Home / News / IPN planuje uruchomić centrum edukacyjne w dawnej siedzibie „Solidarności” w Łodzi

IPN planuje uruchomić centrum edukacyjne w dawnej siedzibie „Solidarności” w Łodzi

ipn2

To największe przedsięwzięcie IPN planowane na najbliższe lata. Chcemy, by w centrum Łodzi młodzi ludzie mogli zapoznać się z najnowszą historią Polski w sposób atrakcyjny. Chcemy, by lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych, życiu codziennym w PRL i walce „Solidarności” z komunistyczną władzą była nie tylko atrakcyjna, ale też niebanalna. Dzięki nam młodzi ludzie będą mogli przenieść się jakby w czasie – tak o centrum edukacyjnym w Łodzi mówi wiceprezes IPN Paweł Ukielski.

Sam budynek, w którym ma powstać centrum edukacyjne, nosi swoją historię. Został wybudowany pod koniec XIX wieku przez przemysłowca Henryka Birnbauma. W okresie międzywojennym mieścił się w nim niemiecki konsulat. Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku przed budynkiem dochodziło do gwałtownych antyniemieckich demonstracji.

ŁódźNa początku 1981 roku gmach został przekazany Zarządowi Regionalnemu Ziemi Łódzkiej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 13 grudnia 1981 roku ZOMO dokonało jego pacyfikacji, a znajdujący się w budynku działacze łódzkiej „Solidarności” zostali internowani. W czasie stanu wojennego w budynku stacjonowały służby MO i ZOMO.

Łódź - stan wojennyW 1995 roku zrujnowana posesja stała się własnością Instytutu Europejskiego. W chwili przejęcia budynku przez Instytut z zabytkowego obiektu, dewastowanego przez „zbieraczy” surowców wtórnych, pozostała właściwie jedynie fasada, która została pieczołowicie odrestaurowana według oryginalnych planów. Przywrócony do życia budynek kryje za zabytkową fasadą nowocześnie wyposażone wnętrza.

To właśnie w nich, na trzech kondygnacjach ma powstać nowoczesne centrum edukacyjne. Zamiast zwykłej wystawy IPN chce stworzyć ekspozycję, która będzie jednocześnie grą. Gra angażuje uczestników emocjonalnie i pozwala lepiej zapamiętać to, co samemu się przeżyło w trakcie rozgrywki. Koordynatorem projektu „gry-wystawy” zostanie Karol Madaj, autor dwunastu gier edukacyjnych IPN, w tym bestsellerowej „Kolejki”. – Mechanizmy tej nietypowej gry nie są jeszcze zaprojektowane. Z pewnością będziemy inspirować się rozwiązaniami wykorzystywanymi w modnych ostatnio real life room escape. Jest to rodzaj gry przygodowej przeniesionej z komputera do świata rzeczywistego. Celem tej popularnej zabawy jest rozwiązywanie zagadek umożliwiających wyjście z zamkniętego pokoju. Nasza gra będzie miała jednak drugie, edukacyjne dno – mówi Karol Madaj.

Każdy pokój, niczym wehikuł czasu, ma przenosić uczestników do historycznej rzeczywistości, co pozwoli jej nie tylko dotknąć, ale także zrozumieć. Tłem dla wypełnianych wewnątrz misji będą prawdziwe historyczne wydarzenia oraz dopracowana w szczegółach scenografia. Po „wyjściu na wolność” wraz z edukatorem gracze będą mieli możliwość podsumowania i wyciągnięcia wniosków ze swojego doświadczenia. – Mamy nadzieję, że towarzyszące grze emocje pozwolą na długo zapamiętać to wydarzenie i płynące z niego patriotyczne przesłanie – mówi Karol Madaj.

Podobnie jak w przypadku gier planszowych, także i tutaj powołany zostanie zespół, który zapewni profesjonalne opracowanie tematu zarówno od strony merytorycznej, jak i graficznej. Nad pracami zespołu czuwać będzie rada złożona z prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego, szefa Rady Naukowej IPN prof. Antoniego Dudka oraz dyrektora Biura Edukacji IPN dr. Andrzeja Zawistowskiego.

Centrum projektowane jest głównie z myślą o młodzieży szkolnej. Po godzinach lekcyjnych będzie ono otwarte dla indywidulanych zwiedzających.

W najbliższych tygodniach IPN planuje rozpisać konkurs na nazwę centrum edukacyjnego. Wiosną planujemy natomiast rozpocząć ogólnopolską zbiórkę przedmiotów, które mogłyby być wykorzystane przy ekspozycji.


 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

20 + pięć =