Aż 146 uczestników nadesłało swoje odpowiedzi, z tego 137 osób poradziło sobie ze wszystkimi pytaniami. Jak widać, zagadki konkursowe nie sprawiły wielkiego problemu, ale też nie o problemy chodziło, a o popularyzację mniej znanych epizodów naszej historii. Cieszy nas zatem tak liczny udział czytelników GamesFanatic.pl w zabawie. No, ale na pewno czekacie na rozwiązania i wyniki…
Pytanie nr 1 zainspirowane grą 1863
Zdecydowana większość uczestników nie miała najmniejszych problemów z odpowiedzią na to pytanie. Chodziło oczywiście o szkuner “Emilia” (uznawaliśmy również odpowiedź “Emilie”), wynajęty przez Teofila Łapińskiego po internowaniu “Warda Jacksona” przez Szwedów. W odpowiedziach pojawiły się również nazwy Chasepeake oraz Gypsy (Gipsy) Queen, które jednak żadną miarą nie mogą zostać uznane za prawidłowe. Pierwszą z nich miał nosić statek wynajęty rzekomo do działań korsarskich przeciw carskiej flocie handlowej na Morzu Czarnym (które jednak – z tego co mi wiadomo – nie doszły do skutku), druga, to fałszywa nazwa, spreparowana na użytek dezinformacji przed szpiegami carskimi. Na marginesie: niedawno na rynku zadebiutowała powieść historyczno-sensacyjna “Desant”, poświęcona właśnie wyprawie Łapińskiego.
Pytanie nr 2 zainspirowane grą 111
George Zamka i Scott Parazynski to amerykańscy astronauci polskiego pochodzenia, którzy zabrali na pokład promu kosmicznego STS-120 Discovery plakietki z godłem “eskadry kościuszkowskiej”, przekazane im przez Polskie Towarzystwo Aerokosmiczne. Uznawaliśmy zatem wszystkie odpowiedzi, w których pojawił się wątek zabrania emblematu w podróż kosmiczną promem Discovery.
Pytanie nr 3 zainspirowane grą Czas Honoru “Operacja Most III”
Najczęściej pojawiały się dwie odpowiedzi: Mieczysława Olszakówna (nazwisko panieńskie) i Mieczysława Pobłocka, ps. “Przelotny Ptak”. Choć z dużym prawdopodobieństwem przyjąć można, że w 1945 – nieżyjąca już, niestety, Pani Mieczysława – nosiła właśnie nazwisko panieńskie (pisane czasem w wersji ‘Oleszak’), uznawaliśmy obie odpowiedzi za prawidłowe. Nieprawidłowych nie stwierdzono.
Pytanie nr 4 zainspirowane grą Bohaterowie Wyklęci
Tutaj problemów było najwięcej, choć wynikały one z niedoprecyzowania samego pytania i – prawdopodobnie – powielania błędnego pseudonimu naszego bohatera przez niektóre serwisy internetowe. Nie zaznaczyliśmy mianowicie, iż chodzi nam o prawdziwe nazwisko osoby, która 27 listopada 1946 roku stracona została jako kapitan Wojciech Kossowski. Naprawdę był to Tadeusz Ośko, w podziemiu noszący pseudonim “Sęp” (w wielu serwisach internetowych podaje się “Sęk”). Z racji tego, iż bez zaglądania do archiwów i dokumentów trudno tak naprawdę stwierdzić z całą pewnością, czy Tadeusz Ośko był w konspiracji “Sępem” czy “Sękiem” i mając na względzie nasze niedoprecyzowanie, postanowiliśmy uznawać wszystkie odpowiedzi, zawierające dowolne kombinacje tych dwóch nazwisk i obu pseudonimów. W niektórych odpowiedziach pojawiła się osoba majora Antoniego Żubryda “Ducha”, to jednak zupełnie inna historia.

Tadeusz Ośko i Małgorzata Muzalewska poślubiona w celi śmierci bydgoskiego więzienia (za Gazetą Wyborczą)
Pytanie nr 5 zainspirowane grą Letnisko
Chodziło oczywiście o Ritę Gorgonową, z pochodzenia Chorwatkę, której poszlakowy proces o zabójstwo córki Henryka Zaremby, odbił się głośnym echem w II RP. Ciekawe są późniejsze losy Gorgonowej, która wyszła z więzienia we wrześniu 1939 roku na mocy amnestii, po wojnie miano ją rzekomo rozpoznać w Opolu, a później ślad się po niej urywa (podobno wyemigrowała z kraju). W samej sprawie zabójstwa Lusi Zarembianki jest wiele uzasadnionych znaków zapytania. Można tylko żałować, że ówczesna technika kryminalistyczna nie dysponowała zbyt bogatymi mozliwościami…
Pytanie nr 6 zainspirowane grą Strajk
I wreszcie pora na najłatwiejsze pytanie, odpowiedź na które znaleźć można było choćby w najnowszym filmie Andrzeja Wajdy. Tak, na “długopisie Wałęsy” jest wizerunek papieża Jana Pawła II. Żadnych problemów z tym pytaniem nie stwierdzono.

Pan Jan Górka, syn twórcy długopisu – Ludwika Górki – i spadkobierca jego firmy (fot. I Truszynska, myslenice.naszemiasto.pl)
Wyniki losowania nagród
Tak jak pisałem, 137 osób zostało zakwalifikowanych do udziału w losowaniu gier, przekazanych przez następujące instytucje i wydawnictwa:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Szczęśliwcami są:
- Anna Kulpińska – gra 111
- Krzysztof Pęcherski – gra 111
- Piotr Biernacki – gra 111
- Piotr Szostak – gra Strajk
- Jakub Grużewski – gra Strajk
- Ewa Drobnik – gra 1863
- Paweł Haładyn – gra Letnisko
- Agata Magda – gra Bohaterowie Wyklęci
- Magdalena Duraczyńska – gra Czas Honoru „Operacja Most III”
Z wylosowanymi osobami skontaktujemy się mailowo w sprawie uzgodnienia wysyłki gier. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w naszej zabawie.
Facebook Comments