Home / News / Nominacje do Spiel des Jahres 2009 – sponsorem programu literka ‘F’

Nominacje do Spiel des Jahres 2009 – sponsorem programu literka ‘F’

Zostały ogłoszone nominacje do Spiel des Jahres 2009. Kandydaci do najcenniejszego z tytułów to: Dominion, Fauna, Finca, Fits i Pandemic.

Lista ta prezentuje się wyjątkowo dobrze w porównaniu z latami poprzednimi. Dominion i Pandemic są szeroko znane, zwłaszcza że już możemy się cieszyć ich polskimi wydaniami. Fits to planszowa wersja komputerowej gry Tetris autorstwa Reinera Knizii który po latach niepowodzeń ma szansę na drugi tytuł z rzędu.  O pozostałych dwóch – Faunie Fiedemana Friese-a i Fince za wiele nie wiem, ale jeśli ich poziom dorównuje pozostałym kandydatom koniecznie muszę się im przyjrzeć dokładniej.

Jak obstawiacie, kto wygra? Ja stawiam na Dominion. Fits raczej nie wygra właśnie dlatego że Knizia wygrał rok temu, Pandemic byłby pierwszą grą kooperacyjną (Shadows over Camelot dostał swegu czasu dostał specjalną nagrodę dla gry Fantasy).  Pewną szansą Finci i Fauny jest fakt że dość często końcowy wybór padał na te mniej faworyzowane tytuły z listy nominowanych.


 

Facebook Comments

41 komentarzy

 1. O Fits czytałem dość dobre oceny… ciekaw jestem co doktorowi wyszło.
  Ja na Dominion nie stawiam, wydaje mi się że jury nie jest zwolennikiem gier o różnych elementach (w sensie różne karty o różnym znaczeniu).
  W Faune nie grałem, Pandemic… chyba to nie byłby zły wybór. Gra świetnie sprawuje się jako rodzinna, ma proste zasady, jest krótka, dynamiczna, no i pasuje tematycznie do ostatnich czasów…
  Fincę wkrótce opiszę, gra jest wręcz projektowana do nagrody, ale może dlatego nie wygrać 😉

 2. BTW, to chyba pierwszy raz w historii nagrody że dwie gry spośród nominowanych zostały wydane w Polsce przed publikowaniem nagrody…

 3. za kilka lat gry które nie będą miały polskiej edycji w momencie ogłaszania nominacji nie będą nawet brane przez jury SdJ pod uwagę 🙂

 4. Łukasz Pogoda

  A link do strony źródłowej możnaby dać? 😛

  Swoją drogą, o Portobello Market też mówili, że jest jakby idealnie skrojone pod Spiel des Jahres… i nic nie dostało. Tyle, że Finca to Hans im Glück, jakiś czas już Hasn nie dostał żadnej nagrody…

  Ale może się odważą na Dominiona.

 5. Łukasz Pogoda

  Doczytałem sobie o Faunie – dość ciekawa gra wiedzowa. Nawet, jeśli nie wygra, to jest to naprawdę interesujący pomysł na grę edukacjno-rodzinno-quizową. Zagrałbym z chęcią się przekonać, czy to działa.

 6. Czy tylko mi się wydaje że Panademic jest nieco za trudną grą jak na profil SDJ? Sercem jestem za Dominionem, ale stawiam na Fincę – jest zaiste SDeJotowa do szpiku… żetonów.:)

 7. Pandemic nie jest trudniejszy od wielu laureatów SDJ, nawet z ostatnich lat – np. TuT czy Zooloretto… ja (ponieważ nie zachwyciłem się Dominionem) liczę na Pandemic właśnie…
  Fauna z tego co rozumiem jest mocno zależna językowo, co chyba też brane jest pod uwagę.
  Tak jak pisałem wcześniej ciekawi mnie też Fits… początkowo kompletnie mnie nie interesował, ale ostatnio czytałem gdzieś pozytywne opinie…

 8. Link do strony SdJ: http://www.spiel-des-jahres.com/cms/front_content.php?idcatart=720

  Warto wspomniec, ze Jury przyznalo dwie nagrody specjalne – dla Space Alert (neue spielwelten) i Gift Trap (Party-Spiel).

 9. Fits jest fajny folko 🙂 Taki przyjemny, rodzinny.. (chyba jednak za prosty na SdJ..)
  Fauna – chciałem to ewentualnie kupić ne Essen,ale ostatecznie zrezygnowałem. Podobało mi się że to gra wiedzowa, jednak opinie na bgg są słabe..

  A z dwojga złego – to już niech ten Dominion wygra, byle nie Pandemic.

 10. Wreszcie jakieś ciekawe pozycje nominowali do nagrody, jak za starych czasów. Dominion wygra w cuglach 🙂

 11. ja też bym chciał, żeby Pandemic wygrał – bo mam tę grę 🙂

 12. Mnie najbardziej cieszy nagroda specjalna dla Space Alert. 🙂

  Od Fits należy trzymać się z daleka. Brzydkie i z zerową interakcją. Pozostałe nominacje ok, więc dla mnie wszystko jedno co wygra, byle nie Fits.

