Home / Wydarzenia / Inne Sfery 23-25 września 2011 we Wrocławiu

Inne Sfery 23-25 września 2011 we Wrocławiu

Festiwal inny niż wszystkie!

W dniach 23-25 września zapraszamy na festiwal „Inne Sfery” pokazujący nowe formy gier, sztuki, edukacji i promujący młodych twórców. W tym roku ponad 200 godzin programu, dziesiątki konkursów, biblioteka ponad 500 gier planszowych, pisarze, gry fabularne, gra miejska, warsztaty prowadzone przez projektantów z wydawnictw komputerowych, koncerty, pokazy i przede wszystkim dobra zabawa 24h na dobę. 

O wojnie i pokoju

Niewielu już być może pamięta, że w latach dziewięćdziesiątych toczyła się w Europie wojna w której zginęło najwięcej ludzi od czasów zakończenia Drugiej Wojny Światowej. Postanowiliśmy zaprosić na festiwal „Inne Sfery” młodego bośniackiego pisarza Berislava Blagojevica. Jako 14 latek na własnej skórze przeżył wszystkie okropieństwa wojny jugosławiańskiej. Musiał uciekać z domu przed własnymi sąsiadami. Teraz w literackiej formie opowiada o pięknie i brzydocie  ludzkiego charakteru. Czasami rzeczywistość jest trudniejsza do wyobrażenia od fikcji.

Opowiadania Berislava można przeczytać na: http://www.wielosfer.pl/

Naucz się grać na poważnie

O tym, że gry nie są tylko dla dzieci wie już chyba każdy. Na festiwalu „Inne Sfery” prezentujemy skandynawskich, białoruskich, polskich i słowackich twórców gier na poważnie! To nie tylko planszówki, przebieranie się za elfy i bieganie po lesie. Czy słyszeliście kiedyś o grze fabularnej„Szare Szeregi”? Dzięki Jasonowi Morningstarowi każdy człowiek na świecie może poznać bolesną historię polski i na chwilę wcielić się w bohatera Powstania Warszawskiego. Z kolei Alena Velichko i inni białoruscy działacze organizacji pozarządowych postanowili za pomocą gier teatralnych uczyć młodzież społeczeństwa obywatelskiego. Matthijs Holter za pomocą „Archipelago” ożywił świat pełen legend i magii. Polscy twórcy też nie pozostają z tyłu i za pomocą przeróżnych scenariuszy ukazują bariery stojące na przykład przed niewidomymi. Wszystkie te gry będzie można zobaczyć i przetestować w dniach 23- 25 września we Wrocławiu. A jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości to spytajcie samych twórców dlaczego postanowili robić gry na poważnie!

Lasertag

Dla wszystkich miłośników biegania, strzelania i laserów wrocławska Kwatera Główna przygotowała niespodziankę. W ramach festiwalu Inne Sfery we Wrocławiu, odbędzie się nocna gra drużynowa. Każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w walce na śmierć i życie (wirtualne rzecz jasna!). Kwatera Główna dysponuje kilkunastoma nowoczesnymi kamizelkami i karabinami laserowymi  umożliwiającymi strzelanie w trybach: maszynowym, snajperskim i rozpryskowym. Zabawa jest przednia i całkowicie bezbolesna. No chyba, że kogoś zaboli smak porażki!

Konkurs na najlepszego Mistrza Gry

Podczas wrocławskiego festiwalu „Inne Sfery” odbędzie się konkurs o Puchar Mistrza Mistrzów. Najlepsi Mistrzowie Gry (tworzący interaktywne opowieści) z całej Polski staną w szranki. Wygrać może tylko jeden! Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział i na własnej skórze przeżyć mrożące krew w żyłach przygody. Ci dla których termin RPG nie jest obcy, poznają styl prawdziwych mistrzów. A poza konkursem czekają specjalnie przygotowane pokazowe sesje w dziesiątki klasycznych systemów fabularnych oraz w gry indie.

