Home / Essen 2010 / SHOW BUSINESS dla opornych – cz. 3

SHOW BUSINESS dla opornych – cz. 3

Z przyjemnością witamy laureata drugiej edycji naszego konkursu. Jak mawiają amerykanie „There’s no business like show business” i mamy nadzieję, że osoba, która poniżej przeczyta swoje nazwisko w pełni to potwierdzi :-). W drugiej edycji naszego konkursu przedstawiliśmy kolejną gwiazdę nowej polskiej gry planszowej „Show Business” Grzegorza Majewskiego – zespół rockowy o nazwie „Stool Job” i zapytaliśmy, na których światowych celebrytach wzorują się jego członkowie. I tym razem planszomaniacy nie zawiedli. Odpowiedzi przyszło więcej niż w pierwszej edycji, a i odsetek odpowiedzi prawidłowych był dużo lepszy.

Prawidłowa odpowiedź w naszym konkursie to:

GYÖNGYHAJÚ LÁNY wzoruje się na AMY WINEHOUSE, ROB S. PIERRE to wielbiciel basisty zespołu Red Hot Chilli Peppers, MICHAELA BALZARY vel FLEA, a ED WARD śledzi uważnie poczynania gitarzysty zespołu AC/DC – ANGUSA YOUNG’a.

Laureatem w naszym konkursie jest Marek Matussek, który otrzyma naszą grę w drugiej połowie października pocztą, chyba, że zdecyduje się nas odwiedzić na stoisku w Essen, wtedy grę otrzyma osobiście od autora Grzegorza Majewskiego. Gratulujemy zwycięzcy wygranej, a pozostałym uczestnikom konkursu, wiedzy z dziedziny współczesnej muzyki rozrywkowej.

Dziś już ostatni artykuł o Show Businessie przed premierą gry, a zatem ostatnia szansa na wygranie kolejnego egzemplarza w konkursie, który ogłaszamy tradycyjnie na końcu tekstu. Tym razem odpowiedzi nadsyłajcie nie do końca miesiąca, jak w poprzednich edycjach, a do 19.10.2010. Wszystkich którzy będą obecni w Essen zapraszamy w dniu 23.10.2010 o godzinie 12:00 na nasze stoisko na targach w hali 4, box 225, na oficjalne losowanie ostatniego laureata konkursu i pogaduchy o grach :-). Szczegóły lokalizacji znajdziecie na naszej stronie www.sinonis.pl. Natomiast kilkadziesiąt minut później, o godzinie 13:30, zapraszamy internautów na strony BGG, gdzie w bezpośredniej relacji na żywo z Essen Grzegorz Majewski prezentować będzie „Show Business”. Ponadto, wszystkich, których zachęciły nasze artykuły na GF zapraszamy do zapoznania się z grą na jej stronie na BGG tutaj, gdzie rozpoczęliśmy cykl artykułów przybliżających zasady i strategie gry. W najbliższych dniach umieścimy na tej stronie również pełne wersje instrukcji w językach polskim, angielskim i niemieckim.

Zanim przejdziemy do konkursu, to warto poznać jeszcze kilka ważnych osobistości ze świata Show Businessu, ponieważ środowisko Show Businessu, to nie tylko artyści-gwiazdy lśniące w błyskach fleszy i reflektorach scenicznych. To także wszelakiej maści profesjonaliści pracujący w tle, bez których nie byłoby tego całego zamieszania, a także wątpliwej proweniencji szumowiny i hieny, które po prostu żerują na sławie artystów. Poznajcie 10 osobowości, których umiejętności każdy gracz-manager może użyć do wsparcia swojego zespołu, ale także do utrudnienia życia swojej konkurencji.

