Home / News / Polska w starożytności ;-)

Polska w starożytności ;-)

Kilka miesięcy temu wyczerpał się nakład Cywilizacji: Poprzez Wieki. W związku z planowanym dodrukiem ogłosiliśmy szybki konkurs na pomysły nowych polskich kart do gry. Długo nie musieliśmy czekać, w komentarzach na Facebooku pojawiło się mnóstwo pomysłów, otrzymaliśmy też sporo propozycji e-mailem. Szybkie wskazanie najciekawszych kart w firmie i e-mail do Vlaady. Bardzo szybka odpowiedź akceptująca wstępnie karty a zaraz potem wymiana kilku maili z pomysłami na ich zbalansowanie. Dzisiaj chciałbym zaprezentować Wam pierwsze dwie karty – z epoki A, czyli starożytności.

Trudno ukrywać, że kiedy Egipcjanie budowali Piramidy a w Babilonie powstawały Wiszące ogrody Semiramidy – nie było takiego miejsca na ziemi, które można by nazwać Polską. Zdecydowaliśmy się więc postawić na dwa symbole rozpoznawalne dla każdego Polaka – władcę Mieszka I i starożytną osadę Biskupin.

Mieszko jest trochę zbliżony do Cezara. Powinien spodobać się wszystkim, którzy narzekają na losowość w dobieraniu kart militarnych – z tym przywódcą gracz ma możliwość obejrzeć i zostawić sobie naprawdę najciekawsze z nich.

Biskupin to budowla raczej obronna – jej bonus do siły nie liczy się w przypadku zagrywania przez jego właściciela kart agresji. Bardzo cenny, szczególnie na początku, żółty znacznik na pewno rekompensuje tę wadę.

Powyższe karty zgłosili jako pierwsi Paweł Fijałkowski i Mirosław Gucwa. Obaj oni otrzymają koszulki ze zgłoszonymi przez siebie cudami 🙂


 

Facebook Comments

39 komentarzy

 1. Uprzedzając pytania – pracujemy nad tym, aby nowy 4-kartowy dodatek był dostępny także dla posiadaczy pierwszej edycji Cywilizacji. Czy będzie to możliwe i na jakich zasadach – nie jesteśmy w stanie w tej chwili powiedzieć – taka informacja powinna pojawić się w ciągu 2 tygodni.

 2. A wypraska w dodruku będzie? I czy jak coś to będzie dostępna dla właścicieli I ed. ?

  Bardzo fajne karty 🙂

 3. Byłoby fajnie, jakby się dało je osobno nabyć. Wypraskę też.

 4. Ha! I mam “własna” kartę w cywilizacji 🙂

 5. Dobra dobra.. Wy nas tu nie mamcie jakimś Biskupinem czy Mieszkiem… od razu mówcie coż to za konfliktową kartę mamy tym razem?
  🙂

 6. @Vojtala – pomnik Stalina, ale szzzzz!

 7. Nie tylko wypraska powinna być dostępna dodatkowo, ale i porządne plansze graczy i nowe porządne karty. Czyli wszystko do wymiany.
  Czesi dali radę podmienić wszystkie komponenty Galaxy Trucker do standardu 2 edycji (i to za darmo!), to i rebel da radę 🙂

 8. Ten Biskupin strasznie przegięty w stosunku do kosztów budowy

 9. Aż ciekaw jestem jakości dodruku, gdyż pierwszą wersję sprzedałem :). Jeżeli dużo się zmieni na plus to nie wiem czy nie kupię drugiej edycji.
  A może by tak dodać kilka czystych kart cywilnych i militarnych? Rewers zadrukowany, a awers czysty, co by każdy mógł sobie własne karty zrobić.

 10. Na pierwsza edycję się nie zdecydowałem, gdyż plastik zamiast drewna działał na mnie odpychająco. Z czasem zacząłem się do niego przyzwyczajać, ale narzekania na utrudnienie związane z brakiem wypraski dalej mnie zniechęcały. Jeżeli i ten problem zostanie rozwiązany, to już nie będzie wymówki przed zaopatrzeniem się we własny egzemplarz.

