Home / News / Niepoprawne rozmaitości #2

Niepoprawne rozmaitości #2

Kolejne zakapiory wysłane do zdobywania informacji. Nie obyło się bez ofiar, ale udało się coś wycisnąć. Poniżej ich sprawozdanie.

  • Martin Wallace ogłosił plany stworzenia gry dziejącej się w Polsce. Póki co siedzi i czyta co się da o historii Rzeczpospolitej. Tytuł dopiero powstaje stąd niewiele wiadomo, ale parę rzeczy udało się wyrwać. Gra będzie dotyczyła jakiegoś okresu pomiędzy 1200 a 1700 rokiem. Najprawdopodobniej będą to czasy królów wybieranych w wolnej elekcji, a co za tym idzie gra będzie pokazywała starcia różnych frakcji politycznych stojących za daną kandydaturą. Gra ma odtworzyć fragment historii na poziomie politycznym i wojskowym. I tak, to prawda – tytuł jest faktycznie inspirowany książką Boże Igrzysko Normana Davisa. Więcej za parę miesięcy.

 

 • Wszyscy już gadali o nowej grze Mac Gerdtsa, w której ma zdradzić swój rondel. Ale jakoś umknęło, że pojawił się dodatek do Hamburgum, specjalnie stworzony na portugalski konwent planszówkowy. Można sobie wszystko ściągnąć i samemu zrobić rozszerzenie, które składa się z: planszy Lizbony, kilku dodatków i reguł.

 

 

 • Serge Laget i Bruno Cathala (tak, tak, ci od Shadowsów) jadą z nowym hitem. Senji to podobnie jak w świetnym Shogunie prowadzenie swojego rodu, dyplomacja i starcia armii w średniowiecznej Japonii. Wzbogacone o handel, pozyskiwanie jeńców czy wybór Cesarza. Póki co grę wychwalają. Można poczytać też szczegółowe reguły.

 

 

 • Dużo się ostatnio mówi też o Tribune. Mocno go chwalą, m.in. Bruno Faidutti czy wydawca wersji angielskojęzycznej Fantasy Flight Games. Można już go kupić. Mechanika to kolejne Filary Ziemi, Age of Empires III czy Caylus.

 

 

 • Wybory do Spiel des Jahres 2008 nadchodzą jak burza. Jak kogoś jarają spekulacje to może sobie pogłosować w bardzo szczegółowej ankiecie. Kto wygra, kto powinien wygrać, jakie gry rekomendowane powinny być nominowane itd. itd.

 

 

 • O Göttingen już trochę było, ale poprzedni ziomal nie podał najważniejszego. Mnóstwo zdjęć w Album 1, Album 2, Album 3 i Album 4. Dla niektórych gier prawdziwy respekt, daleko im wizualnie do prototypów, wyglądają jakby były brane z półki sklepowej.

 

 

 • Wciąż istnieją wśród nas ludzie grający w Osadników z Catanu. Właśnie dla nich jeden gość napisał ciekawy artykuł o surowcach. Które z nich są lepsze, a które gorsze ze strategicznego punktu widzenia.

 

 

 • Jeżeli połączyć ponad 1500 gier z wypadem na zakupy do IKEA to efekt można otrzymać tylko taki. Cholera, robi wrażenie.

 

 

 • BGG przekroczyło niedawno 35000 tytułów. Zrobiono fajne statsy. Jeżeli zagrasz w 1 nową grę lub 1 dodatek dziennie to zagranie we wszystko zajmie ci 96 lat. Jeżeli przyjmiemy średnią na grę 90 minut to ciągły czas rozgrywki we wszystko zająłby 6 lat. Jeżeli spojrzysz tylko 30 sekund na wpis o grze na BGG to obejrzenie wszystkich wpisów zajmie 12 dni. Do biegu, gotowi, start!

 

 

 • Ujawniono jurorów do tegorocznej nagrody IGA (International Gamers Awards) w kategorii gier strategicznych. Z ciekawych postaci jest tam Scott Alden (współtwórca BGG), Mike Siggins (legendarny redaktor i wydawca magazynu o grach Sumo) i wielu innych.

 

 

 • Kto ma problemy ze wzrokiem i jeszcze nie zauważył to Funagain czyści magazyny. Dużo gier, niezłe upusty, tylko dobór gier słabowaty.

 

 


 

Facebook Comments

2 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

4 + 7 =