Home / News / Kości Sichermana

Kości Sichermana

Michał Stajszczak podrzucił nam taką o to ciekawostkę. Może przyda się i wam (np. przy tworzeniu własnej gry).

“Istnieje wiele gier, w których jako generatora liczb losowych używa się dwóch kości k6 i liczy sumę wyrzuconych na nich oczek. O ile np. w Monopoly trójkątny kształt rozkładu liczby oczek nie ma istotnego znaczenia, to w przypadku Osadników z Catanu czy Elasund różnica prawdopodobieństwa wypadnięcia różnych sum ma duży wpływ na przebieg rozgrywki i przyjmowane przez graczy strategie.

Czy można stworzyć inną niż k6 parę kości, która dawałaby identyczny rozkład sumy oczek jak dwie kości k6? Okazuje się, że jest dokładnie jedna para takich kości, o liczbach oczek na ściankach 1, 2, 2, 3, 3, 4 oraz 1, 3, 4, 5, 6, 8.

Więcej na ten temat można przeczytać w styczniowym numerze miesięcznika Delta albo w Wikipedii


 

Facebook Comments

7 komentarzy

 1. proponuję użyć k12 😉

 2. A jaki jest związek między 2k6 i k12? 😛

 3. te kości miały by dość znaczny wpływ na grę w Monopol i to na niekorzyść. Jak wiadomo 2k6 daje nam sześć dubletów a Kości Sichermana jedynie 4 (parę jedynek, dwie pary trójek, parę czwórek)

  A “trójkątny kształt rozkładu liczby oczek” jest w obu kościach identyczny.

 4. Na lidze monopoly używaliśmy wiedzy o rozkładzie 2k6 aby odważniej inwestować gdy pojawiała się ofiara na 7 pól przed nami lub 14 (w dwóch kolejkach).

  Ciekawe jak mało innych uczestników znało rozkład 2k6 …

 5. Sprawdziłem i rzeczywiscie się zgadza:) ciekawsze byłoby jednak stworzenie 2k6 o dokładnie takim samym prawdopodobieństwie wszystkich wyników

 6. Wszystkich ilu? Bo standardowe 2k6 dają 11 różnych wyników, więc nie da się zrobić tak, by każdy z nich był jednakowo prawdopodobny. Jeżeli weźmiemy jedną zwykłą kostkę, a na drugiej będą liczby 0, 6, 12, 18, 24 i 30, to otrzymamy równomierny rozkład liczb od 1 do 36

 7. Można też byłoby za pomocą dwóch specjalnych k6 symulować rozkład z k12. Ale to banał – wystarczy jedna kość 0 0 0 1 1 1 i druga 1 3 5 7 9 11. Ciekawe, czy można to zrobić inaczej? Najlepiej tak, żeby każda kość miała 6 różnych ścianek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

szesnaście − trzynaście =