Home / News / Tajemnice jubileuszowego boxa od Alei – W roku smoka, cz. 1

Tajemnice jubileuszowego boxa od Alei – W roku smoka, cz. 1

Od momentu pojawienia się na rynku jubileuszowego pudełka z dodatkami z okazji 10-lecia Alei, pod tytułem Schatzkiste, upłynęło już trochę czasu, ale nadal informacje na temat jego zawartości (a raczej tego jak się nią posługiwać) są niekompletne.  Mam oczywiście na myśli informacje w języku angielskim.

Na BGG możemy znaleźć mniej lub bardziej wyrywkowe informacje na temat różnych dodatków do gier wchodzących w skład boxa, ale generalnie brakuje dobrych, kompletnych tłumaczeń.

Mnie osobiście najbardziej zainteresowały dodatki do ‘W roku smoka’ i ‘Louisa XIV’.  Zirytowany niekompletnością informacji postanowiłem sam dokonać translacji (nie, w tłumaczeniu nie będzie rymów 😉 ).  Poniżej zamieszczam opis jednego z dodatków do ‘W roku smoka’ – ‘Super-wydarzenia’ 🙂  Drugi dodatek (‘Mur chiński’) przetłumaczę, jeśli w najbliższym czasie nie na bgg nie pojawi się jego angielski przekład.

Przechodząc do konkretu:

Dodatek ‘Super-wydarzenia’

zawartość: 10 kafelków super-wydarzeń

Przed grą kafelki należy zakryć i wylosować jeden z nich.  Następnie należy go położyć odkryty na płytce wydarzenia nr 7.  Pozostałe 9 kafelków należy odłożyć do pudełka.

Super-wydarzenie ma miejsce po normalnym (siódmym) wydarzeniu, ale przed punktowaniem po siódmej rundzie.

(uwaga: naturalnie gracze sami mogą ustalić, z którym kafelkiem super-wydarzenia grają.  Można to ustalić przed albo po wyłożeniu normalnych wydarzeń.)

Kafelki:

Święto z lampionami [Laternfest] – następuje punktacja za postacie, tak jak na końcu gry, tzn. 2 punkty zwycięstwa (PZ) za każdą osobę w pałacu

Budda [Buddha] – następuje punktacja za mnichów, tak jak na końcu gry, tzn. przyznanie PZ za iloczyny: liczba posążków Buddy razy ilość pięter

Trzęsienie ziemi [Erdbeben] – począwszy od gracza startowego każdy gracz traci dwa wybrane przez siebie piętra pałaców (wracają do banku) (postacie nie mieszczące się w pałacach podlegają odrzuceniu)

Wybuch wulkanu [Vulkanausbruch] – wszystkie znaczniki na torze ‘inicjatywy’ zostają umieszczone na polu 0, ale z zachowaniem dotychczasowej kolejności (tzn. prowadzący znacznik jest umieszczany na samej górze, a ostatni znacznik na samym dole)

Tornado [Wirbelsturm] – począwszy od gracza startowego każdy gracz odrzuca dwie karty postaci, tzn. gracze będą mieli tylko po jednej karcie na rundy 8 i 9 a w rundach 10, 11 i 12 opuszczają fazę 2 (zagrywania kart postaci)

Wschód słońca [Sonnenaufgang] – począwszy od gracza startowego każdy gracz wybiera jedną młodą postać (nie musząc zagywać odpowiedniej karty postaci!) i umieszcza ją w swoim pałacu zgodnie z zasadami fazy 2 (zagrywania kart postaci).  Następnie przesuwa swój znacznik na torze ‘inicjatywy’ o odpowiednią ilość pól. (uwaga: nie można wybrać postaci wybranej już (podczas Wschodu słońca) przez innego gracza)

Powódź [Flut] – począwszy od gracza startowego każdy gracz sumuje liczbę posiadanych yuanów, worków ryżu i fajerwerków i zwraca połowę z nich (zaokrąglając w dół) w dowolnej kombinacji. Na przykład: Gracz posiada 3 yuany, 2 worki ryżu i 2 fajerwerki (łącznie 7). Musi więc oddać 3 z nich, np. 2 yuany i 1 fajerwerk lub 1 yuan i 2 worki ryżu

Zaćmienie słońca [Sonnenfinsternis] – wydarzenie siódmej rundy następuje po raz wtóry. Na przykład: Wydarzenie to Festwial Smoka. Wszycy punktujacy gracze zwracają połowę swoich fajerwerków. Następnie Fesitwal Smoka odbywa się ponownie (możliwe że tym razem będą punktować inni gracze).

Zamach [Attentat] – wszyscy gracze tracą swoje zakupione przywileje (bez rekompensaty!); są one odkładane do banku.  Oznacza to, że przywileje nie są brane pod uwagę w punktowaniu na zakończenie siódmej rundy.

Statut [Freibrief] – począwszy od gracza startowego każdy gracz wybiera dowloną grupę wyłożonych przed sobą postaci i korzysta z jej zdolności.  Na przykład: Gracz wybiera swoich chłopów i za każdy worek z ryżem otrzymuje odpowiedni żeton z banku.  Inny gracze decyduje się na swoich mnichów i otrzymuje odpowiednią ilość pnktów zwycięstwa (posążki Buddy razy liczba pięter). Trzeci gracz wybiera swych uczniów i za każdą widoczną książkę otrzymuje 1 punkt zwycięstwa.

Osobiście na papierze ten dodatek (czy raczej mini-dodatek) bardzo mi się podoba.  Powinien czynić kolejne rozgrywki ‘W roku smoka’ jeszcze bardziej niepowtarzalnymi (choć i tak jak dotąd nie można było się na to skarżyć).  Otwiera też możliwości dowolnej konfiguracji rozgrywki – można przecież wyobrazić sobie dodanie do rozgrywki dwóch a nawet trzech super-wydarzeń rozmieszczonych na rożnych kafelkach.  Wyjadacze mogą sobie zafundować np. 3 negatywne wydarzenia a osoby o słabszych nerwach np. 2 negatywne i 1 pozytywne.  Możliwości kombinowania są doprawdy nieograniczone…


 

Facebook Comments

2 komentarze

  1. Nooo, fajny dodatek do mojej ulubionej gry. 🙂 Ten box Alei zdaje się być bardzo ciekawy, czas na niego zapolować.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

4 × 1 =