Koncerty i pokazy

Tańce irlandzkie, taniec brzucha, koncerty muzyki średniowiecznej i współczesnej to tylko kilka z atrakcji tegorocznych „Innych Sfer”. „Malandra Tribe”rozgrzeje widownię do czerwoności. Zespół reprezentuje styl Tribal, który jest fuzją belly dance, flamenco i tańców północnoafrykańskich z… hip-hopem, break-dance, tangiem, gotykiem, industrial, kabaretem, etno i wszystkim innym, co zainspiruje tancerki. „Tuatha”oczaruje  tańcem irlandzkim, a wszystkich chętnych po pokazie nauczy podstawowych kroków. Jacek Tabisz udowodni, że technika gry na dwóch fletach jest możliwa, a muzycy średniowieczni opanowali ją do perfekcji. „Chris June” trochę progresywnie, trochę psychodelicznie opowie przeróżne historie na dwa wokale. „Violent strike” to czysty, kipiący energią thrash metal, inspirowany dokonaniami niemieckiej i amerykańskiej sceny thrash lat 80 i 90. Niewątpliwe będzie energetycznie i barwnie.

Znajdź wejście do autorskiej krainy

Jacek Komuda, Marek Hubberath, Jakub Ćwiek,  Milena Wójtowicz, Rafał Orkan to tylko kilku spośród wielu pisarzy goszczących na wrześniowym festiwalu. Tym razem postanowiliśmy jednak nie tylko umożliwić wiernym czytelnikom spotkanie z ukochanym autorami, ale też dać okazję do chwilowego zanurzenia się w światy wymyślone przez nich. Za pomocą specjalnych scenariuszy widzowie staną się sarmatami, czarownicami, aniołami i rycerzami. A w samym sercu tej nietypowej zabawy będzie czekał na najwytrwalszych sam autor. Zapraszamy do wejścia do autorskiej krainy. Tylko na naszym festiwalu!

Kulturalni astronauci

Wahadłowce zakończyły w tym roku swoja misję. To jednak nie koniec eksploracji kosmosu. Rakiety kosmicznie regularnie latają na orbitę. A wśród nich pojawiają się też polskie akcenty. Na „Innych Sferach” na własne oczy będzie można ujrzeć polskie projekty kosmiczne. A także dzięki specjalistom z serwisu kosmonauta.net dowiedzieć się o polskich satelitach i rakietach. Lecz nie tylko astronautyką człowiek żyje. Na festiwalu odbędą się liczne prelekcje i warsztaty kulturalne. Między innymi będzie można nauczyć się skomplikowanego pisma hinduskiego, a także skompletować własne sari. Dużo miejsca zajmą także podróże na Bliski i Daleki Wschód.

Jak zostać designerem?

To pytanie nurtuje niejednego. Zarówno rynek gier komputerowych jak i planszowych staje się w naszym kraju coraz bogatszy. Na festiwalu „Inne Sfery” pod czujnym okiem specjalistów będzie można nauczyć się jak robić dobre gry, a nawet znaleźć pracę w jednym z topowych polskich wydawnictw. Pracownicy firmy Techland zaprezentują złożony proces przygotowania światowej klasy gry. Polscy moderzy pokażą narzędzia do modyfikacji zawartości gier. Wydawnictwo Portal opowie o projektowaniu nowoczesnych gier planszowych i bitewnych. Taka szansa szybo się może nie powtórzyć! Prócz polskich wydawców będzie można także podglądnąć tajniki warsztatowe zagranicznych designerów. A jest na co patrzeć! Będzie też można dowiedzieć się bardzo wiele o nowych trendach i produktach na polskim rynku. Każdy zainteresowany grami planszowymi, komputerowymi i fabularnymi znajdzie na „Innych Sferach” coś dla siebie.

Więcej informacji na: http://www.wielosfer.pl/

 


 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

14 + 7 =