Home / News / Relacja z mistrzostw Europy w układaniu kostki Rubika

Relacja z mistrzostw Europy w układaniu kostki Rubika

Amsterdam, Paryż, Bilbao i Budapeszt… teraz przyszedł czas na Wrocław. To polskie miasto na Dolnym Śląsku od 12-14 października było europejską stolicą kostki Rubika. W Wielofunkcyjnej Hali Sportowej wrocławskiego AWF-u spotkało się około 300 zawodników z prawie 30 krajów Starego Kontynentu. Rywalizowali oni w układaniu różnych rodzajów kostek na czas, od 2x2x2 do 7x7x7, z zawiązanymi oczyma, jedną ręką czy stopami, a także w układaniu innych łamigłówek z rodziny Rubika. W sumie rozegrano 19 konkurencji. Były to największe mistrzostwa Europy jak do tej pory. Kolorowa kostka przyciągnęła do Wrocławia nie tylko speedcubingową społeczność, ale również wielu niespecjalizujących się w tej dziedzinie ludzi, którzy byli ciekawi i głodni sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie.

Forma aktywności intelektualno-fizycznej, polegająca na szybkim rozwiązywaniu wszystkich rodzajów kostki Rubika oraz innych odmian łamigłówek mechanicznych to speedcubing. Tą samą nazwą określa się również popularny sposób spędzania czasu wolnego, któremu towarzyszy wymiana poglądów na temat technik układania i nowych rozwiązań między miłośnikami nieśmiertelnej kostki.
To już piąte Mistrzostwa Europy w układaniu kostki Rubika. Organizowane są co dwa lata. Ze względu na wieloletnią obecność i liczne sukcesy naszych rodaków na międzynarodowych zawodach, Polakom powierzono w tym roku ich przygotowanie. Przy współpracy z firmą G3 Mistrzostwa zorganizowali: Marek Kurcyus, Remigiusz Durka, Stefan Łapicki i Ron van Bruchen. Do Wrocławia przyjechało wielu utytułowanych zawodników, wśród nich kilkudziesięciu mistrzów świata, również z Polski. Faworytem zawodów był nasz aktualny mistrz świata – Michał Pleskowicz, wspierali go również rekordzista w układaniu największej liczby kostek bez patrzenia – Marcin Kowalczyk oraz specjalista od większych kostek (od 4x4x4 do 7x7x7) – Michał Halczuk.

Zmagania Polaków
Rywalizacja najlepszych zawodników Europy we Wrocławiu była bardzo emocjonująca. Polacy na 19 oficjalnych konkurencji aż 16 razy stali na podium. Nasi reprezentanci zdobyli 2 złote, 9 srebrnych i 5 brązowych medali. Aktualny mistrz świata – Michał Pleskowicz osiągnął najlepszy wynik w układaniu kostki 3x3x3 jedną ręką, niestety mimo że prowadził w konkurencji 2x2x2, wyprzedził go Hiszpan Carlos Méndez García-Barroso i to on otrzymał złoty medal, uzyskując w finale najlepszy średni czas 2,74 sekundy. Wspomniany wcześniej Michał Halczuk w układaniu kostki 5x5x5 w pierwszej rundzie był na siódmym miejscu, jednak po półfinale awansował na pierwszą pozycję i ostatecznie, w rundzie finałowej zdobył złoty medal. Jego najlepszy czas z pięciu ułożeń w finale to 1:03,78 (minuta, trzy sekundy, siedemdziesiąt osiem setnych). Michał Halczuk był również bliski zwycięstwa w konkurencji z kostką 7x7x7. Wyprzedził go jedynie Bence Berát z Węgier, uzyskując średnią 3:23 (trzy minuty, dwadzieścia trzy sekundy). Srebrny medal w konkurencji układania kostki z zamkniętymi oczami zapewnił sobie Marcin Kowalczyk, najlepszy w tej dziedzinie okazał się Węgier Marcell Endrey. Na uwagę zasługuje również konkurencja z układanką Rubik’s Magic. Aż trzech Polaków znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników. Marek Padlewski uplasował się na drugiej pozycji, wygrał Niemiec Karl Choi.
Polacy od lat biorą udział w międzynarodowych mistrzostwach. Ponad sto razy udawało im się pobijać rekordy świata i Europy. I w tym roku nasi reprezentanci walczyli bardzo dzielnie. Stanowili bardzo mocną ekipę. W wielu konkurencjach byli faworytami, osiągali jedne z najlepszych czasów. Często zajmowali pierwsze miejsca w eliminacjach i półfinałach. Kilka razy do zwycięstwa w rundach finałowych brakowało naszym dzielnym rodakom naprawdę niewiele. Mistrzostwa Europy we Wrocławiu pokazały, że polscy speedcuberzy są jednymi z lepszych zawodników naszego kontynentu.

Mistrz Europy
Najwięcej emocji dostarczyła oczywiście rywalizacja z najbardziej popularną łamigłówką na świecie  – kostką 3x3x3. Aktualny mistrz świata – Michał Pleskowicz  już od pierwszej rundy był zdecydowanym faworytem w tej konkurencji. W półfinale jego najlepszy czas to 7,44 sekundy, a średnia w pierwszej i drugiej rundzie to 8,74 sekundy. Nikt nie wierzył, że można pokonać Polaka. Niestety w finale Michał spadł na trzecią pozycję, uzyskując średni czas 9,24 sekundy. Nasz rodak był bardzo bliski zwycięstwa, niestety w jednej z pięciu prób w finale miał czas 12,34 sekundy, to zadecydowało, że mimo rewelacyjnych wyników w pozostałych próbach znalazł się na trzecim miejscu na podium.
Sergey Ryabko – mistrz Europy z Budapesztu z 2010 roku powtórzył swój sukces we Wrocławiu. Mimo iż przed finałem zajmował dopiero szóstą pozycję, w decydującym starciu uzyskiwał równe czasy, jego najlepszy wynik z pięciu prób w finale to 8,99 sekundy, a średnia z pięciu ułożeń to 8,89 sekundy. Rosjanin – Sergey Ryabko obronił tytuł mistrza Europy w układaniu kostki Rubika. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Najlepsi na świecie układają kostkę Rubika w mniej niż 10 sekund. Aktualny rekord należy do Feliksa Zemdegsa z Australii, jego wynik to 5,66 sekundy. Tak jak w każdym sporcie, aby osiągać takie rezultaty trzeba dużo trenować. W speedcubingu ważna jest umiejętność logicznego myślenia, sprawne palce i oczywiście prędkość. Na początku trzeba się nauczyć kilku algorytmów,  potem pozostaje już tylko ćwiczyć. Do następnych Mistrzostw Europy jeszcze 2 lata. Kto ma aspiracje do tytułu mistrza, nie ma czasu do stracenia. Kostki w dłoń…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relację wraz ze zdjęciami udostępniło wydawnictwo G3.

 

 

 


 

Facebook Comments

2 komentarze

  1. Fajna sprawa i to pod moim nosem, a ja o tym nic nie wiedziałem 😀
    Kurczę, szkoda, że dopiero po fakcie ta informacja trafiła tutaj… 🙁

  2. scheherazade

    Informacja o zbliżających się mistrzostwach była zamieszczona na naszym profilu FB, później link do galerii z mistrzostw.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

czternaście − dziewięć =