Home / News / Jórvík – czy jesteś godzien tytułu Jarla?

Jórvík – czy jesteś godzien tytułu Jarla?

W tym tygodniu miała premierę najnowsza gra Stefana Felda: Jórvík. Tak naprawdę to dwie gry w jednym, gdyż gra zawiera również dodatek, który w poprzedniej wersji gry sprzedawany był osobno i był trudno dostępny. Czy będziesz w stanie udowodnić, że jesteś godzien tytułu Jarla? Jórvík czeka na Ciebie.

Zima powoli ustępowała nadchodzącej wiośnie. Mieszkańcy osady z niecierpliwością oczekiwali pierwszych statków kupieckich. Jednak sen z powiek spędzało im zagrożenie czyhające ze strony okrutnych Piktów. Jon miał ciężki orzech do zgryzienia: ilu ludzi wysłać na wyprawy, kogo zostawić do obrony, jak zapełnić skarbiec? Te myśli spędzały mu sen z powiek.
Ciężkie jest życie Jarla – pomyślał. Oglądał ucztujących Wikingów, gdy nagle noc rozerwał ryk rogu zwiastujący nadchodzące zagrożenie.
Akcja gry toczy się podczas ekspansji Wikingów, którzy dotarli aż do Anglii, gdzie założyli osadę Jórvík . Gracze wcielają się w role jarlów, a ich celem jest wzbogacenie się i rozwój osady.

Gra rozpoczyna się podczas mroźnej zimy, przez skute lodem wody do Jórvík nie docierają żadne okręty. Ten czas Wikingowie spędzają na przygotowaniach do nadchodzącej wiosny. Dbają o umowy z rzemieślnikami, rozbudowują osadę czy też najmują wojowników do obrony, ale też nie zapominają o zabawie, organizując wystawne uczty. Wraz z nadejściem wiosny zaczynają przypływać pierwsze okręty z bursztynem, złotem, jedwabiem, a także żelazem i szkłem.
Im cieplej, tym więcej okrętów zaczyna się pojawiać na horyzoncie, rzemieślnicy pracują pełną parą. Coraz więcej wojowniczych wikingów wyprawia się na grabieże, zostawiając osadę pod opieką kobiet.
Wraz z nadejściem ciepłych dni wzrasta zagrożenie atakami przeraźliwych Piktów. Chodzą słuchy, że Piktowie szykują się do potężnego natarcia wraz z ostatnim tchnieniem jesieni. Te pierwsze ataki mają tylko na celu wybadanie sił mieszkańców Jórvík.

Jórvík to reimplementacja jednej z najlepszych gier Stefana Felda, która do tej pory była znana pod nazwą Die Speicherstadt. Poza zmiana tematyki gra doczekała się kilku modyfikacji, które znacząco poprawiły balans i bardzo uatrakcyjniły rozgrywkę.

Jórvík to tak naprawdę dwie gry w jednym, gdyż gra zawiera również dodatek, który w poprzedniej wersji gry sprzedawany był osobno i był trudno dostępny.

Jest to gra idealna zarówno dla początkujących graczy, jak i doświadczonych wyjadaczy. Jest to możliwe dzięki dwóm wariantom gry. Pierwszy z nich, Karl gładko i przyjemnie wprowadza w mechanikę gry, pozwalając poznać podstawowe zasady, którymi rządzi się ta gra.
Drugi wariant czyli Jarl , pozwala rozwinąć skrzydła, oferując dużo większe wyzwanie i więcej możliwości.


 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

1 × cztery =