Home / News / Nadchodzi Rogaty Szczur

Nadchodzi Rogaty Szczur

Śmierć-śmierć, ludziki!

Kiedy w 2009 roku „Chaos in the Old World” trafił pod strzechy, wielu znawców produktów Fantasy Flight Games wieszczyło, że gra prosi się wręcz o dodatki i doczekamy się takowych prędzej niż później. Istniały zresztą ku temu przesłanki – chociażby karty graczy przewidywały miejsce na wartości nieosiągalne według reguł „podstawki”. Ku sporemu jednak zaskoczeniu wspomnianych wieszczów, a i wbrew zwyczajom firmy, przez ponad półtora roku nie było śladu zapowiedzi nadchodzącego rozszerzenia. Co się jednak odwlecze, to nie uciecze, szczególnie jeśli jest szansa na tym zarobić. Tak więc oto przybywa – Rogaty Szczur.

Figurki

Odrobina tła
Z Rogatym Szczurem z punktu widzenia realiów świata „Warhammera” wiąże się dość skomplikowana sytuacja na poziomie teologicznym. Technicznie rzecz biorąc nie do końca wiadomo, czy w ogóle jest on bogiem, a nie wyjątkowo spasionym demonem, a nawet jeśli już, to „fantastycznej czwórce”, którą mieliśmy okazję poznać w wersji podstawowej gry, nie dorasta z pewnością do pięt. Nie ta liga zwyczajnie. Z drugiej jednak strony Rogaty i jego wyznawcy – szczuroludzie (skaveni) to absolutni ulubieńcy wszelkich twórców materiałów do WH – w co drugiej firmowej przygodzie do RPG są jakieś szczurze wątki, w grze bitewnej jest osobna skaveńska armia (a pozostali bogowie indywidualnych wojsk się nie doczekali), nawet pierwsza poważna gra komputerowa na Młotku Bojowym oparta nazywała się, a jakże, „Shadow of the Horned Rat”. Dlatego też ta zdradziecka i zepsuta istota wspierana przez niezliczone masy fanatycznych i przebiegłych sług jest całkiem logicznym wyborem na kolejną z Niszczycielskich Potęg.

Rogaty

Konkrety

Co zatem otrzymamy? Jak można się domyślić – kolejnego „boga” do wyboru, ale przede wszystkim – rozszerzenie dopuszczalnej liczby graczy do pięciu osób. To według mnie najistotniejsza i najbardziej pożądana zmiana. „Chaos” bardzo mi się podobał, ale działał poprawnie w zasadzie tylko w jednej konfiguracji – czteroosobowej, co znacznie ograniczało możliwości zorganizowania partii. Mam nadzieję, że wraz z nowymi zasadami „robiącymi miejsce” na planszy dla piątego gracza to wymaganie stanie się znacznie bardziej elastyczne.

Co więcej? O samym Rogatym wiadomo na razie tyle, ile można wywnioskować z opublikowanych zdjęć elementów i paru zdań opisu. Jego siła będzie kryła się w liczebności, co nie jest zbyt zaskakujące. Nie będzie rozkładał na planszy znaczników zepsucia. „Kręcenie kółkiem” będzie uzyskiwane przez dominowanie regionów, w których są żetony skavenów.

Karty Starego Świata

Jednak nie wszystko w pudełku będzie dotyczyło szczurzego bóstwa – każdy ze „starych” bogów również otrzyma nowe karty Chaosu i nowe rozwinięcia, i to nie jako uzupełnienie dotychczasowych, ale jako zupełnie nowy wariant, w całości zastępujący istniejące już karty. Ponadto pojawi się dziewięć dodatkowych wydarzeń Starego Świata, ponoć jeszcze bardziej radykalnych w działaniu, niż znane do tej pory.

Dodatek ma być wydany „tej wiosny”.

Źródło: Fantasy Flight Games


 

Facebook Comments

3 komentarze

 1. Wiadomo, jak chcą rozwiązać kwestię piątego koła? Te cztery blaty dość ładnie wyglądają na planszy, splecione w boskim uścisku. Gdzie oni chcą wcisnąć piąte koło?

  Szczur będzie miał je przy sobie czy będzie jakoś doczepiane do planszy? A może w ogóle nie będzie obrotów na Rogatego?

 2. Obroty dla Rogatego będą, bo na karcie mamy:
  “Dial Advancement Condition: Place a counter on your dial each time you dominate a region with one or more Skaven tokens”

  W komponentach jest dla niego kółko, jako osobna część. Ale nie wiadomo, czy będzie tak sobie leżeć, czy gdzieś je podłączamy do planszy:

  http://www.fantasyflightgames.com/ffg_content/chaos_in_the_old_world/horned-rat/game-layout-citow-horned-rat-flat.png

 3. W sumie to mogę sobie to kółko i na głowę nasadzić – kupuję! 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 × 4 =