Home / News / CGE ujawnia karty

CGE ujawnia karty

Czech Games Edition zamieścił na swojej stronie reguły po angielsku i niemiecku do Space Alert, i dwóch dodatków: League of Six: Loyal Retinue oraz Galaxy Trucker: The Big Expansion. Jak ktoś z was je zgłębi to niech podzieli się uwagami, bowiem wszystkie te pozycje to gorące kąski.


 

Facebook Comments

3 komentarze

 1. Spojrzalem na dodatek do Sestimesti;-), bo ta gra bardzo mi się podobała w wersji podstawowej.
  Rozszerzenie składa się z dwóch niezależnych opcji:
  1. możliwość grania w 6 osób – w sumie 6 miast na planszy było od początku, czyli można by powiedzieć oczywistość. Jednak kto grał ten wie, że miasta zajęte przez Husytów wpływały czasami na wybory graczy, o które miasto walczyć – bo z miast graniczących z miastami Husytów drożej było uciekać. Twórcy gry zostawili ten aspekt rywalizacji dokładając obóz Husytów, który w grze 6cio osobowej układamy pomiędzy dwoma miastami (tile wg instrukcji pacuje idealnie). Przekładając to na podstawkę, de facto jest to siódme miasto, z definicji zajęte przez Husytów. Losowanie służy do ustalenia między jakimi miastami oryginalnymi Husyci rozłożą obóz.
  Jednocześnie zwiększyl;i oni atrakcyjność miast przylegających do Husytów – podczas zbierania podatków miasta graniczące z obozem mają extra konia służącego do walki o zaprzęg.
  Wydaje mi się (aczkolwiek jestem tylko po lekturze instrukcji), że to rozszerzenie pozwala grać w 6 osób w sposób naturalny, nie odmieniając gry, nie spowalniając jej, nic nie ujmując z jej zalet a prawdopodobnie zwiększając tylko jej zaciętość (6 licytujących osób musi się jakoś przełożyć).

  o drugiej części rozszerzenia za 3 godzinki – synek ma trening 😉

 2. 2. opcja druga to 36 zupełnie nowych hexów , określających ile możemy zebrać podatków z miasta do którego danych Hex został wylosowany.
  Zmiana polega na tym, że każdy z hexów oprócz strzałek daje nam dodatkową korzyść. W przypadku czterech z nich jest to korzyść natychmiastowa (karty civic leadersów) w 20 jest to stała korzyść, np. – pół konia 😉 na stałe – co równoznaczne jest z wygrywaniem wszystkich remisow,
  – kamień za darmo na początku każdej rundy,
  – właściwość jakby żywcem wyjęta z AmunRe – czyli konieczność przebijania przez przeciwników naszej oferty z przeskokiem
  każdy hex daje inny bonus.

  ostatnie dwanaście hexów wykorzystywane jest do zdobywania bonusowych punktów podczas fazy punktacji(tu znów nieodparte porównanie z AmunRe).
  Przy czym istotną informację jest fakt, że wszystkie hexy na odwrocie mają wskazania podczas której z rund mogą być losowane.
  w pierwszych dwóch rundach sa to małe korzyści, w kolejnych większe (trochę jak rzemieślnicy w Filarach) a w ostatnich dwóch rundach losowane i licytowane będą hexy z premiami na koniec.
  Warto dodać, że godnie z instrukcją hexy z ostatnich dwóch rund są odkryte od początku gry (choć nie rozlosowane do miast). Dzięki temu wiemy jakie będą losowane i możemy sobie podporzadkowywać temu wcześniejsze działania (w wariancie 6scioosobowym ta wiedza jest bez znaczenia, bo i tak wylosujemy wszystkie hexy).

  Wydaje mi się, że jest to świetne uzupełnienie gry. Dochodzi kolejny wymiar, w którym wyceniamy poszczególne miasta podczas licytacji, więc będzie jescze ciekawiej. Z drugiej strony karty bonusów końcowych zwiększają możliwości budowania strategii. Przy tym praktycznie nie zmieniamy czasu gry. Bo oczywiście to dywagacje natury akademickiej, ale wydaje się, że do tej opcji pasowałoby określenie “udoskonalenie” albo “wariant”.
  Ja koniecznie będę chciał ten wariant wypróbować i myślę, iż każdy, komu podobała się podstawka z radością uczyni to samo. Co by nie było to jeszcze więcej dróg prowadzących do zwycięstwa, jeszcze większe emocje przy licytacji.

  mimo tego co napisałem powyżej zauważam pewne minusy i krótko o nich:
  1. nie da się w rozsądny sposób zmiksować hexów z podstawki z rozszerzeniem, więc albo gramy jednymi albo drugimi
  2. nie jestem przekonany czy hexy premiowe będą determinowały taktykę/strategię, czy też raczej zebrane we wcześniejszych rundach dobra będą określały o co chcemy licytować w dwóch ostatnich rundach – ale to się da zweryfikować dopiero po kilku rogrywkach.

 3. Whoa! Dzięki cezaras za tak kompleksową analizę instrukcji. Na pewno się przyda osobom, które mają dylemat czy kupić dodatek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

jeden × cztery =