy tylko jest to możliwe, oraz takie, po które sięga się z konieczności. Jak się przekonasz, ta gra jest tak bogata w możliwości, strategie i interakcję, że w każdej rozgrywce wydarzyć się może coś innego – i czegoś innego będziesz potrzebował. Od około dwudziestu rozgrywek notuję sobie w zeszyciku każdą zagraną kartę wraz z osiągniętym wynikiem. Pełen chaos 🙂 na razie nie wyłania się z tego żaden wzorzec. (oprócz jednego – dość zaskakującego, który opisałem na bgg – o unikaniu Żelaza – jednak moje wnioski zostały dość gremialnie skrytykowane).

 29. Może za słabo szukaliście tych “polskich cudów świata”? 😉 Koło Ostrowca Świętokrzyskiego w miejscowości o nazwie Krzemionki znajduje się największa w Europie kopalnia krzemienia pasiastego z okresu neolitu (lub epoki kamienia łupanego, jak kto woli). Trwają przygotowania do wpisu Krzemionek na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Z krzemienia wyrabiano podstawowe narzędzia i broń (groty strzał, włóczni i topory) oraz pierwsze na świecie neolityczne gry planszowe 😛

 30. Bartek – nie ma kart jednoznacznie zlych.

 31. Dokładnie – niektóre są bardziej uniwersalne, ale każda z kart może okazać się taką, którą trzeba wziąć – w zależności od tego co się dzieje w naszej cywilizacji. Chociaż niektórzy będą twierdzić inaczej 😉

 32. dominusmaris

  Trochę zboczę z tematu.

  Czy nie uważacie, że żółte karty powinny być możliwe do zagrania w tej samej kolejce w której zostały dobrane? Zasadniczo są kołem ratunkowym, więc ich natychmiastowa użyteczność czyniłaby je bardziej atrakcyjnymi. Zgaduję (bo nie wiem), że to one są najczęściej typowane na ,,nieużyteczne”. Zastanawia mnie też obniżanie bonusa kulturowego na kartach żółtych. Z jednej strony rozumiem że poświęcenie samych akcji jest pod koniec gry łatwiejsze niż na początku, ale jaki jest sens tracić min. 2 akcje dla 3 punktów, kiedy wszystko rozstrzyga się w impactach dających po kilkadziesiąt punktów?

 33. Najczęściej na “nieużyteczne” typowane są karty liderów (ew.cudów, a jeszcze rzadziej niektórych technologii i ustrojów). Akcje warto zamienić na kilka punktów gdy już nie ma lepszego przeznaczenia dla nich. 🙂

 34. dominusmaris > zolte karty nieuzyteczne? Chyba zartujesz 🙂 Zolte karty sa najbardziej uzyteczne i ich prawidlowe wykorzystanie jest kluczowe dla zwyciestwa w wiekszosci przypadkow. Gdyby mozna bylo je od razu zagrywac – bylyby o WIELE za mocne.

  Bonus kulturowy na kartach zoltych maleje, poniewaz wydanie 2 akcji na poczatku a na koncu gry to zupelnie inny koszt.

 35. Tothamon > gra nie dotyczy tego czasu. Zaczyna się w okresie antyku i mniejwięcej pokrywa się z czasem powstania pisma i nauki historii jako takiej.

 36. dominusmaris

  Nie twierdziłem że są nieużyteczne, ale zgadywałem że za takie mogą być uważane.

  Oczywiście czasem dzięki nim można przełamać impas, więc może raczej powinienem napisać że są niedoceniane przez początkujących graczy.

  Z tego co pamiętam bywały dobierane jako uzupełnienie, jeśli miało się wolne akcje.

  Na pewno sporą zaletą jest też łatwa ich ,,pozbywalność”, więc rzeczywiście są użyteczne, o ile nie mamy wypełnionego harmonogramu zadań na turę,oraz nie pojawiły się wyjątkowo ciekawe karty.

 37. Żółte karty sprawdzam w pierwszej kolejności jak wychodzą.

