Home / Essen 2014 / Strife – rzut okiem

Strife – rzut okiem

strifeStrife to nowa gra od Cube: Factory of Ideas, której europejska premiera będzie miała miejsce podczas targów Essen w październiku. Gra wydana zostanie w trzech wersjach językowych : angielskiej, niemieckiej i polskiej.

Tyle rzeczy formalnych, a z czym to się je?

Podstawową cechą Strife jest ograniczona do absolutnego minimum losowość. Każdy z graczy ma dokładnie taką samą rękę, a wszystkie informacje na stole są jawne. Co więcej, w dowolnym momencie można dopytać adwersarza, co tam jeszcze w ręce chowa, jeśli ktoś miałby problem z doliczeniem się poszczególnych kart na stole.

Mechanicznie gra opiera się na kombinacji i przewidywaniu ruchów przeciwnika. Gracze otrzymują zestaw takich samych kart czempionów, którzy następnie walczyć będą o pojawiające się na stole lokacje. Rozgrywka toczy się w dwóch głównych obszarach – jednym z nich jest aktualna lokacja, o którą toczy się bitwa , a drugim znajdujący się po drugiej stronie stołu, stos dziedzictwa. Obszary te mają ścisły związek ze zdolnościami poszczególnych czempionów. Każdy z nich, oprócz swojej siły, dysponuje dwiema zdolnościami: zdolnością bitewną oraz dziedzictwa. Ta pierwsza uruchamia się gdy postać wlaczy, ta druga – kiedy znajduje się w stosie dziedzictwa.

STRIFE_CHAMPIONS

Karty czempionów w 3 językach

I tak, w swojej kolejce gracze zagrywają zakryte karty do lokacji, następnie jednocześnie je odkrywają i uruchamiają zdolności zarówno karty przy lokacji, jak i karty dołożonej wcześniej do stosu dziedzictwa. Po rozpatrzeniu wszystkich „zmiennych”, lokację wygrywa gracz o wyższej sile, tym samym zdobywając określoną liczbę punktów. System z dwiema różnymi zdolnościami daje ogromne możliwości tworzenia różnorodnych, coraz skuteczniejszych „kombosów” i stanowi istotę całej gry, w której staramy się przechytrzyć i wymanewrować wroga. Niespotykany jest też system rozstrzygania remisów. W ty celu, w grze znajduje się Kamień Przeznaczenia, czyli kość k10. Na początku gry jeden z graczy zabiera kość i układa ją na wartości „1”. Jeśli w którymkolwiek momenci gry następuje remis, gracz dysponujący Kamieniem automatycznie go przegrywa, chyba że odda go przeciwnikowi. Wówczas musi jednak podnieść jego wartość o jeden. Jest to o tyle istotne, że na końcu gry, gracz dysponujący kością otrzymuje tyle dodatkowych puntków, ile widnieje na kości w danym momencie.

STRIFE_LOCATIONS

Karty lokacji w 3 językach

Gra toczy się przez 3 rundy po których zwycięzcą zostaje ten z większą liczbą punktów. Strife to szybka, dwuosobowa karcianka na kartach dużego formatu 80×120, w której odnajdą się gracze lubiący blef, przewidywanie ruchów przeciwnika i lubujący się w główkowaniu. Jest to gra zarówno dla początkujących, którzy oczekują szybkiego, emocjonującgo, pełnego walki „fillera”, jak i doświadczonych graczy którzy będą starali się wycisnąć z niej jak najwięcej, planując na kilka tur do przodu i wszystko skrupulatnie przeliczając.

Więcej informacji o grze znajdziecie na jej profilu BGG. Tam też do pobrania instrukcje.


 

Facebook Comments

2 komentarze

  1. Wygląda bosko i zapowiada się podobnie. Gratulacje!

  2. Ja już mam ślinotok…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

16 − trzynaście =