Home / Aktualności / W ten weekend wielkie święto w Gliwicach

W ten weekend wielkie święto w Gliwicach

W najbliższy weekend odbędzie się już XVI edycja gliwickich spotkań z grami planszowymi. Na każdą edycję przybywa około czterystu fanów gier planszowych z całego kraju – Pionek jest bowiem najbardziej międzymiastową imprezą w Polsce, imprezą na którą przybywają fani planszówek ze Śląska, a także z Wrocławia, Poznania, Krakowa, Warszawy, a bywa że i z odległego Lublina czy Gdańska!

Za każdym razem, przed każdą edycją Pionka staję do walki z lenistwem i nieśmiałością tysięcy fanów gier planszowych, którzy decydują się zostać w domach, którzy lubią gry planszowe, którzy czytają gamesfanatic, a jednak w ten pionkowy weekend zostają w domu, miast wsiąść w pociąg czy samochód i przyjechać do nas świętować swoje hobby.

Zatem do boju!

Warto wsiąść rano do samochodu i przybyć do Gliwic na Pionka choćby po to, by poznać wszystkie te najnowsze gry planszowe, które właśnie ukazały się na polskim rynku. Słyszałeś o Automobile i z chęcią byś spróbował? Na Pionku będzie Michał Ozon z Phalanx Games i osobiście nauczy cię grać w tą wyśmienitą grę. Zbierający obłędne recenzje na forum The Resistance? Portal szykuje prezentację gry non stop przez oba dni Pionka. Najnowsza gra Adama Kałuży – Qubix? Tak, będzie można zagrać i w Qubix i nawet zdobyć autograf Adama, bo Adam będzie osobiście na miejscu. Zaciekawiły cię wieści o nowej kooperacyjnej grze Proch i Stal? Tak, mamy przeznaczoną osobną salę tylko i wyłącznie dla tej gry – będzie można grać do upadłego poznając jej tajniki i wyrabiając sobie o niej opinię. Piraci z Egmontu? Zagrasz na Pionku. Władca Pierścieni LCG z Galakty? Zagrasz na Pionku? Dobble z Rebela? Na Pionku!

Wsiądź w samochód, przyjedź na Pionka i poznaj wszystko o czym można czytać w ostatnich tygodniach w polskim internecie. Wszystkie te gry czekają na ciebie w Gliwicach.

Oczywiście może być tak, że jesteś nieśmiały – i chciałbyś i boisz się, i z chęcią byś przyjechał, ale w sumie nikogo nie znasz i kurczę jest w sercu ochota, ale walczy z obawami i strachem. Może tak być.

Weźmy ten strach i obawę, zapakujmy w worek i srrrru przez okno. Z dziesiątego piętra.

Po pierwsze, na Pionku naprawdę, bardzo naprawdę działają Pomarańczowe Koszulki – to taka ekipa ludzi, którzy wyłapują w tłumie nowe twarze, łapią je i sadzają do stolików, tłumaczą im reguły gier i pozwalają na miękkie lądowanie na naszej imprezie. Chcesz w coś zagrać, nie znasz nikogo – zaraz dorwie cię Pomarańczowa koszulka, znajdzie miejsce przy którymś stoliku i po chwili będziesz już grał w coś ciekawego.

Oczywiście to nie wszystko. Na przykład Portal szykuje całe stanowisko do gry w The Resistance i gdy tylko pojawisz się w promieniu 3 metrów od tego stanowiska, możesz być pewny, że zostaniesz zaproszony do rozgrywki – choć nikogo nie znasz, jesteś tu pierwszy raz i masz w sercu obawy, mimo że je ostatnio wyrzucałeś w worku z 10 piętra. Będzie na miejscu stoisko Logorajdu – firmy wydającej świetne układanki – na każdym Pionku ich stoisko wygląda jak salon gier. Linia gier ustawiona wśród całej ściany i pan Jacek Czarnecki z pasją tłumaczący reguły. Wspominałem już o stanowiskach Prochu i stali, warto wspomnieć o zupełnie nowym wydarzeniu – na Pionka przybywają dwa sklepy z grami: Przyplanszy.pl oraz Game Troll.pl które wystawiają stoiska… nauki gry! Przywożą hity ze swojej oferty, rozstawiają stoły i będą cię najserdeczniej przekonywały do przyłączenia się do zabawy.
Powinienem wspomnieć też o najważniejszym – o uśmiechniętych uczestnikach Pionka, z których każdy, absolutnie każdy z chęcią zaprosi cię do wspólnej gry. Ale w to nie uwierzysz, póki nas nie odwiedzisz. To trzeba przeżyć na własnej skórze.