  Budowanie taniej cudów i budynków to podstawa na szybki rozwój. Surowce / Jedzenie / Żarówki za darmo też. A surowce na budowanie jednostek militarnych nierzadko ratowały z opresji 😉

 38. Cieslik > przyznaję że o tym nie wiedziałem (w TTA jeszcze nie grałem), dlatego w ramach rehabilitacji podaję inny przykład: Zamek Krzyżtopór w Ujeździe z bodajże XVI wieku. Teraz to ruiny, ale przed powstaniem Wersalu był to największy kompleks pałacowy w Europie 🙂

 39. dominusmaris

  To może radiostacja Gliwicka, przed powstaniem Wieży Eiffla…na dobra.

  Mogłaby służyć do obracania wojny napastniczej w wojnę obronną, czyli
  to obrońca musiałby pierwszy ustalać
  siłę swojego wojska.

 40. Nie będę się wdawał w spór, bo zagrałem do tej pory tylko 6 razy.

  Najbardziej interesują mnie jacy jeszcze będą liderzy i jakie cuda. Jan Paweł II wydaje się być w tej chwili prawie pewny i jeśli gra zawiera kartę papieża, to można ją spokojnie ujawnić jako następną. Kto poza tym – Mickiewicz? Skłodowska-Curie? Łukasiewicz? Sienkiewicz? Sobieski? Jakoś trudno mi sobie wyobrazić innego polityka. Piłsudski to już XX wiek pełną gębą.

  Z cudami jeszcze gorzej. 🙁 Skoro jest fast-food to może być i transformacja ustrojowa, która pozwala tanio zmienić ustrój?

 41. Stawiam na Chopena, choć nie wiem gdzie, bo w grę nie grałem i czekam na swoją kopię :).

 42. Draco> we wpisie na blogu mozesz przeczytac, ze nie wolno nam bylo jako cudy dawac rzeczy, ktore nie sa de facto budowane – na tej zasadzie chcielismy dac Okragly Stol i Konstytucje 3 Maja, ale zostaly zawetowane przez Chvatila.

 43. @konev: Chopin w sensie ten 40%? I oczywiście jako cud?

 44. Bogas -> WYMIATASZ 😀
  Cud daje 3 zadowolone buźki, ale jeden worker i tak jest “błazenkiem”.

 45. To może autostrada?
  Surowce 1 1 1 1 1 2 4 8
  Rodacy mają jak wrócić z saksów
  + 10 populacji
  Jak długo w budowie, pozostałe populacje +1 buźka (śmieją się z nas).

 46. @Nataniel – Okrągły stół to nie budowla? Mebel przeca. 😉

 47. Nataniel, chciałbym Cię zapytać czym kierowaliście się ustalając koszt budowy kopalni? Zastanawia mnie różnica w ilości surowców potrzebnych na 1 i 3 etap w porównaniu do drugiego. Pozdrawiam

 48. Sławek > wszystkie cudy z epoki I kosztuja 9 surowcow. Im wiecej etapow – tym wiekszy koszt (wiecej akcji). Dla Kopalni uznalismy, ze osoba, ktora sie do niej przygotowuje – musi miec 4 kopalnie bronzu – tylko wtedy wybudowanie tego cudu bedzie w miare bezproblemowe – i to uzyskalismy ustalajac taki a nie inny koszt.

 49. e tam tylko wtedy. Leonardo, zolte karty, lupy na przeciwniku – mozliwosci jest wiele 😉

 50. niestety wydaje mi się że ten cud powinien zawierać jeszcze 1 harfę extra ponieważ inne cuda z tej epoki są mocniejsze – dają 3 lub 2 harfy stąd chyba nie będzie on zbyt często wybierany 🙁
  sól w owym okresie była bardzo cenna- za jedną beczkę można było wioskę nabyć więc trochę szkoda że go niedoszacowaliście

 51. według mnie wieliczka to dobry cud skoro w podstawowej wersi bary szybkiej obsługi to też cud

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

13 − 11 =