Home / Aktualności / iPhone/iPad coraz częściej gra w planszówki, cz. 2

iPhone/iPad coraz częściej gra w planszówki, cz. 2

apple ipad 2Od mojego ostatniego podsumowania rynku gier planszowych na urządzeniach firmy Apple, która rządzi wśród tabletów (94% udziałów), minęło trochę czasu. Od tamtej pory jednak, zgodnie z przewidywaniem, wydawcy i autorzy gier nie próżnowali. Warto więc przedstawić kilku tytułów, które możemy pobrać obecnie z AppStore.

Na początku chciałbym jednak napisać o grach, o których wspominałem wcześniej, ale nie były one jeszcze wtedy dostępne do kupienia.

NHNeuroshima Hex to polska produkcja, zarówno jeżeli chodzi o „analogowego” protoplastę (autor: Michał Oracz, Wydawnictwo Portal) jak i implementację (Big Daddy’s Creations), która szturmem zdobywa listy popularności gier. Wydana na iPhona, świetnie prezentuje się też na iPadzie. Bardzo dobra oprawa graficzna i dźwiękowa, wymagająca, skalowalna sztuczna inteligencja wirtualnych przeciwników oraz możliwość grania na jednym urządzeniu do czterech osób jednocześnie sprawia, że NH idealnie wpasowała się w gusta graczy, nie tylko tych znających jej oryginalną wersję. Jest ona obecnie jednym z bardziej cenionych tytułów gier planszowych (i nie tylko) jeżeli chodzi o iUrządzenia. Big Daddy’s Creations cały czas pracuje na ulepszeniem swojej aplikacji, a w przyszłości jak przypuszczam zaskoczy nas jeszcze niejednym tytułem.

CatanKolejna gra, która jest już dostępna i wyszła z fazy beta testów to Catan HD, czyli elektroniczna wersja „The Settlers of Catan„ Klausa Teubera. Opiera się ona na oryginalnych zasadach i prezentuje się bardzo dobrze , jeżeli chodzi o oprawę wizualną i grywalność,. Pozwala na grę do 4 osób (lokalne połączenie urządzeń) lub na grę z elektronicznymi przeciwnikami, z których każdy charakteryzuje się inną strategią gry.

Dosłownie wczoraj ukazała się kolejna gra Dr. Reinera Knizia, lidera jeżeli chodzi o ilość przeniesionych własnych tytułów na nową platformę. Tym razem będziemy mogli zagrać w elektroniczną wersję gry Ra. RAKlimatyczna, egipska grafika HD bardzo ładnie ubarwia tę klasyczną już euro grę. Możemy grać od 2 – 5 osób w trzech trybach (solo, “pass and play” i wspólnie z innymi graczami).

A teraz… kolejna gra Dr. Reinera Knizia, czyli Kingdoms. Kafelkowa gra w której musimy rozbudować swoje królestwo. W grze możemy zmierzyć się aż sześcioma różnymi przeciwnikami o rożnym poziomie trudności.

KingdomsKingsburg Serving the Crown – gra zapewnia wariant solo, w którym możemy zmierzyć się z wirtualnym przeciwnikiem oraz możliwość gry dla 5 graczy. Grafika jest odwzorowaniem wersji analogowej, czyli jak wiadomo prezentuje się bardzo ładnie. Autorzy zapowiedzieli już wkrótce wydanie wersji na iPada, nowe wersje językowe , nowe warianty gry oraz dodatki.Kingsburg

Wszystkie wymienione wcześniej gry są do kupienia na AppStorze, ale na koniec zostawiłem jeszcze grę, którą możemy pobrać za darmo, czyli New World Colony. Nie jest to może dosłowne przeniesienie gry planszowej na iUrządzenia, ale sam autor (Erik Asmussen) określa ją jako kombinację Risk, Settlers of Catan oraz Civilization. Dlatego też postanowiłem ją tu wymienić. W grze musimy rozwijać swoją kolonię, dbając o handel i odpowiedni poziom zasobów. Aby zwiększyć swoje możliwości możemy budować miasta, stocznie, kopalnie, tartaki, forty, spichrze.

New World ColonyMożemy również handlować, a ceny produktów są zależne od popytu i podaży. Gra oferuje cztery warianty gry: normalny, obronny, pokojowy, agresywny. Mapy są generowane losowo w różnych rozmiarach co ma zapewnić, że gra szybko się nie znudzi zarówno poczatkującym jak i zaawansowanym graczom. Gra może nie zachwyca oprawą wizualną jak pozostałe, płatne tytuły, ale nadrabia możliwościami jakie oferuje sam rozgrywka. Tytuł jest cały czas rozwijany.

[youtube O8wHOekfh_w]

Na koniec muszę dla porządku wspomnieć jeszcze o nie wymienianych wcześniej, a zasługujących na to na pewno ze względu na ich „klasycznośc” tytułach takich jak: Monopoly, Risk oraz UNO HD. Że są szachy, warcaby, Go, backgammon to chyba nie muszę wspominać 😉


 

Facebook Comments

7 komentarzy

 1. Avatar

  przydałyby się ceny przy tytułach 🙂

 2. Avatar

  Są linki do aplikacji. Nie ma sensu dawać cen bo one są zmienne w App Store. Są obniżki, promocje, np. Ra teraz ma cenę promocyjną.

 3. Avatar

  Ja czekam na wersje Androidowe 😉

 4. Avatar

  No to sobie chyba poczekasz 🙂

 5. Avatar

  Ja nie czekam – kupuję iPada ;p

 6. Avatar

  @Eliard: Rysław ma rację to będzie długie oczekiwanie :}

 7. Avatar

  Eee tam długie… Jak się nic nie pojawi to się wkurzę i sam coś napiszę 😉 Już od jakiegoś czasu się z tym zamiarem noszę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

two × 4 =