Home / News / (Age of) Steam – mapy, rozszerzenia, dodatki

(Age of) Steam – mapy, rozszerzenia, dodatki

steam_aosSwego czasu Bazik na Games Fanatic narzekał jak co roku kupuje kilka (jak nie kilkanaście) nowych rozszerzeń do Age of Steam, rozszerzeń w które ledwo da radę pograć dwa, trzy razy, a już pojawiają się nowe mapy. Po prostu “Musisz mieć je wszystkie!”. Nie mam dla Michała dobrych wiadomości – w lipcu zapowiedziany jest nowy dodatek, a na Essen Bezier Games szykuje 7 nowych map do Age of Steam / Steam.

Już teraz można składać zamówienia, na dodatek autorstwa Steam Brothers –  Brazil / Chicago na stronie sklepu internetowego Boards & Bids. Na mapie Brazylii, gracze będą musieli uważniej, wybierać dobra, które chcą dostarczyć. Na koniec, kosteczki te mogą im przynieść dodatkowe punkty, jak i kary. Dodatkowo koszty budowy będą różnić się w zależności od tury, a w grze pojawi się nowa akcja specjalna: Korupcja

Na mapie Chicago kolejowi przedsiębiorcy, będą musieli uporać się ze strajkami i związkami zawodowymi – albo dzięki gotówce, albo bardziej “tradycyjnymi” metodami jak specjalna akcja “Represje”.

Dodatek ten kosztuje 30$ i ma się pojawić w lipcu

Natomiast Bezier Games zapowiedziało pakiet 3 dodatków (razem 7 map) na Essen 2009. Dodatki te, w odróżnieniu od tych autorstwa Steam Brothers posiadają zestaw reguł dla Steam’a wydanego przez Mayfair. Jak na Board Game Geek podkreśla Ted Alspach, wszystkie rozszerzenia były tworzone z myślą o obu grach, więc zasady obowiązujące na tych nowych mapach, na pewno nie będą przyszykowanymi na szybko protezami dla Steam. W skład pakietu, który można zamówić na stronie Bezier Games mają wchodzić:

Alabama Railways, Antebellum Louisiana & Four Cornersto trzy mapy, z czego aż dwie przeznaczone są dla dwóch graczy. Akcja w tych dodatkach umiejscowiona jest w czasach przed wojną secesyjną w Stanach Zjednoczonych. [Szczegóły]

1867 Georgia Reconstruction, South Carolina & Oklahoma Land Rushkolejne trzy mapy i znów dwie przeznaczone tylko dla dwóch graczy. W tym rozszerzeniu, w czasach powojennych, gracze będą starali się odbudowywać zniszczone koleje. [Szczegóły]

Beer & Pretzels – jak sama nazwa wskazuje, mapa “lżejsza”, do piwka i paluszków dla 3 do 6 graczy. Dostępna tylko w przedsprzedaży. W założeniu ma to być mniej wymagające rozszerzenie, do luźnego pogrania, w którym wygra ta osoba, która na koniec będzie miała najwięcej pieniędzy. [Szczegóły]

W zestawie dostaniemy też grę pt: “Beer & Pretzels” (aż głupio mi się pytać, czy mogę zamówić pakiet bez tej gry, bo wydaje mi się… mhmm… dziwaczna).

Cały pakiet kosztuje 85$ i już teraz można go zamawiać na stronie Bezier Games. Jak widać tym razem wydawnictwo postawiło na tryb dwuosobowy co bardzo mnie cieszy. Mniej mnie cieszy cena dodatków, ale może jeżeli do czasu Essen uda mi się rozmiłować Agnieszkę w Steamie, to zakup będzie jak najbardziej uzasadniony 😉


 

Facebook Comments

18 komentarzy

 1. dodaj do tego 2 mapy Albana Viarda, Madagaskar i Holandia, wychodzą na Essen. Szczególnie Madagaskar wydaje się interesujący: nie ma pozytywnych akcji (lokomotywa, urbanizacja), są tylko złe. Wybieramy więc najmniej szkodliwą dla nas, zostawiając resztę tym, którzy nie chcieli policytować o kolejność 🙂 Ja w tym roku rezygnuję chyba z map Bezier Games, zainwestuję w Viarda i Steam Brothers.

 2. Plus jeszcze dwie mapy z Winsome z Essen Set :).

 3. Szaleńcy! To jest gorsze niż CCG:P

 4. Dla mnie tworzenie uniwersalnych dodatków do Steam i Age of Steam to jakaś abstrakcja. Jeśli cokolwiek zmienia akcje Produkcja i Urbanizacja to zrobienie tego uniwersalnego jest bezsensem. Np. w jednym z dodatków AoSa jest wybór kosteczek z tabeli produkcyjnej AoSa przez gracza zamiast losowania tych kostek. Przecież to jest dedykowane pod AoSa – i sztuczne adaptowanie tego pod Steama to bezsens. Z drugiej strony mozna zrobić coś uniwersalnego, ALE jak właśnie ktoś CHCE skorzystać ze specyficznej tabeli produkcyjnej AoSa w swoim dodatku to niech to robi a nie idzie na jakieś zgniłe kompromisy (i już np. nie uwzględnia czegoś takiego że tabela produkcyjna istnieje). Ludzie, dodatek ma być do konkretnej gry a nie do abstrakcyjnego tytułu pod nazwą UNIWERSALNA GRA KOLEJOWA. Może tę uniwersalność rozciągniemy jeszcze na serię 18xx albo na Railtroad Tycoon? Absurd.