A&R (z ang. Artist & Repertoire) – specjalista w wyszukiwaniu nowych obiecujących zespołów muzycznych i negocjowaniu z nimi kontraktów. W sumie fajna robota. Użycie A&R’a w grze zawsze wiąże się z przyśpieszeniem karieryTwojego zespołu kosztem spowolnienia kariery grupy wybranego konkurenta.
BODYGUARD – kto widział film o tym tytule z Kevinem Costnerem i Whitney Houston ten wie o co chodzi. BODYGUARD w Show Business’ie stanowi skuteczną obronę przed wszystkimi negatywnymi działaniami, jakie konkurenci mogą chcieć wykonać w stosunku do zarządzanej przez Ciebie grupy. Używaj BODYGUARDA zawsze wtedy, gdy ktoś nasyła na Ciebie jakiegoś specjalistę o złych zamiarach.
DJ – ten gaduła, wiecznie nawijający w ekspresowym tempie na antenie decyduje, które koncerty i w jakiej części Europy będą miały miejsce. Korzystaj z pomocy DJ’a, jeśli chcesz zmienić dostępną na rynku ofertę kontraktów koncertowych, aby lepiej pasowała do profilu Twojego zespołu.
FEMME FATALE – Kto wie, jak potoczyłaby się kariera Beatlesów bez Yoko Ono w tle, czy kariera zespołu Modern Talking bez tajemniczej Nory, której imię na naszyjniku nosił wokalista Thomas Anders. Poznajcie FEMME FATALE, kobietę, która wpuszczona do zespołu potrafi skutecznie skłócić od wewnątrz jego artystów lub jeśli zechce, to ponownie ich zintegrować. Poślij po FEMME FATALE, jeśli chcesz poprawić satysfakcję w swoim zespole lub obniżyć satysfakcję w zespole konkurenta. Niski poziom satysfakcji w zespole zawsze prowadzi do jego samoistnego rozpadu, tzn. część muzyków, a nawet jeśli jest bardzo źle w zespole, to wszyscy, po prostu z niego odchodzą zostawiając managera na lodzie.
GROUPIE – To niewątpliwie postać „najbliżej” związana z Show Business’em :-). Wiele by można o niej opowiedzieć, ale wtedy gra musiałaby być przeznaczona dla graczy powyżej 18-tego roku życia 🙂 Ponieważ w testach Show Businessu dzielnie radziły sobie nawet i 13-tolatki, to poprzestańmy na tym, że GROUPIE w Show Business’ie kradnie od gracza konkurenta jednego muzyka i zaprasza go do Twojego zespołu. Jeśli muzyk jest popularny, to automatycznie przynosi popularność (punkty zwycięstwa) Twojemu zespołowi.
PAPARAZZI – w poprzednim odcinku, w oparciu o przykład Dody, postawiliśmy tezę, że sława jest nie tylko pochodną talentu i prezentowanej sztuki. Sławą można sterować także poprzez umiejętne kreowanie skandali wokół siebie. Jeśli chcesz niewielkim kosztem i szybko zwiększyć popularność (punkty zwycięstwa) swojego zespołu, to koniecznie współpracuj z PAPARAZZI’m. Obsmaruje Cię na dowolny temat samodzielnie, albo w ramach tzw. „ustawki” (to aktywność bardzo modna ostatnio wśród polskich polityków). A zgodnie ze starym i aktualnym przysłowiem „Nie ważne co piszą, ważne, by nie przekręcali nazwiska”. Ale pamiętaj, że to działanie na krótką metę, które przy niesprzyjających okolicznościach może obrócić się przeciwko Twojemu zespołowi.
PILOT – prywatne samoloty mają tylko największe i najbogatsze sławy. W Show Business’ie, za stosunkowo niewielkie pieniądze, jakie trzeba wydać na grę , ten rarytas możesz mieć Ty i Twoja grupa :-). Użyj PILOTA, jeśli chcesz przemieścić się po Europie drogą lotniczą i zagrać koncerty w miejscach, do których trudno byłoby szybko dotrzeć drogą lądową.
REPORTER – jest zawsze tam, gdzie coś się dzieje, ale w Show Business’ie poszliśmy jeszcze dalej: coś się dzieje zawsze tam, gdzie jest REPORTER. Użyj REPORTERA, aby mieć wpływ na to jakie zdarzenie korzystne lub niekorzystne dla wszystkich zespołów zajdzie w nadchodzącej kolejce.
SPONSOR – Pecunia non olet, a każdy sponsor na wagę złota 🙂 Jeśli już znajdzie się ktoś, kto chce sypnąć grosiwem na Twój zespół, to nie wolno go zlekceważyć. SPONSOR w Show Business’ie daje możliwość odświeżenia swoich wpływów w branży, a poza tym stanowi nieocenioną pomoc przy wygrywaniu list przebojów. Wiadomo, przeliczający głosy prezenterzy radiowi są prawie jak ekolodzy – też lubią kolor zielony 🙂 Dla gracza-managera nie ma nic ważniejszego, niż wygranie przez jego zespół listy przebojów, bo to bezpośrednio przekłada się na popularność zespołu i punkty zwycięstwa. SPONSOR zaproszony do zabawy w odpowiednim momencie wykazuje niezwykły dar przekonywania kogo trzeba :-).
TREND EXPERT – w każdej liczącej się rozgłośni radiowej pracuje ktoś, kto zajmuje się uważnie śledzeniem i kreowaniem aktualnych mód na rynku muzycznym. Trudno w to uwierzyć, ale zanim określona piosenka stanie się tzw. powerplayem, czyli do znudzenia granym na antenie przebojem, przechodzi szereg badań tzw. fokusowych, podczas których losowo dobierana próbka odbiorców wypowiada się na jej temat. Jeśli opinie są dobre, piosenka staje się natychmiast przebojem, w przeciwnym przypadku, ginie w przepastnych archiwach, skąd już nigdy nie wydostanie się na światło dzienne. Ponoć istnieją już programy komputerowe, które analizują piosenki według określonych algorytmów, aby określić czy staną się przebojami czy nie. Zatrudnij TREND EXPERTA, jeśli chcesz przedłużyć panujący na rynku trend muzyczny oraz sprawić by piosenka Twojego zespołu stała się przebojem i wygrała listę przebojów.