 11. Ja aby mieć więcej kart poprostu je sobie zrobiłem. Dzięki czemu mam wszystkie karty z i te dodatkowe polskie i te dodatkowe czeskie a teraz sobie dorobię i te dodatkowe kolejne polskie :). Zresztą jakby co to na bgg je wrzuciłem w plikach. Tylko wydrukować i włożyć w koszulki. 🙂

 12. Jax: tylko że sprawa z Galaxy Truckerem wyglądała inaczej – karton użyty w dodatku nie zgadzał się z kartonem z podstawki i można było zobaczyć różnice na kafelkach. Przy okazji dali od razu nowe pieniążki. To nie jest tak że dawali to za darmo – musiałeś kupić dodatek. A jak w tta wymienisz za darmo karty i planszy graczy to masz całą grę praktycznie. Krótko mówiąc – przesadzasz (a plansze graczy w ogóle nie przeszkadzają – one mają leżeć na stole i rolę spełniają w 100%). Karty faktycznie mam zakoszulkowane ale nie wiem czy to było potrzebne i nie wiem czy nie odkoszulkuję

 13. Wygląda inaczej czy nie inaczej, polskie wydanie Cywilizacji jest żenująco słabe. I co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Nawet osoby, które nie widziały wydania amerykańskiego to stwierdzają. Więc wartowałoby coś przy tym dodruku zmienić.

 14. Nie widziałem “w realu” wydania amerykańskiego, ale polskie uważam za OK. Plastikowe znaczniki mi nie wadzą. Nie wiem co złego niby jest w planszach graczy. Brak wypraski też jakoś mnie nie boli, a ma tę zaletę, że łatwo dołożyć kolejne komponenty (na przykład nowe karty właśnie).

  Szkoda mi tylko, że nie mam jak zrobić sobie tych kart dodatkowych co na BGG na przykład są bez kupowania drugiej gry, żeby mieć podstawy kart. Ale może właśnie przy drugiej edycji tak zrobię. Kupię drugą a pierwszą użyję na karty (jeśli będą kompatybilne rewersy).

 15. Karty i plansze będą dokładnie tej samej jakości. Rozumiem, że niektórym osobom może to przeszkadzać, ale tego nie przeskoczymy – Czesi mają taką drukarnię i tyle. Musielibyśmy całą produkcję przenieść, na co się nie zdecydujemy. Ja swoje karty miałem zakoszulkowane, ale po pierwszej rozgrywce koszulki wyrzuciłem, bo stos kart się ciągle rozpadał. Grałem od tego czasu wiele razy, mój egzemplarz przeżył też 2x GRAMY w Gdyni – i ciągle daje radę.

  To co od zawsze powtarzałem, to fakt, że BARDZO zależy nam na plastikowej wyprasce, w której będą leżały karty. Tutaj muszę się zgodzić, że jej brak jest bardzo irytujący i rozdzielanie przed rozgrywką kart to ogromna strata czasu. Dlatego od początku tego roku, rozmawiając z Czechami, cały czas o tym mówimy. Niestety, okazuje się to technologicznie nie takie proste i właśnie dlatego Cywilizacji nie ma na rynku od kilku miesięcy – z powodu wypraski. Mam wielką nadzieję, że mimo wszystko to się uda zrobić – ale naprawdę, chociaż bardzo bym chciał, nie mogę tego obiecać.

 16. Ale fajnie, że przywiązujecie do wypraski taką wagę.

 17. Tak jak ciągle narzekam na jakość wydania tak mi tej wypraski nie brakuje. Może inaczej. Jakoś większość gier tych wyprasek nie ma i jakoś się nikt nie upomina. To jest chyba tylko ten efekt była-nie ma. Jakby nie było od początku (angielskiego wydania) to by się nikt nie upominał.

 18. @yosz
  fakt przejaskrawiam nieco, ale to tylko dlatego że TtA jest tak dobrą grą, że nie zasługuje na tak szmatławe wydanie, jakie miało miejsce do tej pory. Do fatalnych kart, plansz graczy i braku wypraski, dodajmy jeszcze absurdalnie duże pudełko. Życzę przyszłym nabywcom aby rebel jak najwięcej u Czechów wywalczył – choć nic z tego może się nie udać (patrz post Nataniela powyżej).
  Lepiej kupić ENG edition.

