Home / News / Kickstarter – zainwestuj w grę planszową

Kickstarter – zainwestuj w grę planszową

Dzisiaj chciałem wam opowiedzieć o stronie Kickstarter.com. Jej celem jest wspieranie wszelkiego rodzaju kreatywnych pomysłów i projektów, na które oczywiście potrzeba pieniędzy. Pomysłodawca określa cel: ile pieniędzy potrzebuje aby zrealizować swój zamysł oraz datę – do kiedy te pieniądze musi zebrać. Nie chce – tylko musi. Jeżeli do tego czasu pieniądze nie zostaną zebrane, projekt upada, a wszelkie dotychczasowe wpłaty są zwracane. Właśnie – bo inwestować może każdy – zazwyczaj dowolną kwotą. W podziękowaniu inwestor może wyśle nam śliczną kartkę, może dostaniemy kopię płyty, na nagranie której ktoś zbierał fundusze itd.

A dlaczego o tym piszę? Bo o projekcie Kikstarter.com pierwszy raz usłyszałem przy okazji gry planszowej Alien Frontiers.Wydawca gry Clever Mojo Games nie posiadał odpowiednich funduszy na wydanie gry. Zwrócili się więc do graczy ze swoistym preorderem opartym właśnie o Kickstarter. Jeżeli zbiorą odpowiednią sumę – wydadzą grę, a każdy kto wpłacił pieniądze dostanie kopię Alien Frontiers, jeśli nie – pieniądze będą automatycznie zwracane. Różni się to trochę od np programu P500 GMT gdzie nie wiadomo ile czasu przyjdzie czekać na zrealizowanie preorderu. Wydawnictwo bardzo szybko zebrało pieniądze, dzięki czemu mogli wydać grę na naprawdę wysokim poziomie. Co więcej – pierwszy druk już zdążył się rozejść. Mi nie udało się załapać na pierwsze kopie, ale już zarezerwowałem sobie grę w dodruku 😉

Wyprodukowana już gra (autor: Tory Niemann)

Ostatnio na BGG dość często pojawia się tytuł Eminent Domain – na liście the Hotness, czy wiele razy w najpopularniejszych grafikach. Zacząłem zgłębiać temat: okazało się, że jest to kolejna gra korzystająca z Kickstartera. Sama gra opisywana jest jako hybryda Glory To Rome (karty Ról, możliwość wykorzystywania faz/ról które zagrywa przeciwnik a’la R4TG czy Puerto Rico), Dominiona (oczywiście nowa super gra nie może obejść się bez budowania własnej talii) z tematyką a’la Race for the Galaxy (kosmos, możliwość podbijania planet albo ich kolonizowania). Wydawca już zebrał odpowiednią sumę, ale jeszcze przez 12 dni można wesprzeć Eminent Domain i oczywiście dzięki temu “załapać” się na grę. Tym razem nie zrobiłem tego błędu i “zamówiłem” Eminent Domain. Niewątpliwym minusem jest przesyłka – aż 40$. Całe szczęście jest to koszt niezależny od wielkości paczki. Można zatem wesprzeć projekt za 90$ dzięki czemu otrzymamy 3 wersje gry (dodatkowo z wersją “exclusive” okładki), albo za 150$ co da nam 6 kopii gry. Znalazłem dwie inne osoby, które były zainteresowane grą – teraz pozostaje tylko czekać.

Byłbym zapomniał – osoby które wesprą grę przez Kickstarter otrzymają zestaw dodatkowych planet, które nie ujrzą światła dziennego dopóki nie powstanie dodatek.

Niewątpliwie trzeba uważniej przyglądać się Kickstarter’owi i grom, które będą korzystać z tego rodzaju preorderu. Jest to też niewątpliwie znakomity pomysł dla małych wydawnictw na stworzenie dobrej gry z komponentami na najwyższym poziomie.

  • Opis gry na BGG [link]
  • Strona gry na Kickstarter [link]
  • Reguły gry na stronie wydawnictwa [link]

A na koniec reguły przedstawione przez Toma Vasela

[youtube Yb9bq4jDD6w]

 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 × dwa =