Home / News / Pojedynek z Mistrzem: w londyńskiej mgle

Pojedynek z Mistrzem: w londyńskiej mgle

jack-the-ripper1Mr Jack – jedna z najlepszych, lekkich gier dwuosobowych dostępnych na rynku. Doczekała się dodatku i dwóch nowych wersji (Mr Jack In New York oraz Mr Jack – Pocket). W mojej kolekcji ma swoje niepodważalne miejsce i grywana jest regularnie, choć ta regularność nie przekłada się u mnie niestety na wyniki. Co tu dużo mówić… W domowych pojedynkach zbieram bezlitosne baty. Postanowiłem jednak wydostać się spod sterty klęsk poprzez zdecydowaną ucieczkę do przodu! Kamieniem węgielnym moich przyszłych sukcesów ma być zwycięstwo w prestiżowym, publicznym pojedynku z uznanym miłośnikiem i weteranem Mr Jacka. Moje umiejętności mogą okazać się jednak niewystarczające, dlatego będę potrzebował Waszej pomocy, Drodzy GFowi Czytelnicy. Tak, Wy też będziecie mieć wiele do powiedzenia w tej rozgrywce i zwycięstwo zapiszecie również na swoje konto (a i ewentualną porażką chętnie się z Wami podzielę…;)). Będziemy grać w jednej drużynie. Poprzez ankietę wybierzecie postaci, w komentarzach podpowiecie najlepsze ruchy. A teraz najważniejsze: kto będzie naszym przeciwnikiem w tej rozgrywce?

 

Mesdames, Messieurs …

To Adam „Folko” Kałuża, autor K2, gry docenionej tak w Polsce, jak i na świecie (m.in.nominacja do Spiel des Jahres 2012 i Gry Roku 2011) , a także innych znanych na rynku produkcji (Kraby, Jaskinia czy Mount Everest). Adam jest wielkim fanem Mr Jacka, zrecenzował zresztą na GamesFanatic.pl wersję nowojorską. Schwytanie prowadzonego przez niego Jacka nie będzie łatwym zadaniem, nawet dla licznego konsylium redaktorsko-czytelniczego.

Jakie są zasady naszej zabawy?

Zapewne graliście Mr Jacka lub którąś z jego odmian, ale przyda się krótkie przypomnienie. Tytułowym Jackiem Ripperem  (czyli – brrr – Kubą Rozpruwaczem) jest jedna z ośmiu postaci znajdujących się na planszy. Jako śledczy, wspierany Waszymi radami, w każdej turze będę starał się zawężać grono podejrzanych, w taki sposób manipulując postaciami, by część z nich ustawić „na widoku” (sąsiedztwo innej postaci lub lampy ulicznej, ewentualnie oświetlenie latarnią Dr Watsona),  a inne „w ukryciu”. Po każdej turze otrzymam od gracza prowadzącego Jacka (w tej roli oczywiście Adam) informację, w której grupie postaci (widoczne/ukryte)  znajduje się Jack. Wówczas postaci należące do grupy drugiej otrzymują automatycznie status niewinnych. Systematyczna eliminacja kolejnych podejrzanych ma mnie doprowadzić do aresztowania Jacka the Rippera.  Oczywiście Adam,  dokonując podobnych manipulacji na planszy co i ja (w każdej turze poruszamy dwiema z czterech wylosowanych postaci), dążyć będzie do utrzymywania licznego grona podejrzanych aż do samego końca (8 tura), kiedy to postać Jacka ostatecznie zaciera ślady i ucieka śledczym. Jack może również próbować uciec wcześniej, omijając policyjne kordony i wychodząc z planszy, jeśli tylko jego status jest “w ukryciu” (link do instrukcji PL).

Mr Jack plansza

Komponenty Mr Jacka (fot. Matt Leighty, BGG)

Z Adamem grać będziemy systemem PBEM (Play By E-Mail). Przed każdym wyborem postaci przeze mnie co 2-3 dni opublikuję na GF w osobnym tekście  zdjęcie aktualnej sytuacji na planszy, wraz z komentarzem odnośnie swoich dalszych zamierzeń. Zwieńczeniem tekstu będzie ankieta, w której Wy, Drodzy Czytelnicy GF, oddacie swoje głosy na jedną z proponowanych możliwości, przede wszystkim w kwestii wyboru postaci. Oczywiście Wasze rady i sugestie w komentarzach będą dla mnie również bardzo cenne – wezmę je pod uwagę wykonując poszczególne ruchy. Adam zapewnił mnie, że powstrzyma się od zaglądania na GF w tym czasie, więc możemy tu sobie swobodnie dyskutować o naszych podejrzeniach i planie schwytania uciekającego Mr Jacka.

Odcinek z Adamem Kałużą ma być pierwszą, pilotażową częścią dłuższego cyklu, w ramach którego zagracie (zagramy wspólnie) z celebrytami naszego planszowego światka.

To co? Gotowi?

Jutro po południu pierwsza tura pojedynku.

 

 


 

Facebook Comments

4 komentarze

  1. Fajny pomysł. Czekam na początek.

  2. Odi, możesz na mnie liczyć 🙂 Ekspertem nie jestem, ale chętnie pobawię się w analizowanie sytuacji na planszy.

  3. Bardzo fajny pomysł. Będę śledził postęp gry 🙂

  4. Z przyjemnością pokibicuję. Zawsze bardzo lubiłem Mr. Jacka, choć nigdy nie nauczyłem się dobrze grać i częściej przegrywałem. Zatem mądrych rad pewnie nie udzielę.

    Przypomniało mi się, że parę lat temu użytkownik forum wyskoczył z opinią o Mr. Jacku jako grze (odtwarzam z pamięci): banalnej, zbyt łatwej, przeznaczonej dla małych dzieci i nieomal zepsutej. Na dowód przytoczył fakt, że z żoną rozstrzygają każdą partię najpóźniej w czwartej rundzie. Kiedy próbowaliśmy mu delikatnie zasugerować, że może grają niezgodnie z regułami, obraził się śmiertelnie na takie deprecjonowanie kogoś, kto odniósł niezliczone życiowe i zawodowe sukcesy, więc i w tej kwestii nie może się mylić. O ile pamiętam, Folko dołączył wtedy do naszego grona oczerniających tego wybitnego specjalistę.

    Zatem czujcie się ostrzeżeni: będziecie brali udział w rozgrywce w bardzo słabiutką grę! 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

dwa × 1 =