Home / Wydarzenia / Pięciu Polaków zdobyło tytuł mistrza Europy

Pięciu Polaków zdobyło tytuł mistrza Europy

Logo_TM_ToysŚwietne wyniki naszych reprezentantów podczas Mistrzostw Europy w układaniu Kostki Rubika

Układanie łamigłówki w zawrotnym tempie stopami, jedną ręką lub z zasłoniętymi oczami – niesamowite emocje towarzyszyły zakończonym niedawno Mistrzostwom Europy w układaniu kostki Rubika. Za nami trzy dni kręcenia na najwyższym poziomie, podczas których polscy zawodnicy zdobyli cały worek medali. Nasza drużyna przywiozła z czeskiej Pragi jedenaście krążków, z czego aż pięć złotych.

Rubik's_Brand_Ltd_(3)Sponsorem wydarzenia była polska firma TM Toys sp. z o.o., wyłączny dystrybutor kostki Rubika w naszym regionie. W dniach 15-17 lipca w Radotín – dzielnicy czeskiej Pragi – fani łamigłówek na własne oczy zobaczyli, jak najlepsi na świecie biją rekordy narodowe, europejskie i światowe, rywalizując ze sobą w 18 konkurencjach. Łączna pula nagród w trakcie mistrzostw wyniosła 10 000 euro. – To był prawdziwy festyn speedcubingu. Na sali było 500 osób, ponad 40 reprezentacji i mnóstwo kolorowych flag. Można było usłyszeć różne języki, dzięki czemu panowała międzynarodowa i rodzinna atmosfera. Oprócz samej rywalizacji niesamowite wrażenie zrobił turniej mozaik, podczas którego układano obrazy z kostek Rubika. W czasie zawodów powstało rekordowo duże logo – do stworzenia emblematu naszej imprezy użyto 4 tysięcy łamigłówek – mówi Adam Polkowski z Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.

Rubik's_Brand_Ltd_(5)Polacy spisali się na medal

W czeskich zawodach wzięło udział 79 reprezentantów Polski. Zawodnicy dali z siebie wszystko, czego najlepszym dowodem są osiągnięte przez nich wysokie miejsca. Szans rywalom nie dał Maciej Czapiewski, który wykręcił najlepszy czas w układaniu kostki 2×2. „Speedcuberzy” z kraju znad Wisły doskonale wypadli także w układaniu łamigłówki stopami – w tej konkurencji podium zostało całkowicie zdominowane przez naszych rodaków, z czego pierwsze miejsce zajął Jakub Kipa. Wojciech Knott może pochwalić się tytułem mistrza Europy w konkurencji Rubik’s Clock, natomiast Michał Rzewuski, który zasłynął wcześniej układając z kostki Rubika portret piłkarza Michała Pazdana, wygrał w rywalizacji zabawką logiczną Skewb. Kolejne złoto zdobył Igor Kowalczyk, który okazał się bezkonkurencyjny w układaniu klasycznej kostki jedną ręką. Jedenaście medali to wyjątkowe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że w zawodach wzięło udział dokładnie 500 osób z 43 krajów świata. Polacy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a wyprzedzili ich tylko Niemcy.

Prawdziwą furorę w trakcie mistrzostw zrobił Feliks Zemdegs. Australijczyk, aktualny mistrz świata, był najlepszy w sześciu kategoriach. Najszybciej kręcił kostką także w najważniejszej konkurencji, czyli klasycznym układaniu łamigłówki. Mimo że Zemdegs pobił kilka rekordów, to nie otrzymał żadnego tytułu, ponieważ jako zawodnik spoza Europy nie był brany pod uwagę w rankingach.

Rubik's_Brand_Ltd_(4)Łamigłówka dla tęgiej głowy

Kostkę Rubika stworzył w 1974 roku węgierski architekt, Erno Rubik. Dla nowicjusza ułożenie łamigłówki jest karkołomnym zadaniem. W 1980 roku pierwszy rekordzista układał ją przez 54 sekundy, ale dzisiaj najlepsi robią to w czasie mniejszym niż 6 sekund!

Na całym świecie sprzedano ponad 400 milionów sztuk kostki Rubika, co czyni ją najpopularniejszą łamigłówką świata. W domowym zaciszu układają ją m.in. Justin Bieber oraz Will Smith, a w ostatnim roku kostka odnotowuje prawdziwy renesans popularności.

Rubik's_Brand_Ltd_(2)Więcej informacji na temat Mistrzostw Europy w układaniu kostki Rubika można znaleźć na stronie: euro2016.cubing.net. Pełna lista laureatów znajduje się natomiast pod tym linkiem: https://www.worldcubeassociation.org/competitions/Euro2016

Zdjęcia: Rubik’s Brand Ltd.


 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

4 × one =