  Niech do Steama powstaja sobie dodatki a do AoSa swoją drogą. Łączenie tego nie ma sensu.

 5. Jax – uczepiłeś się tej urbanizacji i produkcji. Może Alspach nie lubi grzebać przy tych akcjach?

  Zresztą nikt kupować tych dodatków nie każe 😛

 6. @Jax
  Jakby nie było podpisane, że to napisał Jax, to bym normalnie pomyślał, że smerf maruda…
  🙂

 7. Witold Janik

  PS. wbrew pozorom, to powyżej napisałem ja a nie Draco, pliki cookies w pracy czasem nam robią dowcipy 🙂

 8. No, na Jaxa słowo “Steam” zaczyna działać, jak “Agricola” na Marudę 😉

 9. Co do dodatków do Steam’a to szykują się dwie mapy na Essen:

  “There will be two expansion maps for Steam available from Warfrog in time for Essen. These are designed for Steam but if anyone wants to convert them to AoS that’s fine by me. The new maps add an extra dimension to the game. You can either choose to play the base/standard rules or you can use the stocks and shares rules that come with the expansion. The maps are suitable for up to six players and with the shares rule it may be possible for two players to play, but we have not tested this yet. Aim to do so in the not-too-distant future.”

  Wygląda na przeniesienie niektórych pomysłów z Railways of England and Wales 🙂 łiiii – co cieszy mnie ogromnie bo być może na Essen pojadę 🙂

 10. Brzmi ciekawie.

 11. Gry kolejowe spod szyldu Wallace’a zaczynają zlewać się w jedno… Do tej pory potrzeba było tabelki w excelu, żeby w miarę uchwycić różnice.

  Teraz to już nawet tabelka nie podoła, skoro kolejne dodatki do gier włączają zasady z gier bratnich choć stanowiących konkurencję.

 12. yoszu: Alspach lubi grzebać przy tych akcjach, czego dowodem jest Europa, mapa, którą zgrywam teraz do reszty. Również nie widzę możliwości przeniesienia jej do Steama – akcja produkcji jest tam podstawową i największą zmianą.

 13. steady: może nie można ale Alspach i tak to zrobił 😉 Faktycznie różni się to znacznie, ale nikt z Was nie powie, że w Steam’a na tej mapie gra się źle bo nikt z Was nie spróbował.

  Zarysykuję stwierdzenie, że tyle map bawi się akcją produkcji, bo w wersji podstawowej AoS ssie maksymalnie i jest nietrafionym pomysłem (czekam na gromy, które się na mnie posypią). Jeżeli w Steam działa dobrze to po co zmieniać.

  Właśnie przyjrzałem się regułom Europy. W tej wersji produkcja jest rozwiązana w ten sposób, że osoba posiadająca akcję produkcja dokłada kostki do miast (tylu ilu graczy, losowo wyciągnięte do jednego jasnego miasta i jednego ciemnego) – nie ma turlania kostkami. Jeżeli nie jest to zbliżone do tego co jest w Steam (czyli wybierz zestaw trzech kostek i wyłóż na dowolne miasto) to sam nie wiem 😛

 14. geko, zwróć tylko uwagę, że jeśli akcja “jest nietrafionym pomysłem” to może to być celowe, a przynajmniej pozytywne – zwiększa konkurencję w licytacji. Nie chodzi o to, aby wszystkie akcje były dobre i zbliżone efektywnością.

 15. nie geko, a yosh

 16. Tak wiem, ale i tak jak dla mnie najcenniejsze są urbanizacja / lokomotywa. Jeżeli chcę wybrać produkcję / first move / first build to najczęściej mam konkretny plan i interesuje mnie własnie ta akcja. Rzadko kiedy machnę rękę i wezmę coś innego w ramach nagrody pocieszenia. A nie wiem co będą chcieli wybrać inni – mogę się domyślać, albo negocjować jak waffel 😉

 17. melee: a poza tym to nie mówiłem o akcji Produkcja, tylko ogólnie o produkcji. Pomysł z tabelką i koścmi jest jakiś z księżyca i nie pasuje mi do tej gry (tak mało grałem, tak nie znam się)

 18. hehe, coraz bardziej chaotyczne i na oslep argumenty yosza 😀
  mocno tez niekonsekwentne – np. jesli akcja produkcja tak wspaniale dziala w Steamie a w AoS trzeba ja niby poprawiac w dodatkach, to po co te dodatki dostosowywac do Steama??? to tylko kompletnie potwierdza moj postulat zeby powstawaly oddzielne dodatki – nie chce mi sie wiecej niekonsekwencji punktowac ale uwazny czytelnik je dostrzeze 😀

  pozdrawiam z Grecji 😀 raj 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

jedenaście − 9 =