Home / News / Crokinole do lamusa

Crokinole do lamusa

Jeżeli słuchacie angielskojęzycznych podcastów związanych z planszówkami, musieliście natknąć się również na Dice Tower – chyba najgłośniejszy z nich. Kiedyś w jednym z odcinków tego podcastu usłyszałem o dziwacznej grze wymyślonej przez niejakiego Pascala Reymonda, nazwanej Dart Wars. W skrócie jest to gra, której plansza przedstawia mapę świata i jest zarazem tarczą do gry w rzutki (darts). Gracze przemieszczają na niej swoje armie właśnie dzięki celnym rzutom. Trzeba wykazać się nie tylko dobrą strategią, ale także celnym okiem.

Ten sam autor pokaże na najbliższych targach w Essen swoje nowe dzieło. Równie szalone, ale za to może bardziej atrakcyjne. Tym razem gra Paleo nie będzie jeszcze dostępna komercyjnie, ale będzie można ją obejrzeć na stoisku wydawnictwa Squale Games. Wydanie gry przewidziane jest na grudzień.

Pudełko Paleo jest jednocześnie drewnianą walizką, po otwarciu której ukazuje się plansza.

Gracze mają do dyspozycji ośmiu członków ekspedycji – pięciu badaczy i trzech oprychów. Poruszamy ich po planszy przy pomocy pstryknięć, po drodze obijają się oni o przyklejone do niej listewki. Jeżeli nasz oprych dopadnie badacza przeciwnika, to… cóż… powiedzmy… eliminuje go z gry. Jeżeli wytniemy w ten sposób wszystkich wrażych badaczy, zarabiamy jeden punkt i kończymy rundę. Z drugiej strony jeżeli nasi badacze dostaną się do sanktuariów przeciwnika (to te małe jaskinie w rogach planszy) i wykradną stamtąd klucze, to mogą wejść do Wielkiej Tajemniczej Bramy na środku planszy i zarobić w ten sposób dwa punkty.

Tak właśnie toczą kolejne rundy do uzgodnionej z góry liczby punktów, na przykład do czterech. Instrukcja zawiera zasady dla dwóch, trzech lub czterech graczy. Nie wiem jak wy, ale ja już szykuję gotówkę na tę pozycję. Nie będzie zapewne tania, ale zanosi się na świetną zabawę.

Zasady gry


 

Facebook Comments

6 komentarzy

 1. Kiedyś byłem napalony na Dart Wars. Wydawało się, że może dostarczyć mnóstwo frajdy, niestety od jej kupienia zniechęciły mnie opinie jej posiadaczy. Podobno plansza została słabo wykonana i rzutki nie chciały się przylepiać albo odpadały po krótkim czasie psując całą zabawę.

  Cóż napisać o Paleo, z jednej strony po porażce Dart Wars pozostaje trochę obawiać się czy znowu nie będzie problemów z rozgrywką. Z drugiej strony tytuł wydaje się niesamowicie atrakcyjny, szczególnie dziś, gdy Crockinole, Carrom czy Pitchcar mini cieszą się tak sporą popularnością. Z otwartymi rękami przyjmę nowego reprezentanta tego gatunku.

 2. Adam (folko) Kaluza

  Jacku, kupuj!! … i daj wypróbować 😉

 3. Jacek Nowak (ja_n)

  Jedyna rzecz jaka może nie działać to nierówna powierzchnia wzdłuż grzbietu planszy po rozłożeniu – mam nadzieję że sobie z tym dobrze poradzą. Reszta po prostu musi działać, więc raczej tę grę kupię.

 4. Zapowiada się naprawdę bardzo ciekawie. Takie Crocinole do potęgi trzeciej, w świetniej oprawie i z fabułą. Zobaczymy.

 5. Zapomniałem dodać, że te dodatkowe tryby gier (hokej, bilard, itd.) jeszcze bardziej zachęcają.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

siedemnaście − trzy =