Dziękujemy osobom zaangażowanym w grę: autorowi, grafikom, szefowi produkcji oraz testerom strategicznym za udostępnienie swoich twarzy ww. osobistościom. Czytelnicy, nie obawiajcie się, przedmiotem naszego ostatniego konkursu nie będzie pytanie, np. której postaci twarzy użyczył autor gry :-). Tradycyjnie, nasze pytanie konkursowe będzie dotyczyło kolejnego zespołu – gwiazdy „Show Business’u”. Panie i Panowie poznajcie „BUS BROTHERS” – afro-amero-brit-meksykański skład grający ciężkie odmiany czarnej muzyki, opartej na mocnych bitach i rymowanym gadulstwie

DR WTEWEWTE – wokal, bębny

ABRACADABRA MAN – instrumenty klawiszowe

RONNIE SANDMAN – bas

I pytanie konkursowe: Które ze znanych światowych gwiazd muzycznych są inspiracją dla poszczególnych muzyków zespołu „BUS BROTHERS” ?

Wasze odpowiedzi przesyłajcie mailem na adres showbusiness [małpa] sinonis.pl do dnia 19.10.2010 w formacie następującym:

DR WTEWEWTE – imię i nazwisko lub używany pseudonim znanej gwiazdy

ABRACADABRA MAN – imię i nazwisko lub używany pseudonim znanej gwiazdy

RONNIE SANDMAN – imię i nazwisko lub używany pseudonim znanej gwiazdy

Ogłoszenie zwycięzcy, który (która) otrzyma od nas egzemplarz „Show Business’u” nastąpi dnia 23.10.2010 o godzinie 12:00 na naszym stoisku na targach w Essen (hala 4, box 225) oraz na łamach GF w dniu 25.10.2010.

Powodzenia !!!

Więcej o grze w serwisie BGG tutaj


 

Facebook Comments

5 komentarzy

 1. trochę nie podoba mi się działanie Groupie – OK, że odciąga muzyka od zespołu, ale dlaczego ma się on przyłączać nagle do konkurencji?? można to jakoś klimatycznie wytłumaczyć?

 2. Też uważam, że logiczniejsze byłoby, gdyby pod wpływem Groupie muzyk był mniej wypoczęty i gorzej koncentrował się na grze.

 3. GROUPIE to muza – pozwala muzykowi pojechać na naturalnym hormonalnym “boosterze”. Może i jest mniej wypoczęty (ee… zechciałbyś to jakoś rozwinąć? 😀 ), ale w ogóle tego nie zauważa i tworzy jak najęty. W tym przypadku przez inną kapelę.
  Umowność, panie, umowność. To ameritrash a nie szachy 🙂

 4. hahha tak jakby szachy nie były umowne 😀

 5. Zastanawiam się czy ta groupie jest prawdziwa czy tylko narysowana?
  Znacie może nazwisko aktorki?

  P.S. Słuchacze planszostacji nt. LNOE wiedzą o co chodzi. Co nie, Bazik? 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

jeden × 1 =