 19. Mnie od dłuższego czasu zastanawiało dlaczego, jak TtA jest tak dobrą grą, jest tak mało jej przeróbek/samoróbek. Nie mówię tutaj o jakichś znacznikach punktacji z modeliny, ale zmianie prawie wszystkiego. Tor punktacji w tej grze zajmuje prawie połowę stołu (absurd), setki kart, które trzeba przewalać z miejsca na miejsce i ciągłe pilnowanie by o czymś nie zapomnieć. Że też jeszcze żaden geek nie zrobił elektrycznej zliczarki punktów (na ekranikach LED) ;). Wiem, wiem, że to bluźnierstwo, ale w przypadku TtA to zliczanie punktów jest tak beznadziejne i uciążliwe, że do usprawiedliwienia. Albo na przykład wszystkie karty cywilne robimy na żetonach (większych) i symbolach. Do tego bierzemy takie rozbudowane plansze graczy z BGG i gra będzie zajmowała następne 20% miejsca mniej i będzie łatwiejsza w obsłudze.
  To takie fantazje ;).

 20. tylko jak już miała by być ta wypraska to byłoby dobrze podejrzewam dla nowych graczy którzy kupią cywilizację aby ta wypraska brała pod uwagę zakoszulkowane karty. Chociaż ja do tej pory nie kojarzę abym spotkał się z grą która miałaby wypraskę dopasowaną nawet do zakoszulkowanych kart.

 21. @rhcorvin: W Dominionie wypraska daję radę przy koszulkach. Może nie idealnie, ale daje.

 22. Zamiast Mieszka powinien być Lech. Dużo bardziej pasuje do epoki A.

 23. @Konev – ja od dłuższego czasu liczę punkty równolegle na stole i w excelu (z podziałem na tury) – bo na samej planszy to ani razu nie miałem partii, żeby się coś nie przesunęło…

 24. Żeby Polska była Polską 🙂
  połowa marudzi a druga połowa narzeka 🙂
  Bóg zapłać Rebelowi za polskie wydanie.
  Kart nie zakoszulkowałem a trochę już pograłem i są w rewelacyjnym stanie, na brak wypraski nie narzekam bo karty z każdej z epoki mają swoje koszulki więc nie ma problemu z segregacją. Naprawdę nie widzę powodów do narzekania.

 25. ja miałem koszulki z ffg i mimo wszystko się gięły a później tasowanie nie było za ciekawe i z tego względu dominiona mam bez koszulek. Natomiast świętą grę TTA bez koszulek teraz już sobie nie wyobrażam. Zagrałem w nią ok. 150 razy i nadal będę grał i nie chciałbym aby karty mi się uszkodziły. Poza tym dzięki koszulkom wkładam w nie dodatkowe karty czeskie i polskie a tył karty mam odpowiedni dzięki nadmiarowym kartom które kiedyś nabyłem na spółkę z paroma osobami:).

 26. Konev, przesadzasz z tą obsługą gry. Są gry, gdzie jest dużo gorzej. A zresztą – ja to lubię w planszówkach.

  Jax, nie ulega wątpliwości, że jakość polskiej edycji jest gorsza niż angielskiej. Ale nie odnosząc ciągle polskiej edycji do angielskiej, zastanawiam się, czemu nie postulujesz, żeby szmatławe plansze graczy w Goa nie zostały natychmiast wymienione na grube, kartonowe?

 27. @Geko – kwestia punktu odniesienia.
  Jeśli ze zwykłego bloku, przeniósłbys się do pięknego apartmaentu a po jakimś czasie miałbyś wrccać do blokowiska postkomunistycznego, gwarantuję, że zaczęłoby ci przeszkadzać mieszkanie w nim o wiele bardziej niż na poczatku 😀 To samo z TtA – jeśli juz zakosztowałeś wersji ENG, wydanie polskie wydaje się szmatławe. Gdyby nie było rozpieszczenia wersją ENG być moze nikt by nawet zwrócił uwagi na jakość wersji PL. To elementarne, Watsonie 😉

 28. @Geko – nie przesadzam. Ale jest szansa, że niedługo przekonam się, gdzie jest dużo gorzej, bo dorwałem BattleLora z MatHandlu :). Wrażenie po otwarciu 70 stronicowej instrukcji – WTF?! 😉

 29. Jax, o to właśnie chodzi. Nie oceniasz obiektywnie, tylko w odniesieniu do innego wydania. Kilka osób widziało mój egzemplarz podczas gry (nie widząc wcześniej wersji angielskiej) i po tych wszystkich opiniach o słabym polskim wydaniu byli zaskoczeni na plus. Więc wszystko jest względne, choć oczywiście polska nie jest wspaniale wydana.

