Home / News / Statystyczny planszówkomaniak

Statystyczny planszówkomaniak

Czy znacie takie porzekadło: kłamstwo -> większe kłamstwo -> statystyka? Niedawna telewizyjna reklama głosiła, że statystyczny Polak ma pół psa i pół kota. A czy ktoś wie jaki jest statystyczny miłośnik planszówek? Żeby wybadać sytuację, na cel wzięłam kilkudziesięciu uczestników wyjazdu do Dębrzyna na Kaszubach, gdzie już kolejny rok planszówkomaniacy spotykają się by wypoczywać, imprezować i przede wszystkim grać, grać i jeszcze raz grać. Jednak po co się ograniczać? Wszak wiadomo niejednemu z nas, że im większa grupa badana, tym bardziej wiarygodny wynik. Dlatego też, Wy również macie możliwość wzięcia udziału w tym nietypowym badaniu i wybierając link poniżej możecie wypełnić ankietę (zabierze to ok.1-2 minut). Na odpowiedzi czekam do końca tygodnia, czyli do 15 sierpnia, a wyniki w formie felietonu pojawią się w nadchodzącym wydaniu Świata Gier Planszowych. Dziękuję!

KLIKNIJ MNIE!


 

Facebook Comments

14 komentarzy

 1. Świetny pomysł 🙂 Czekam na wyniki.

 2. Bardzo jestem ciekaw, co z tego wyniknie.

  Btw. W przypadku większości pytań powinny być Multiple choice zamiast Checkboxes.

 3. Hej,

  Ciekawy pomysl – brakowalo mi troche pytan gaming specific, np.

  jakie gry wolisz (strategi, karcianki, amertitrash, etc)
  w jak licznych grupach grasz najczescie 2, 3, 4

  A moze by to wrzucic w momencie logowania do strony nowego loginu?

 4. Ale zamiast tego było pytanie “Czy wolisz słone czy słodkie?”

 5. Miałem problem z odpowiedzią na jedno pytanie, bowiem nie wiem gdzie jest granica mdzy “nowoczesnymi” grami planszowymi, a tymi nienowoczesnymi. Które z niżej wymienionych są “nowoczesne”??? :
  1. Magia i Miecz (Sfera)
  2. Space Hulk (ISA)
  3. Odkrywcy Nowych Światów (Encore)
  4. Kreta 1941 (Dragon)
  5. Labirynt Śmierci (Encore)

 6. dominusmaris

  Te od punktu 6. w dół.

  Myślę, że chodziło o gry popularyzowane
  w Polsce po 2004 roku kiedy To ,,zaczęło się w Polsce”.

  Popularyzowane nie znaczy wydane, ale choć można mówić o popularyzacji El Grande czy Osadników, to wymienione gry raczej były już przebrzmiałe.

  Gdybyś napisał ,,Talisman”, może uznalibyśmy to za nowoczesną grę planszową 😉

 7. Ja za pierwszą swoją nowoczesną grę uznałem Acquire, która choć wydana w roku 1962 i opracowana przez Amerykanina, uznawana jest za pierwszą eurogrę.

 8. “Gdybyś napisał ,,Talisman”, może uznalibyśmy to za nowoczesną grę planszową ;)”

  Czyli że miarą nowoczesności jest poprawiona jakość wydania;] To w sumie można by pewnie znaleźć też “nowoczesne” scrabble albo backgammona;)

 9. dominusmaris

  Żart z żartu ma tę wadę,że nie wiadomo czy minus i minus daje plus, czy ciągle minus.

  Talisman raczej nie kwalifikuje się do nowoczesnych gier planszowych, tak jak i wszystkie ameritrashe.

  Z braku obiektywnych przesłanek należy przyjąć prawdopodobną interpretację ankietera a Jej, jak sądzę, chodziło raczej o eurogry, ewentualnie pochodne ameritrashu, typu Chaos czy Starcraft.

 10. Cóż, Ty pytanie zrozumiałeś w taki sposób, że gry nowoczesne = eurogry, mi taka interpretacja nawet do głowy nie przyszła.

  Bardziej pomyślałem sobie o nowoczesnych grach, jako odskoczni od standardowej planszowej kolekcji, która jest w każdym domu (w którym są dzieci), tj chińczyk, tryktrak, młynek czy warcaby.

  IMHO próba rozgraniczenia, czy coś jest ameritrashem, czy jego pochodną też bywa kłopotliwa (tak sobie myślę, gdy tu i ówdzie za przykład ameritrashu ludzie mi dają Twilight Imperium).

 11. Pytanie z nowoczesna grą. Dla mnie produkty/podróby Encoru były nowoczesne. Na tle tego co sie dzialo w latach 80tych, Labirynt Smierci byl ULTRA nowoczesny i odkrywczy. Naprawde byly w Polsce gry przed 2004 rokiem. 🙂 Chyba ze gra nowoczesna to taka ktora ma ludki i pionki inne niz typowe “chinczykowe” w takim razie to 1980 rok gdy wyszly Manewry Morskie, gdzie w lichym pudelku byly dwie floty ladnych okretow, lodzi podwodnych, lotniskowcow z samolotami, cudowne to bylo i blizsze jakiemus wargamingowi niz gry planszowej.

 12. Uzupelnienie. Byly dwie gry morskie w tym czasie. Nie pamietam dokladnie nazwy tej gry z olbrzymia plansza w kratke i okretami- modelami :-/. Pogooglalem i pod nazwa Mawewry Morskie wyskoczyla ta wersja klon stratego. Grrr…

 13. Manewry Morskie były wydane już w latach 60-tych XX wieku. Być może chodzi o grę Bitwa na Morzu Wiatrów (na forum była dyskusja o tej grze, więc możesz sprawdzić, czy o nią właśnie chodzi)

 14. “Bitwa na morzu wiatrow” byla grą z papieru. W tej morskiej modele/pionki jak to zwac byly plastykowe. Przypomniala mi sie jeszcze jedena gra dalece odbiegajaca od Chinczyka, Regaty o puchar Admirała, z gigantyczną planszą-mapą zwijaną do tuby i pionkami łódeczkami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

13 + 9 =