 13. na BGN słusznie zauważono: dwie z 5 nominowanych gier to gry amerykańskie (Dominion i Pandemic) – znak czasu? 🙂

 14. @Draco, co to znaczy z zerową interakcją? Bo jak zerową, to to nie jest gra…

 15. Pojawiła się też lista gier “rekomendowanych”, a wśród tych tytułów znane Diamond’s Club, Valdora, Einauge sei wachsam (2 ostatnie na poprzednim pionku pokazywał uiek) Maori czy Poison. Ogólnie wygląda to wszystko ok. Pewną niespodzianką może być brak Chicago Express i ogólnie gier Queen Games. Ale z drugiej strony – CE ma podany wiek graczy od 14 lat (??) a poza tym prawie nic nie wydali (Batavia to podobno porażka)

 16. Grafika w grze Fits faktycznie rewelacyjna nie jest.
  Co do interakcji, Draco ma rację. To jest gra, w której każdy układa klocki na swojej planszy i wygrywa ten, kto zrobi to najlepiej. Przeciwnikom nie można w niczym przeszkodzić ani w niczym pomóc.

 17. Fits – ciekawe, czyli układanka dla kilku…

 18. Mam nadzieję, że wygra Pandemic, ale patrząc na poprzednie edycje SdJ to Finca chyba spełnia więcej wymagań jurorów.

 19. Pandemic wydaje mi się zbyt skomplikowany na SdJ.

 20. Jeżeli Pandemic jest zbyt skomplikowany, to ja już nie wiem, co nie jest, chyba tylko Looping Louie (ale wydano go przed 2009 :/). Nie zależy mi jakoś szczególnie na zwyciestwie danej gry, ale przy takich wątpliwościach może trzeba wrócić do pytania, kto jest adresatem SdJ. Rodziny z dziećmi, czy opóźnione w rozwoju rodziny z opóźnionymi w rozwoju dziećmi (nie urażając chorych)?… a może lepiej nie wracać 😉

 21. W zeszłym roku nie wygrało Stone Age, jako zbyt skomplikowane. A wydaje mi się, że poziom komplikacji SA i Pandemica jest zbliżony.

 22. Eee bez przesady z tą zbytnią złożonością Pandemica. Skoro dostał się do nominowanych to już ma szansę wygrać. Gdyby był zbyt skomplikowany na SdJ to trafiłby co najwyżej na listę polecanych lub dostał nagrodę specjalną (jak np. Agricola).

 23. “W zeszłym roku nie wygrało Stone Age, jako zbyt skomplikowane.” – Geko to tylko twoje wróżenie z fusów.

 24. Pożyjemy, zobaczymy. A powróżyć zawsze można. Z fusów albo z kart (Dominiona) :-p

 25. Moim zdaniem pandemic nie pasuje do tej listy ale nie dlatego że jest grą zbyt skomplikowaną jeśli chodzi o zasady, tylko zbyt trudną. Niemieckie rodzinki mogą kilka razy z rzędu przegrywać z kretesem. Taka cecha nie pasuje mi zbytnio do profilu SDJ;)

 26. Ale nie pasuje do profilu SdJ według Zooloretto i Keltis czy profilu SdJ, w którym wygrywał Torres, Tikal i El Grande? 🙂

 27. dominusmaris

  Ostatnio spotkałem się z opinią redaktora radiowego że cenzura PRL była niczym w porównaniu z ograniczeniami, które niesie za sobą komercja. Myślę że ten aspekt występuje także w przyznawaniu SDJ.

  Komercja to nie korupcja, to podkreślam.

  Przy okazji cyklu Pana Michała mieliśmy okazję trochę poznać komercyjną stronę rynku gier. Widać że niczym się nie różni od jakiejkolwiek innej branży.

  Zastanawiam się więc, czy takie wydarzenia jak:

  1)Kryzys, zła sytuacja stosunkowo małych wydawnictw europejskich.
  2)Przeniesienie Mistrzostw Świata w Osadników z Essen do USA.
  3)Pierwsze w historii nominacje dla gier amerykańskich do SDJ
  4)Wydanie tych gier w Polsce, jeszcze przed przyznaniem SDJ,

  nie są zwiastunami szerszej ekspansji firm amerykańskich na rynku Europejskim/Eurogier (widać to nawet po niektórych produkcjach).

  Krótko. Stawiam że wygrają Amerykanie.

  Pandemic ma szansę być sponsorowany przez
  koncerny farmaceutyczne, więc dokładnie to stawiam na niego (tu żartuję… troszkę.)

  Wiem że za takie spiskowe teorie dziejów mi się dostanie, ale w historii nie takie rzeczy się już działy.

