Home / News / Nowa edycja Twilight Struggle

Nowa edycja Twilight Struggle

Wydawnictwo GMT opublikowało mapę nowej, planowanej w tym roku edycji znakomitej gry Twilight Struggle. Mapa jest moim zdaniem piękna, jednak zadałem sobie trud porównania nowej i starej mapy. Widać pewne zmiany w nowej edycji. Pierwsze co rzuca się w oczy, to nowe pole w Chinach – Chinese Civil War. Wynika z niego, że oficjalny wariant gry opublikowany w 21 numerze magazynu C3i (wydawanego przez GMT) wejdzie do podstawowej wersji gry. Kolejna różnica to kolor pola Canada – wynika z niego, że Kanada należy do Europy Wschodniej (!). Poza tym widzę zmianę kosmetyczną – zmieniono nazwy zdarzeń na ścieżce wyścigu kosmicznego. Tak więc oprócz niewyjaśnionego statusu Kanady – nie widać żadnej rewolucji.


 

Facebook Comments

4 komentarze

  1. Poza tym do instrukcji zostanie dołączony znany z C3i #19 wariant z rozpoczęciem rozgrywki od razuw Late War. A poza tym mapa będzie podklejona grubą tekturą, a nie taki świstek tekturki jak teraz

  2. Jeśli o Kanadę chodzi to mam wrażenie, że to błąd, albo też ma ona swój własny odcień, nie licząc się ani jako Europa Zachodnia, ani Wschodnia, tylko tego nie widać teraz zbyt dobrze.
    Jak już się trochę żołądkowałem na BGG, nowa mapa mi się nie podoba. Niepotrzebnie wywalono zdjęcia z epoki ze Space Race, to samo dotyczy zdjęć przywódców z toru tur – autentyczne użyte w starych edycjach były lepsze, teraz ich kolorystyka jest beznadziejna, moim zdaniem. A najbardziej denerwują mnie tła USA, ZSRS i Chin – zwłaszcza dotyczy to tych ostatnich, te bijące po oczach gwiazdki to jedna z pierwszych rzeczy, na jakie się zwraca uwagę i jest to zupełnie nieadekwatne do roli odgrywanej przez Chiny w grze (ważna, ale nie do tego stopnia). Ogólnie mam wrażenie, że plansza w ogóle nie przywodzi na myśl zimnej wojny – mnie osobiście kojarzy się z jakąś historią alternatywną, gdzie ZSRS przetrwał do XXI wieku i zimna wojna trwa w najlepsze – ta estetyka wydaje mi się zbyt “współczesna” po prostu. Jedyne co mi się podoba to nowy tor operacji militarnych, dużo praktyczniejszy niż poprzednie rozwiązanie.

  3. Zgadzam się, że plansza jest zwyczajnie brzydsza, a autentyczne zdjęcia dodają poprzedniej wspaniałego charakteru 🙁 szkoda, że przekombinowali.

    Ale Wilk, jedna uwaga: ta gra to JEST tworzenie historii alternatywnej i w niejednej grze to właśnie ZSRR będzie na wygranej pozycji, dzięki czemu można spokojnie założyć, że przetrwa do XXI w. 😉

  4. A ja i tak kupie jak wyjdzie:) i z racji braku czasu postawie nierozfoliowaną na półce:]

    Dla mnie najlepsza jest plansza która dostępna jest na BGG. Jak tylko dorwę się do laserowego plotera to będzie moja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

13 + 13 =