  Konev, to życzę cierpliwości przy przygotowaniu rozgrywki w BL. Ja lubię tę grę, jako lekką zabawę na godzinę. Wbrew pozorom, można trochę pomóżdżyć. Gdyby tylko to rozkładanie i składanie nie trwało tyle, to grałbym dużo częściej.
  A co do instrukcji – to się nie przejmuj, to tylko taki format. Duża czcionka, dużo obrazków, treści tam za dużo nie ma.

 30. Wprawdzie od 7 komentarza mamy dyskusję nie o nowych kartach, tylko o grubości kart i wyprasce, ale ja chciałbym powrócić do meritum sprawy czyli właśnie nowych kart. O ile Biskupin jako tako pasuje do starożytności, to Mieszko I ewidentnie nie. Wprawdzie Cywilizacja – Poprzez Wieki nie jest grą edukacyjną, ale jednak takie naginanie historii do potrzeb gry grozi pewnym niebezpieczeństwem. Może się trafić jakiś rodzic, który kupi grę dla dziecka i potem będzie się awanturował, że autor nie zna historii.
  Moge podać autentyczny przykład, wprawdzie sprzed około 30 lat. Pewien wybitny profesor socjologii podczas pobytu w Wiedniu zobaczył na wystawie sklepowej grę Dyplomacja. Po powrocie do Polski napisał list do jednej z gazet, sugerując w nim, że “niemieccy rewizjoniści kwestionują granicę na Odrze i Nysie”, bo na pudełku gry dla dzieci jest mapa granic sprzed roku 1939.
  Nie wiem, czy to jest jeszcze możliwe, ale ja bym proponował zastąpić Mieszka I (nie zmieniając parametrów karty), anonimowym wodzem Sarmatów, które to plemię uważane było swego czasu za protoplastów polskiej szlachty.

 31. Zaryzykujemy rodzica, który będzie się awanturował, że autor nie zna historii.

 32. Traktowanie Cywilizacji jako gry historycznej to jakiś żart. Każdy kto grał w wersję komputerową o tym wie. I tak wersja planszowa jest pod tym względem lepsza, bo nie zaczynamy gry np. Gandhim.

 33. @Geko> Nawet nie jesteś sobie w stanie wyobrazić, o jakie sprawy mają czasami prestensje klienci. Np. nie bez powodu na opakowaniach wielu gier jest informacja, że kolory elementów mogą różnić się od pokazanych na obrazku.

 34. problem wypraski rozwiazalem w 30 minut “ciezkiej pracy”
  http://www.boardgamegeek.com/image/810135/through-the-ages-a-story-of-civilization
  ale nie o tym

  Nataniel: Super bedzie jesli posiadacze 1 wydania beda mogli te 4 ekstra karty dokupic/dostac. Mam nadzieje, ze nie bedzie potrzebny paragon 🙂
  A moze dalibyscie rade pepiczkowe karty dodac do naszego wydania?
  Mam awersje do drukowania…

 35. Niestety na matrycy mieszczą się tylko 4 dodatkowe karty. Poza tym nie mamy żadnych praw do tych czeskich kart.

 36. Nataniel, po twoich wypowiedziach rozumiem, że ten rodzaj planszy (który jest wg mnie dużo bardziej użyteczny: rozmiar, konfiguracja na stole)
  http://www.boardgamegeek.com/image/804886/through-the-ages-a-story-of-civilization
  nie zostanie użyty?
  To jest bodaj ostatnie angielskie wydanie oznaczone cyfrą “3”.
  Pozdrawiam

 37. Co do kart, to obie są nieco na wyrost. Obrona Biskupina jest zbyt duża w stosunku do jego kosztu. Zwłaszcza że jeszcze daje jedną akcję.
  Co do Mieszka, to jaki będzie sens brania Hammurabiego, albo Cezara? Dobry balans karty, to nie tylko nowy, fajny pomysł, ale dopasowanie go do istniejących kart.

 38. @pax – nie, plansza będzie w tym samym formacie co poprzednio – czyli dwie osobne plansze na punktację i karty.

 39. @pax sens brania Hammu caly czas jest zerowy, a Cezara bedzie warto wziasc … jak ktos nam podbierze Mieszka 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

jeden × 3 =