Home / Essen 2013 / Essen 2013 – w dodatkach siła!

Essen 2013 – w dodatkach siła!

  Lista zakupów na Essen gotowa? Czekaj, czekaj. Nowe gry i owszem. Ale czy o czymś nie zapomniałeś?

A może Essen zwisa Ci i powiewa? Na chłodno czekasz na to co się wydarzy, grając w swoje ulubione gry? Uważaj, już niedługo granie w sprawdzone hity w wersji podstawowej będzie mocno passé.

Kujmy żelazo porfele póki gorące

Planszówkowi wydawcy doskonale wiedzą, co podobało się graczom. Wiedzą też, że zeszłoroczny sukces bardzo łatwo może oznaczać tegoroczny zysk. Nie ma czasu do stracenia. Słowo klucz: dodatek.

Tzolk’in: The Mayan Calendar – Tribes & Prophecies 13 plemion z unikalnymi zdolnościami, 13 proroctw, które pomogą lub zaszkodzą oraz miejsce dla 5 gracza. Co poniektórzy będą mogli swobodniej podchodzić do zasady: albo się wstawiamy, albo zdejmujemy, inni zyskają możliwość przeskakiwania między kołami czy wymiany towarów. Proroctwa utrudnią wybrane elementy gry, przyznając punkty graczom, którzy mimo wszystko z nich korzystali. Escape:Quest Gracze zyskują indywidualne zdolności (wybieramy jedną z dwóch dostępnych), zaś by uciec ze świątyni musimy wykonać dodatkową misję specjalną. Snowdonia: The Daffodil Line Dodatek limitowany, tylko (?) 750 egzemplarzy. Ginkgopolis: The Experts Dodatek złożony z kilku elementów, które można dołączać do gry razem lub osobno (nowe budynki, eksperci, wydarzenia, tereny zielone). Keyflower: The Farmers jak sam tytuł wskazuje pozwoli skupić się na rolniczym aspekcie rozwoju naszych wioseczek. Dzięki temu dodatkowi znaczenia nabiera wreszcie element dróg (który wydawał mi się w “gołej” podstawce zupełnie bez sensu) – połączone szlaki odgraniczają pastwiska dla hodowanych zwierząt. Suburbia Inc pozwoli na wytyczanie granic miasta, dołoży zwiększające przychód Bonusy, poprawiające reputację Wyzwania a także nowe Budynki i Cele. Na Essen nie może też zabraknąć dodatku do polskiego hitu, czyli portalowego Robinsona (49 miejsce w rankingu i wciąż wędruje wyżej) – Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island – Voyage of the Beagle Tokaido – Crossroads dodatek do zeszłorocznej gry Antoine’a Bauzy

Jak widać większość gorących tytułów z zeszłorocznych targów, w tym roku kusi usprawnieniami. Najbardziej brakuje mi w tym gronie Terra Mystica – na pocieszenie wydawca przygotował darmowy minidodatek w postaci nowych kafelków miast. Zaś prace nad dużym dodatkiem, który wprowadzi nowe rasy (biała i pomarańczowa) oraz cele  zmieniające punktację końcową, nadal trwają.

Dostępne już dziś

Te dodatki do hitów z 2012 roku wprawdzie już są w sklepach, jednak wybierający się na targi z pewnością będą mogli liczyć na ich promocyjne ceny (zwłaszcza przy zakupie zestawu podstawka + dodatek).

Die Legenden von Andor: Der Sternenschild Jeśli gra zdobyła w zeszłym roku Spiel des Jahres jakimże afrontem byłby brak dodatku do niej! Bohaterowie wyruszają na poszukiwania Gwiezdnej Tarczy ścigani przez wilki, które (po oswojeniu wilka alfa)  mogą stać się ich sprzymierzeńcami. Do kompletu na targach będzie dostępna karta nowego bohatera – Wilczego Wojownika. Seasons: Enchanted Kingdom 20 nowych kart + żetony umiejętności, które pasują do otworku na planszy gracza (zawsze myślałam, ze to na kostkę). Na Essen będzie też prezentowany dodatek nr 2. Kingdom Builder: Crossroads, jak to z Donaldem X. Vaccarino bywa nadszedł czas na kolejny dodatek

 Stare, ale (dzięki dodatkom) jare

Nawet jeśli nie udało się wydać dodatku “z marszu”, na kolejne targi, nic nie szkodzi spróbować w kolejnych latach. Jeśli wydany tytuł to już właściwie planszówkowa klasyka, można w ciemno uderzać w finanse fanboy’ów – przecież nowych map, bydynków, żetonów specjalnych nigdy za wiele (powiedzcie to mojemu regałowi).

