Home / Zapowiedzi / Zapowiedź / Szachy Solo

Szachy Solo

szachy + boxWydawnictwo Egmont Polska kontunuuje rozpoczętą w ubiegłym roku współpracę z amerykańską firmą ThinkFun, światowym liderem jednoosobowych łamigłówek logicznych dla dzieci i dorosłych. Kolejnym efektem tej współpracy jest wydanie polskiej wersji językowej łamigłówki „Chess Solitaire”. Polski tytuł „Szachy Solo” dokładnie obrazuje dwa ogromne atuty tej gry. To znana od wieków gra w szachy rozgrywana z samym sobą, czyli jednoosobowo.

Łamigłówka składa się z 60 kart zadań na czterech poziomach trudności – od łatwego,

przeznaczonego dla dzieci, po trudny, stanowiący wyzwanie nawet dla starszych graczy. Na tylnej stronie każdej karty znajduje się rozwiązanie zadania.

Wśród różnych dostępnych na rynku planszówek, łamigłówek i gier logiczno-strategicznych zestaw „Szachy Solo” wyróżnia oparcie na zasadach szachowych. Dzięki temu gra firmy Egmont może być wspaniałym wsparciem i uzupełnieniem nauki gry w szachy oraz rozwijać wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie. To jednak nie wszystko – „Szachy Solo” są również świetną rozrywką dla entuzjastów królewskiej gry o różnych poziomach zaawansowania.

Honorowy patronat nad grą objął Polski Związek Szachowy, który skonsultował merytorycznie polską wersję językową.

Piotr Murdzia, 7-krotny mistrz świata w solvingu (rozwiązywaniu zadań szachowych):

Jako wielki pasjonat wszelkich gier umysłowych, a jednocześnie wielokrotny mistrz świata w rozwiązywaniu
zadań szachowych, chciałbym szczególnie polecić uwadze wszystkich miłośników królewskiej gry “Szachy Solo”.
Ta gra łączy w sobie zabawę i wysiłek intelektualny jednocześnie. Jest to doskonałe uzupełnienie do nauki
gry w szachy i może być adresowane zarówno dla dzieci jak i ludzi dorosłych. Sam spróbowałem i miałem z
tego powodu wiele radości.

W ramach współpracy pomiędzy PZSzach a Egmontem, wydawnictwo wsparło także Ogólnopolski Projekt Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Egmont ufundował szachownice dla szkół, które w ramach pilotażu Projektu zdecydowały się wprowadzić szachy jako przedmiot obowiązkowy w klasach edukacji wczesnoszkolnej. Ponadto Egmont wspiera organizację otwartych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych – największego turnieju szachowego dla dzieci i młodzieży w Polsce.

Szachy Solo – jednoosobowa łamigłówka logiczna

Liczba graczy: 1

Wiek graczy: 8-108 lat

Cena:  74,90 zł

 

W portfolio Egmontu znajdują się także 4 inne łamigłówki logiczne serii ThinkFun – bestsellerowe „Rush Hour”, „Hop, hop” oraz „Czekoladki”, a także rodzinna gra „Portret pamięciowy”.
Więcej informacji o grach planszowych Egmontu na: www.KrainaPlanszowek.pl oraz facebook.com/KrainaPlanszowek


 

Facebook Comments

11 komentarzy

 1. Czy to są zagadki w stylu “przy ustawieniu jak na obrazku, zrób mata w pięciu ruchach”?

 2. Jan Madejski

  Nie, to jest szachowy deathmatch 😉 Demo łamigłówki dostępne jest online na stronie Thinkfun.

 3. OK, zajrzałem, obejrzałem. I naprawdę potrzebne jest do tego to plastikowe pudełko z polem 4×4 i zestaw pionków? Książeczka z zadaniami do zrobienia na zwykłej szachownicy by wystarczyła. Przerost formy nad treścią –> wyciąganie kasy.

 4. romeck -> rozumiem, że łamigłówkę tę oceniasz ze swojej perspektywy. Ale popatrz na to w inny sposób: taką kieszonkową planszę mozna sobie zabrać wszędzie i w spokoju rozwiązywac zadania w pociągu, samolocie itp. Może to być też jakieś entry game dla dzieciaków, albo szachowych laików. Nie każdy wozi ze sobą zestaw szachowy i ma miejsce do jego rozłożenia.

  Poza tym ‘książeczek szachowych z zadaniami’ jest zapewne całe mnóstwo 🙂

 5. Odi, dla maniaków szachowych są tak niewielkie szachownice z kompletem figur, że spokojnie zmieścisz w kieszeni. Mam takie coś, produkcji jeszcze radzieckiej. Oczywiście na magnesach, co by Ci się figurki nie poprzesuwały. Także argument o niewielkim rozmiarze raczej odpada.
  Ale oczywiście nie ma co ganić wydawnictwa za wydanie tego czegoś. Jak znajdą się chętni to czemu nie.

 6. Ja wiem, że są niewielkie szachownice, ale ‘maniak szachowy’ nie potrzebuje łamigłówki z zadaniami dla dzieci – to nie jego półka. Tak samo casual nie potrzebuje malutkiej szachownicy i skomplikowanych książek – może sobie kupić właśnie taką łamigłówkę i bawić się po swojemu.
  Nie twierdzę, że te szachy solo, to jakiś hit, ale widzę dla nich jakieś miejsce na rynku 🙂

 7. Nie mam nic przeciwko łamigłówkom, na dowolny temat. Ale za tą cenę można mieć całkiem zgrabne drewniane szachy (mogą być podróżne) i książeczkę z zadaniami szachowymi.

 8. Jan Madejski

  Pewnie, że można. Ale znam ludzi, którzy na szachy reagują alergicznie, a łamigłówką nie pogardzą. Tym produktem można im zaszczepić znajomość ruchów figur i przekonać, że szachy nie takie straszne – a potem wystarczy zmusić do grania 1vs1 😀

 9. Do romeck & cezner:
  Skoro są chętni na zestawy do gry w “Kółko i krzyżyk”, nawet drewniane w cenie ok. 30 złotych, to czy nie znajdą się klienci na Szachy Solo?

 10. Zła analogia. Każdy kogo znam i kto interesuje się szachami, albo choćby gra raz na ruski rok, posiada choćby najprostszą szachownicę i nie potrzebuje pudełeczka 4×4 z plastikowymi pionkami. To wspaniale, że są chętni do takiej zabawy, ale 75 zł za de facto coś, z czego potrzebuję tylko obrazki, to w mojej opinii dojenie. Gdyby to kosztowało faktycznie 30 zł, tylko bym przyklasnął. Tyle ode mnie na ten temat.

 11. Polecam wersję na iPada. Idealna konwersja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

czternaście − trzy =