Home / News / KOCIOŁ 2012

KOCIOŁ 2012

Już za tydzień w dniach 29-30 września 2012 odbędzie się w Warszawie Festiwal Gier Planszowych i Towarzyskich KOCIOŁ 2012. Jest to druga edycja imprezy, którego organizatorami są: Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, Stowarzyszenie MARIASZ oraz Stowarzyszenie ROZWIŃ SIĘ. Współfinansującym jest m. st. Warszawa.

Po raz pierwszy w historii tego typu imprez został położony nacisk na ofertę przeznaczoną dla rodziców z dziećmi (dla dzieci od 3 roku życia), do tej pory ta grupa docelowa była traktowana podczas wszelkich imprez dot. gier planszowych marginalnie. Inicjatywa ta spotkała się z niezwykle entuzjastyczną reakcją odwiedzających Festiwal. Sponsorem tytularnym jest wydawnictwo Granna.

 

Miejsce:  Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej (cały budynek), ul. Nowowiejska 20

Czas:  29-30 września 2012 roku (sobota-niedziela)

godz. 10:00-20:00 w sobotę, godz. 10:00 – 18:00 w niedzielę

Specjalne atrakcje:

 • Premiera gry „Rancho” wyd. GRANNA
 • Premiery gier polskich wydawnictw
 • turnieje i konkursy
 • Obecność jednego z największych, światowych twórców gier dla dzieci, młodzieży i dorosłych Reinera Knizi (autor gier m. in. „Pędzące żółwie”, „Pan tu nie stał”, „Przez Pustynię”)

 

Dla kogo: impreza została podzielona na dwie części:

 • część dla starszej młodzieży i dorosłych (Games ROOM w Starej Kotłowni Wydziału Inżynierii Środowiska na blisko 1000 osób oraz wypożyczalnia gier z kilkuset tytułami)
 • część dla dzieci, młodszej młodzieży oraz ich rodziców i dziadków.  Na zeszłorocznej edycji Festiwalu pojawiło się ponad 2400 osób, z czego 550 poniżej 15 roku życia.

 

Dlaczego: od wielu lat gramy w gry planszowe szczególnie takie, które rozwijają wiedzę historyczną, pozwalając na podejmowanie decyzji w kooperacji, uczą negocjacji, rozwijają umiejętności matematyczne, logiczne i strategiczne myślenie, przewidywanie następstw itp. Pokazujemy, że granie oprócz świetnego, rodzinnego spędzania czasu, pozwala na rozwijanie współpracy w grupie, przestrzegania ustalonych zasad, naucza kooperacji, negocjacji, przegrywania itp.

Festiwal jest najważniejszym i największym świętem gracza planszowego w Polsce, zarówno dla małego odbiorcy jak i dla dorosłego. Festiwal zachęca do grania w gry towarzyskie i pokazuje alternatywną, np. w stosunku do spędzania wolnego czasu przed komputerem lub telewizorem, formę spędzania wolnego czasu.

Co jest planowane:

Parter, I piętro: strefa gier planszowych dla młodzieży i dorosłych:

 • Największa w Polsce wypożyczalnia gier oraz największy Games Room dla wypożyczających w historii imprez poświęconych grom planszowym i towarzyskim.
 • Kilkudziesięciu wolontariuszy zapewni tłumaczenie zasad gier, będzie pilnować porządku i udzielać informacji gościom Festiwalu.
 • Stworzyliśmy dodatkowo wielki Games Room w Starej Kotłowni Wydziału Inżynierii Środowiska,
 • Został także zaproszony Pan Reiner Knizia– jeden z największych, światowych twórców gier planszowych na świecie. Jest autorem kilkuset gier planszowych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Autor w otoczeniu polskich wydań swoich gier

Na II i III piętrze strefa gier dla młodszych dzieci:

 • szafa gier do wypożyczenia dla dzieci (ponad 200 tytułów gier),
 • sale tematyczne, turnieje, sala dla najmłodszych z wielkimi grami.
 • ponad setka wolontariuszy obsługujących tylko dział gier dla najmłodszych
 • prezentacje gier klasycznych oraz orientalnych (Szachy, Mah-jong, Go, etc.), spotkania z mistrzami klasy światowej grającymi w gry japońskie

Na IV, V, VI piętrach przekrój pozostałych wszystkich rodzajów gier towarzyskich oraz prezentacje dorobku i planów polskich twórców gier:

 • dział polskich twórców gier planszowych, autorów m. in. gry „Kolejka” wydanej przez IPN, itp. – nasze środowisko skupia praktycznie wszystkie nazwiska tworzące gry planszowe w Polsce
 • prezentacje wydawnictw gier planszowych i towarzyskich
 • prezentacje gier karcianych: VETO! (gra karciana o tematyce szlacheckiej Rzeczypospolitej), najpopularniejsza na świecie gra karciana Magic the Gathering, i in.
 • prezentacje gier bitewnych i figurkowych (świat Warhammer Fantasy Battle oraz Warhamer 40 000 oraz pozostałe tytuły gier figurkowych)
 • prezentacje gier strategicznych i historycznych
 • prezentacje gier typu RPG (Role Playing Game) oraz ich środowisk

Co ważne: w imprezie w strefie dla dzieci weźmie udział ponad 100 młodych wolontariuszy, specjalnie przeszkolonych, znających wiele zasad gier- to przede wszystkim uczniowie wielu warszawskich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz studenci, którzy wspierają nasze działania.

Zaangażowane zostały także największe środowiska graczy w Polsce skupione w najważniejszych klubach graczy planszowych, m. in. członkowie Klubu Gier AGRESOR, którzy będą stanowili największą liczbą wolontariuszy obsługujących strefę gier dla młodzieży i osób dorosłych.

Zdjęcia z zeszłorocznej imprezy można zobaczyć w naszej galerii: , co trochę przybliży klimat i zabawę na niej panującą.

Lada dzień pojawi się także dokładniejszy plan całego konwentu. Z przecieków możemy dodać, iż na 90% wykład  Reinera Knizii odbędzie się w sobotę o 14.

Tak w zeszłym roku wyglądała wypożyczalnia gier

 


 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

sześć − cztery =