Home / Zapowiedzi / Zapowiedź / Jak to z nowym Dominionem było… i co będzie dalej?

Jak to z nowym Dominionem było… i co będzie dalej?

Dominon logo new softNiedawno wystartowała kampania crowdfundingowa nowego wydania znanej i nagradzanej gry Dominion. O szczegóły dotyczące tego projektu zapytałem inicjatora całej akcji Piotra Sobieraja.

Od 15 maja w wielu miejscach można było przeczytać o Dominionie i zbiórce na Wspieram.to – nowym wydawnictwie Games Factory Publishing. Wraz z propozycją patronatu przez serwis Games Fanatic, poruszona została ważna kwestia. Zapewne wiele osób jest ciekawych, jak wygląda sprawa Dominiona od strony licencji.

Jak wielu z Was wie jestem pracownikiem firmy Bard Centrum Gier. Prywatnie postanowiłem założyć swoje małe wydawnictwo. Wszystkich zainteresowanych sprawami licencji chcę uspokoić: Nie ma żadnego problemu z firmą Bard Centrum Gier – dział wydawniczy w 2012 roku podjął decyzję, że nie będzie kontynuować linii i decyzję podtrzymuje. Stąd pojawiła się możliwość wydania przez inny podmiot.

Zawartosc
Z uwagi na to, że pracuję w firmie już pewien czas, sprawdziłem na własną rękę, jak wyglądała rotacja w latach wcześniejszych. Wyniki nie są oszałamiające, ale dają nadzieję na pewny stabilny zwrot z inwestycji oraz zarobek. Dlaczego więc tego nie zrobić? Przeliczyłem swoje oszczędności i stanąłem przed dylematem: albo zrobię coś fajnego, realizując własne ambicje, albo czekam na inny projekt. Zdecydowałem, że spróbuję.

Zebrałem się na odwagę i przedstawiłem mojej Szefowej propozycję. Po kilku dniach mailowania z Rio Grande Games przejąłem temat wydania kolejnej edycji Dominiona w całości.

Z uwagi na ograniczone finanse własne, patrząc na udane kampanie Redimp, Planszóweczki czy Phalanx, zdecydowałem, że spróbuję z Dominionem. Od razu wiedziałem, że nie ma co liczyć na wsparcie rzędu 40, 50 czy 80 tysięcy. Tamte kampanie dotyczyły nowych produktów. Licząc siły na zamiary ustaliłem pułap wsparcia na taki, który umożliwi oraz zamortyzuje nieco inwestycję.

Jestem zdecydowany rozwijać linię – o ile finanse pozwolą. Z pomocą kolejnych zbiórek planuję wydać dodatki. Które i kiedy? Nie potrafię na tę chwilę odpowiedzieć. Wydawanie jakichkolwiek produktów z linii Dominion jest obarczone współpracą z praktycznie całą Europą. Wszystkie dodruki koordynowane są przez Rio Grande Games i odbywają się w tym samym miejscu. W związku z tym, partnerzy są od siebie zależni, ale jakość techniczna komponentów jest niezmienna od lat (i wysokiej jakości).

Nowa edycja Dominiona jest przygotowywana częściowo w oparciu o tę, która była na rynku w latach 2009-2012. Celem takiego zabiegu jest umożliwienie kombatybilności między planowanymi dodatkami, a obiema wersjami Dominiona obecnymi na rynku. Do tej pory kampania idzie bardzo dobrze – osiągnęliśmy 76%, a zostało jeszcze ponad 30 dni zbiórki. Mam wrażenie, że wspólnymi siłami damy radę!

Dominion_colorcheckDodatkowo, jeśli się uda zebrać 30 tysięcy, Dominion otrzyma nową wersję graficzną. Grafikę na okładkę przygotował Tomasz Jędruszek – znany m.in. z prac dla Wizards of the Coast oraz Fantasy Flight Games.


 

Facebook Comments

One comment

  1. Bombastycznie! Cieszy mnie szczególnie zapowiedź kompatybilności 🙂 Już się nie mogę doczekać dodatków – mam nadzieję, że na pierwszy ogień pójdą te, które nie zdołały się doczekać polskiego wydania ….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

8 + 7 =