Last Will: Getting Sacked – rozpuścić całą kasę na błahostki to jedno. Jak tu jeszcze w ekspresowym tempie stracić pracę? Power Grid: Australia & Indian Subcontinent Energetyczna mapa Australii to niepowiązane ze sobą sieci poszczególnych aglomeracji. W Indiach gracze będą musieli zawalczyć o limitowaną ilość surowców. Na Essen będzie też dostępna charytatywna karta promocyjna Power Grid: Taxes. Agricola: All Creatures Big and Small – Even More Buildings Big and Small to drugi już dodatek do tzw. małej Agricoli zawierający 27 nowych budynków. Ticket to Ride Map Collection: Volume 4 – Nederland jeśli wsiąść do pociągu byle jakiego to tylko w Holandii, gdzie wszystkie odcinki między miastami są podwójne a gracze muszą płacić myto (do banku lub innemu graczowi) za ich budowanie. Galaxy Trucker: Latest Models ze statkami klasy C dla miłośników gatunku. King of Tokyo: Halloween, czyli dwa całkiem nowe potwory, 12 nowych karty mocy i specjalne pomarańczowo-czarne, halloweenowe kości. Mage Knight Board Game: Krang Character Expansion Oto przybywa Krang – potężny ork chaosu. Niech chaos zwycięży! Hive: The Pillbug, czyli kulanka 😉 Wędruje o jedno pole. Zamiast ruchu może przesunąć jednego innego, przylegającego robala o dwa pola – przez swoje miejsce i na dowolne puste w dół.

Oprócz dodatków do znanych gier zawsze można spróbować szczęścia wydając sprzedażowy hit jeszcze raz:

Patrząc na to zestawienie może wpaść Wam do głowy przykra konkluzja, że gry planszowe wchodzą w jakiś niebezpieczny i mało przyjemny dla graczy okres. Że wszystko to coraz bardziej komercha, marketing i wyciąganie kasy. Czyżby była to cena, którą wszyscy musimy zapłacić za to, że gry stają się coraz bardziej popularne? Wydawcy starają się jak najlepiej zarobić na swoich produktach, trudno się dziwić, że imają się sposobów stosowanych z powodzeniem w pozostałych branżach. Na pociechę napiszę, że mimo iż coraz bardziej komercyjne, targi w Essen nadal są największym, najwspanialszym, najradośniejszym planszówkowym świętem na świecie. Wiele wydawnictw właśnie z tej okazji przygotowuje na targi wyjątkowe, często związane z Essen promosy, do odebrania za darmo lub przy zakupie gry (ich lista TUTAJ). Tak by każdy wizytujący mógł na spotkaniach planszówkowych w rodzinnym mieście w sposób namacalny pochwalić się: tak w Essen byłem, znów pieniądze w gry (i w dodatki!) wtopiłem.


 

Facebook Comments

4 komentarze

  1. Chudą przyszłość wróżę mojemu portfelowi, bo Tzolkinowi i Ostatniej woli przyda się szczypta urozmaicenia. Uu..i chyba kredyt też się przyda, żeby na Agricolę starczyło XD Może i jest to swego rodzaju chwyt podwójnego zarobienia na jednej grze, ale jak wspaniale poczuć kolejny raz te emocje przy nowej, lepszej partii! Od czasów dołączenia El presidente do Cuby wierzę w cudotwórczą moc dodatków. A zatem fortuno ma…ubywaj! 😀

  2. No niestety, jak się policzy ile kasy zejdzie na dodatki, które przecież TRZEBA kupić, to na nowości nijak nie starczy 🙁

  3. Dorzuciłbym do stawki Kingdom Builder: Crossroads.

  4. Uzupełniłam wpis o pare tytułów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sześć + dwa =