 28. Adam, zauważ że Dominion i Pandemic wyszły po niemiecku. Nie tylko Niemieckie gry są nominowane… spokojnie (aczkolwiek koncerny farmaceutyczne mnie też przekonują 😀 )

 29. Pancho oczywiście że wg Zoloretto i Keltis, o Tikalu to już najstarsi eurogracze nie pamietają:) Mówię o tej nagrodzie jak wygląda dziś a nie dwie epoki planszówkowe temu.

 30. Co do koncernów farmaceutycznych, to działa to w obie strony. W zeszłym tygodniu przekonałem pracownika jednego z takich koncernów, żeby z okazji Dnia Dziecka kupili dla dzieci pracowników tej firmy właśnie Pandemica (oczywiście chodziło o dzieci w wieku 12-15 lat).

 31. Filippos, bo ciężko się mówi o jakimkolwiek szczegółowym profilu SdJ moim zdaniem. W sieci zawsze pojawiają się po nominacjach dyskusje i typowane są gry, które najbardziej spełniają standard nagrody, a później się okazuje, że tradycyjnie jurorzy zrobili niespodziankę. Moim zdaniem są tylko jakieś trendy i zagrywki koniunkturalne, którym SdJ w danym roku się kieruje. Zooloretto – popularność Knuta, Keltis – trend lekkich gier + uhonorujmy wreszcie Knizie. Co w tym roku jurorów kręci, Bóg tylko raczy wiedzieć. Narzekam, ale przestałem mieć wrażenie, że dla jurorów najistotniejsze są oryginalność, grywalność, mechanika czy dobra zabawa.

 32. Co do narzekania na gust jurorów to nie powstrzymuję absolutnie;) ale moim zdaniem SDJ ma dość wyraźny, rodzinny profil już od lat. Ostatnią nierodzinną grą był właśnie Torres z 2000 roku. Potem już same lajtowe gry, no może z wyjątkiem TuTa który taki czysto rodzinny nie jest, ale też bez przesady. Czasy Tikala jako gry na SDJ bezpowrotnie imho minęły, czego dowodzą też tegoroczne nominacje.

 33. A ja trochę przekornie, SDJ obchodzi w tym roku 30 rocznicę. No więc rzućmy okiem na to co było… które z gier można nie nazwać czysto rodzinnymi… Railway Rivals, Sherlock Holmes, Hity Toity?? raczej nie, El Grande, Tikal, Torres, może Alhambra, może Thurn und Taxis. Czyli na 30 osiem, a właściwie 5… Nagroda SDJ jest przynawana i była przyznawana grom rodzinnym, tak naprawdę to lata 1984-85, 1996, 1999-2000 były nietypowe. Może tak warto na to spojrzeć 😉

 34. dominusmaris

  I kto powiedział że historia niczego nie uczy?

 35. Ja myślę, że to po prostu rozbudzona nadzieja hardcore gamerów przez występujące precedensy 🙂

  Nie ma się co łudzić – jurorom każdej nagrody, nawet Oscarów czy innych mocnych i opiniotwórczych marek po osiągnięciu pewnego poziomu opiniotwórczości i rozpoznawalności – zależy już tylko na jednym:

  na utrzymaniu opinii bycia opiniotwórczym i rozpoznawalnym

  – niektórzy czerpią z tego prestiż, inni kasę, jeszcze inni satysfakcję z bycia autorytetem.

  Tym sposobem, jury SdJ raz wepchnięte w ramę nagroda dla familijnych gierek – staje się niewolnikiem tej etykietki. Wszyscy oczekują gier familijnych, i takie będą dostawały tą nagrodę. Nie sądzę, żeby odważyli się jeszcze kiedykolwiek nagradzać coś innego – zbyt duże ryzyko, że stracą swoją pozycję na rzecz choćby DSP (ta twardsza nagroda dla gier dla graczy).

  Dlatego typuję, że ani Pandemic ani Dominion SdJ nie dostaną.

  Natomiast może się powtórzyć okoliczność nagrody za zasługi i całokształt twórczości – w tym roku dla pana FF. Zdziwilibyście się?

 36. Friese jest za młody na nagrodę za całokształt. Nie dość że ma włosy to jeszcze bywają zielone:)

 37. -Babciu, a ja będę Herodem.
  – Za młody jesteś na Heroda… ;-p

 38. Filippos – polecam wycieczkę krajoznawczą w Niemczech – w niektórych miejscach dziwnie wyglądają ci, którzy nie mają włosów w kolorach niebieskim, zielonym, czerwonym czy fioletowym, i są zwyczajnie obcięci na jeżyka czy grzywkę, a nie mają irokeza, kolców, czy innego afro 🙂

  Zielone włosy są współcześnie dużo bardziej niemieckie niż aryjski blond.

 39. Ok Bloody, ale te zielone włosy jeszcze mu nie wypadają więc za wcześnie na nagrodę za całokształt;)

  A krajoznawczą wycieczkę planuję w październiku w okolicach niejakiego Essen:)

 40. EEE tam EEEssseeen jest przereklamowane* 😉

  *Ech może też mi się uda 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

dziewięć + 5 =