Home / News / Talisman – nie wszystko da się przenieść

Talisman – nie wszystko da się przenieść

Jedna z klasycznych gier planszowych Talisman (znana u nas najbardziej pod nazwą Magia i Miecz) miała trafić na konsolę Xbox 360 w formie XBLA, czyli tanich gierek do ściągnięcia z Internetu. Po pewnym czasie produkcja został zawieszona. Adam Boyes, kierownik działu produkcji Capcom Entertainment, zdradził kulisy decyzji o zakończeniu prac na grą.

Głównym czynnikiem był brak elementu socjalnego w wersji elektronicznej. Przy planszy wszyscy rozmawiają w czasie rozgrywki, wymieniają sie wrażeniami, opowiadają o swoich planach. W wersji online natomiast, gdy gracze nie dysponują zestawami słuchawkowymi lub nie chcą ich używać, rozgrywka natychmiast siada. Przeradza się w nudne oczekiwanie na ruch innych i element społecznościowy w ogóle zanika.

Ciekawe doświadczenie, choć pewnie dla wielu planszomaniaków nic odkrywczego. Pokazuje, że gry komputerowe, video oraz planszówki mogą się świetnie wzajemnie uzupełniać, ale nie zawsze da się zastąpić jednego medium drugim, bez straty czegoś bardzo istotnego.


 

Facebook Comments

9 komentarzy

 1. Ja nie rozumiem po co przenosić planszówki na komputer albo na odwrót? Przecież takie pomysły są skazane obrazu na niepowodzenie.

 2. Np. Starcraft? Albo Age of Empires 3?

 3. Np. Cywilizacja 🙂

 4. Akurat przykłady Neurocide’a, to przykłady zupełnie innych gier (mechanicznie)planszowych i komputerowych o tych samych tytułach. Idąc tym tropem, Talisman powinien być grą akcji, gdzie latasz bohaterem, tłuczesz stworzenia, zbierasz przedmioty, itp. a nie rzucasz kostką i zagrywasz karty, tyle że na ekranie.

 5. Racja – liczy sie adaptacja. Geko +1

 6. Czy ktoś widział cywilizacje planszowa ? w to w ogóle da się grać ? Przenoszenie gier z komputera to tylko obcinanie złożoności. Nie dość tego zamiast komputera wszystko liczą gracze co zajmuje extra czas. Nic tylko grać. Co do AoE i Starcrafta to jednak komputerowe wersje lepsze. Jest dużo fajnych planszówek ale nie koniecznie tych przenoszonych.

 7. Faktycznie. np. szachy. Po co przenosic planszowke na komputer?

  Czy Wy czasem czytacie to co piszecie w komentarzach?

 8. I jeszcze warcaby i kolko i krzyzyk. Same nowoczesne i zlozone gry planszowe…

 9. To mogłoby się udać ale musiałoby być spełnione kilka warunków:
  1. Nie mogła byto by być już planszówka, a raczej coś jak “Gothic” i z losowymi kartami. Np. Idziesz sobie do lasu, komputer automatycznie wykonuje rzut i jeśli coś wypadło (atak zbira na przykład) to wyskakuje taki koleś na drużce itp.
  2. Jednoosobowe w trybie kampanii lub multiplayer.
  3. Piętrowa plansza zmieniona na pełnowymiarowy świat ( idziesz sobie przez góry, wychodzisz zza wzgórza i masz Tajemne wrota, podążasz przez spalone tereny, wylewająca się z wulkanu lawa i kilka ścieżek, jedna prowadzi do wieży wampira inna do jamy wilołaka itp.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 × pięć =