Home / News / Instynkt Gry!

Instynkt Gry!

spieltrieb_main+gorillaJuż 6 marca rusza w Krakowie wielki, całoroczny projekt Instytutu Goethego INSTYNKT GRY!

W 2014 roku Kraków stanie się rajem dla miłośników gier z całej Europy

Festiwal INSTYNKT GRY! to kluczowe przedsięwzięcie kulturalne Goethe-Institut  w Krakowie w 2014 roku. Niezwykle barwne i  przygotowywane z ogromnym rozmachem. Do udziału zaproszeni zostali czołowi twórcy gier i form artystycznych opartych na grze, z całej Europy.

Na projekt złoży się ciąg artystycznych zdarzeń, podczas których z rozmaitych perspektyw i na różnych poziomach będzie można spojrzeć na fenomen Gry i współuczestniczyć w różnych  jej formach.

Planowane są: festiwal gier w przestrzeni miejskiej, przegląd filmów, koncerty, interaktywne przedstawienia teatralne i  wystawy, warsztaty i spotkania ze światowej sławy designerami gier i pisarzami. Uczestnicy będą także mieli możliwość  samodzielnie wypróbować interaktywne gry – instalacje, które specjalnie z tej okazji zostaną przywiezione  do Krakowa.

Projekt będzie miał dwie odsłony: wiosenną i jesienną.

Na początku marca 2014 w „Kinie Pod Baranami” zaprezentowane zostaną, oparte na fenomenie gry filmy, a w siedzibie Goethe-Institut otwarta zostanie  wystawa interaktywnych instalacji artystycznych: trójwymiarowego labiryntu, „kulkowego” prysznica, labiryntu sterowanego  głosem. Odbędzie się także cykl wykładów najbardziej uznanych w Europie znawców i designerów gier. Natomiast  w kwietniu, w teatrze „Łaźnia Nowa”  zaplanowane są występy gościnne eksperymentalnego teatru „machina Ex”, w ramach którego widzowie współtworzą spektakl. Wiosenny etap projektu zakończy się interdyscyplinarną konferencją „PlayStorming”, z udziałem najwybitniejszych znawców i designerów gier  z USA i z Europy.

Sezon jesienny otwiera we wrześniu  wystawa w Bunkrze Sztuki (to sławne już na całym świecie interaktywne rzeźby – gry, które wymagają od widza aktywnego współudziału, miedzy innymi głośna „Pain-Station”). W październiku w przestrzeni miejskiej zostanie zorganizowany  wielki  festiwal „Playpublik”,  podczas  którego  gry miejskie rozegrane na terenie Krakowa opracuje grupa artystów „Invisible Playground” organizująca podobny Festiwal w Berlinie..

Projektowi będzie towarzyszyła interaktywna strona internetowa www.instynktgry.pl, oraz profil na Facebooku: www.facebook.com/instynktgry, na którym prowadzone będą atrakcyjne konkursy. Główna nagroda dla biorącej udział w Festiwalu publiczności to wyjazd na Międzynarodowe Targi Gier do Essen.

INSTYNKT GRY!

program ramowy

06.03 – 15.12.2014, Kraków
Tryptyk labiryntów
wystawa

07.03. – 13.03.2014, Kraków
Gry na dużym ekranie
przegląd filmów

17.03. – 08.04.2014, Chorzów
Matematyka dla każdego
wystawa interaktywna

17.03.– 07.04.2014, Kraków
Projektowanie nowoczesności
wykłady designerów gier

11.04. – 13.04, Kraków
machinaEx: Hedge Knights
interaktywny spektakl teatralny

16.05.2014, Kraków
PlayStorming
rozmowy o grach na czterech poziomach

15.09. – 05.10.2014, Kraków
//////////fur////: Instynkt Gry!
wystawa interaktywna

03.10. – 05.10.2014, Kraków
Playpublik Kraków
festiwal w przestrzeni miejskiej


 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

pięć × pięć =