Home / Patronaty / Twierdza podbiła serca uczestników!

Twierdza podbiła serca uczestników!

Twierdza IX - ikonaZgodnie z zapowiedziami w dniach 21 i 22 lutego w Częstochowie odbył się konwent gier planszowych Twierdza IX. Impreza, ku radości wszystkich osób ją odwiedzających przebiegła planowo, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zdać z niej relację.

Organizatorzy IX edycji zaproponowali swoim gościom cztery różne turnieje. Dla lepszego rozpoznania i zorientowania się w tytułach turniejowych przez osoby, które nie miały z nimi do czynienia w swojej planszówkowej karierze, został zaproponowany podział na gry dla początkujących i średnio zaawansowanych. W sobotę miały miejsce rozgrywki w Doomtown: Reloaded (dla początkujących) i First to Fight (dla średnio zaawansowanych), a w niedzielę w List Miłosny (początkujący) oraz Port Royal (średnio zaawansowani).

Turniej First to Fight

Turniej First to Fight

Port Royal

Port Royal

Ku radości uczestników turniejowych zmagań, w każdym turnieju nagrodzone zostały pierwsze trzy miejsca.

Zwycięzcom gratulujemy!

Turniejowe zmagania - Port Royal

Turniejowe zmagania – Port Royal

Dodatkową atrakcją Twierdzy IX była możliwość sprawdzenia się w roli developera gry komputerowej lub/i planszowej, zaproponowana przez ekipę GameJam. Dzięki współpracy Twierdzy z GameJam goście mieli również możliwość sprawdzić jak wygląda wirtualny świat oglądany przez Oculusa. Górę nad ciekawością poznania nowinek technologicznych wzięło jednak zamiłowanie do gier już wydanych i to w formie niewirtualnej, przez co nie sposób było oderwać gości od stolików.

Imprezę odwiedził we własnej osobie Paweł Kajak prowadzący cykl podcastów W Otwarte Karty oraz Wydawca Też Człowiek, próbując zachęcić gości nagrodami do rozmowy. Lecz odniósł podobny skutek jak Oculus, i z jego planów rozpoczęcia kariery VIPa niewiele wyszło.

Duchy w akcji

Duchy w akcji

Przebiegłe wielbłądy

Przebiegłe wielbłądy

Warto zaznaczyć, że na Twierdzę IX dotarł Michał Kezia, z Thistroy Games, z prezentacją gry Mars: Kolonizacja.

Mars: Kolonizacja

Mars: Kolonizacja

Gra w wersji prototypowej była już prezentowana szerokiej publiczności między innymi na XXIII Pionku, natomiast na Twierdzę dotarła przygotowana w niemal finalnej wersji z wprowadzonym systemem ikon w miejsce opisów tekstowych. Karcianka została rozbudowana o dodatkowy wariant zaawansowany, który jeszcze jest w fazie testów i balansowania. Jeżeli polubiliście już ten tytuł, to możemy zdradzić, że w okolicach połowy roku pojawi się możliwość jego zakupienia za pośrednictwem polskiej platformy crowdfundingowej.

Arkham Horror

Arkham Horror

gry Egmontu

gry Egmontu

Poczesne miejsce wśród „wyróżnionych” na tej edycji wydawców zajmowały: Egmont, który przekazał organizatorom sporo gier ze swojej oferty, Portal Games przesyłając przygotowany pakiet tytułów konwentowych oraz Fabryka Gier Historycznych która udostępniła kilka pudełek First to Fight na potrzeby turnieju. Również wydawnictwo Lacerta, choć fizycznie przebywało na Brzeskim Festiwalu Gier Planszowych organizując mistrzostwa w Pandemię, wystawiło swoją pudełkową reprezentację.

Jeżeli piszemy już o samych grach, to oczywiście nieodzowną częścią spotkań hobbystów gier planszowych jest możliwość ich poznania i sprawdzenia dzięki wypożyczeniu na czas imprezy z games roomu.

Świat dysku na planszy

Świat dysku na planszy

rozgrywki w toku

rozgrywki w toku

Twierdza ma przygotowane ponad 200 gier planszowych na taką okoliczność pozyskanych z zasobów własnych, kolekcji prywatnych organizatorów oraz dzięki wsparciu wielu wydawnictw i sklepów – nie tylko wymienionych w powyższym akapicie.

Pictomania

Pictomania

kolejna partia w toku

kolejna partia w toku

Organizatorzy, aby uczynić maksymalnie przejrzystym zbiór pozycji w games roomie, rozłożyli pudełka z grami pojedynczo obok siebie. Ułożony w ten sposób ciąg zajął powierzchnię pasa o szerokości około 1 metra i długości 9 ławek szkolnych.

imponująca wypożyczalnia

imponująca wypożyczalnia

Podsumowanie tej dwudniowej imprezy z grami planszowymi ułatwiła organizatorom ankieta, w której wzięło udział 91 osób. Jej wyniki będą publikowane na profilu FB Twierdzy wraz z rozwiązaniem konkursu rysunkowego pod tematem „narysuj naszą Twierdzę”, który został dołączony do ankiety jako pytanie 10. Z ogólnych danych statystycznych zebranych na koniec eventu wynika, że imprezę w czasie obu dni odwiedziło łącznie 216 osób.

Choć IX Twierdza się już skończyła, a w planach organizatorów jest już X edycja wpisana w kalendarz AJD na 27-28 czerwca tego roku, to w międzyczasie proponują oni jeszcze konkurs poTwierdzowy. Zaglądajcie więc na naszą www i profil FB Twierdzy…


 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

4 + dziesięć =