No dobrze, wiemy już że nowości gorące, wiemy już, że nie ma co się bać, bo dbamy o nowe twarze, ale może wciąż to za mało argumentów, by wstać w sobotę rano, wziąć prysznic, kanapkę na drogę i ruszyć do Gliwic. Trudno, będę cię musiał przekupić.

Na Pionku będzie można wygrać jedną z kilkudziesięciu gier planszowych ufundowanych przez sponsorów imprezy. Odbędą się turnieje dla dorosłych (Qubix, Neuroshima HEX), turnieje dla młodszych (Pitch Car, Piraci), odbędzie się słynny konkurs wiedzy o grach planszowych WC (absolutna re-we-lac-ja!), czy zwariowane emocje w grze Activity.

Okazji do wygrania nagrody będzie bez liku, a gdybyś nie chciał tracić czasu na trudne zmagania w konkursach, to nadal mam możliwości, by cię przekupić – na Pionku odbędzie się bowiem konkurs niespodzianka, w którym będzie mógł wziąć udział każdy uczestnik oraz odbędzie się słynna Loteria Wujka Alka – kupujesz los i czekasz aż uśmiechnie się do ciebie szczęście.

Wystarczy się postarać i mieć trochę szczęścia, by wrócić do domu z pudłem pod pachą.

O Pionku mógłbym długo i długo, i pisać i opowiadać i mówić o tym, że w wypożyczalni gier mamy już ponad 150 tytułów gier planszowych, które udostępnimy na imprezie i o tym, że na Pionku odbędzie się wyjątkowa uroczystość – wręczenie nagrody GRA ROKU dla najlepszej gry planszowej w Polsce, i o tym, że Rebel zwariował i w pozytywnej energii postanowił nam wysłać najgorętsze z gorących nowości – Small World Underground, King of Tokyo czy Letters from Whitechapel, byście mogli na miejscu w nie pograć i poznać, i o tym, że będziemy mieć zaszczyt gościć państwa Konrada i Ewę Falkowską z Granny i Jarka Basałygę z Egmontu i o tym mógłbym pisać, że czeka na was duży parking pod MDK i o tym, że pani z bufetu przygotuje na Pionka specjalnie wielki gar czegoś pysznego (żadne tam zapiekanki z mikrofalówki, ale kawał uczciwej i dobrej strawy).

Mógłbym o Pionku pisać i pisać. Rzecz jednak sprowadza się do tego – w najbliższy weekend odbędzie się zlot fanów gier planszowych. Najstarsza taka impreza w Polsce, zupełnie wyjątkowa i niezwykła. Jeśli jesteś fanem gier planszowych – zabieraj przyjaciół i przyjedź do Gliwic. To twoje święto.

Ah! I adres www! http://pionekwmdk.blogspot.com/

4 komentarze

 1. Avatar

  Cieszę się na ten weekend, bo nie byłem na pionku od roku.
  Do niezdecydowanych: słuchajcie trzewika. Prysznic, kanapka i w drogę!

 2. Avatar

  Nareszcie, mój pierwszy Pionek 😀 Tym razem odpowiednio wcześnie udało mi się wziąć wolny weekend w pracy.
  Najpewniej pojawię się z wszystkimi 3 Dixitami, Troyes oraz Die Burgen von Burgund.

 3. Avatar

  Lenistwo udało się pokonać, ale akurat mam zajęcia na uczelni przez cały weekend. Paskudnie się złożyło :/

  No ale następnego Pionka nie odpuszczę 😉

 4. Avatar

  Zaprotestuje że wśród miast wymienionych w tekscie nie ma Szczecina – w ten sposób tworzy się mit że w Szczecinie nie grają 😉
  A ja bym chętnie do Was pojechał ale praca, praca, praca i nie da się tego ominąć. 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

seven − 7 =