Home / News / 9tka – moja 9ta gra

9tka – moja 9ta gra

Aby opisać poniższe, musiałem cofnąć się kilka lat wstecz, do około 2006-2007 roku. Mniej więcej w tym okresie, przyszedł mi do głowy mechanizm, który wydawał mi się bardzo ciekawy i którego nie widziałem w innych grach. Teraz wiem, że wynikało to z mojej niewiedzy. Mechanizmem tym był ruch piona, który zatrzymywał się na innym pionie, ścianie, lub jakimś elemencie gry. Wykorzystałem go w Gliku i Glaku, wykorzystałem już bardziej świadomie w Krabach, planuję w jeszcze jednej grze… wykorzystałem również w 9-tce, grze o której chcę dzisiaj Wam napisać.

9-tka to bardzo prosta gra, prosta mechanicznie. Wyobraźcie sobie planszę, podobną do tej z Sudoku, podobnie podzieloną. Na każdym z obszarów stawiamy pion specjalny, bloker, tak by nie sąsiadował z krawędzią planszy. Następnie dookoła planszy ustawiamy naprzemiennie piony (można grać od 2 do 4). Tak wygląda setup i pierwsza część gry. W drugiej części, piony po kolei wsuwamy na planszę, do momentu gdy zatrzymają się na blokerze, przeciwległej ścianie (co za tym idzie na znajdującym się tam pionie), lub na pionie który wcześniej znalazł się na planszy. Gdy nie mamy już ruchu, liczymy punkty. Sprawdzamy kto w danym obszarze ma więcej swoich pionów… ten zdobywa blokera – pion specjalny. Ten kto na koniec ma ich najwięcej – wygrywa.

Proste, prawda? Jacek Nowak swego czasu zrobił program, w którym można grać z AI w wariant dwuosobowy, który nota bene jest chyba najlepszy. Ta gra istniała, wisiała na bgg, a w tym roku zgłosił się do mnie Néstor Romeral Andrés, z propozycją wydania gry. Zaskoczył mnie. Sprawdziłem co i jak wydaje Nestorgames (bo taka jest nazwa wydawnictwa), zainteresowało mnie to na tyle, że zgodziłem się na wydanie. A dzisiaj… na bgg pojawiły się pierwsze zdjęcia „pudełka” i wydanej gry, oraz informacja: Published!

9tka, już jest 🙂

Jeśli jesteście zainteresowani czy coś się zmieniło… to prawie nic. Jedyna zmiana związana jest z remisem. Gracz rozpoczynający ma w 9-tce przewagę. Néstor zwrócił się do mnie z propozycją, by w momencie gdy jest remis, wygrywała osoba druga (czy też kolejna). Nie pozostało mi nic innego jak sprawdzić czy dobrze czuje. Rozegrałem przeszło 150 partii i… kurcze miał rację!

To tyle na dzisiaj, chciałem się z Wami podzielić tym wydarzeniem, a wkrótce napiszę kilka słów o wydawnictwie Nestorgames.


 

Facebook Comments

5 komentarzy

  1. Gratulacje 🙂 Wygląda jakbyś wydał grę ot tak w sumie przez przypadek 🙂

  2. scheherazade

    Gratuluję! Kiedy pojawi się na naszym rynku? Czy wersja komputerowa też będzie dostępna?

  3. dominusmaris

    Chciałbym zobaczyć jak w tą grę, gra MST.
    On zwykle sprawdza najbardziej optymalny wariant przed każdym ruchem, więc byłoby na co popatrzeć 😉 Przy najmniej tak mi się wydaje, bo chyba jest to gra, w której większość graczy traci cierpliwość już przy rozkładaniu a potem stara się ratować błędy przy ,,wsuwaniu”. Swoją drogą to może wyglądać jak piłka nożna: dużo zawodników, dużo zamieszania w końcu dużo blokowania i z potencjalnego wyniku 5:4 robi się 1:0. Jeśli dobrze zrozumiałem jak w to się gra. Mimo tego sarkazmu, gra wydaje mi się naprawdę ciekawa (a już tym bardziej w myśl zasady, że Folko jest zawsze super, jak ktoś tu kiedyś pisał 😉

  4. Dlaczego Wodzisław dowiaduje się o takich rzeczach z prasy?! ;p Gratulacje :))))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 × jeden =