Home / News / Teutons – pierwszy raport z rozgrywki

Teutons – pierwszy raport z rozgrywki

Na stronie Phalanx Games Polska można przeczytać pierwszy raport z rozgrywki w Teutons. Gra, której autorem jest Waldek Gumienny, zostanie wydana jeszcze w tym roku przez Los Diablos Polacos i Phalanx Games Polska.

Teutons jest szybką, taktyczną grą wojenną przeznaczoną dla dwóch graczy. Cechuje się prostymi oraz łatwymi do nauczenia zasadami, które pozwolą nam dowodzić wojskami Polski i Litwy lub Zakonu Krzyżackiego podczas pięciu bitew: Płowce (1331), Grunwald (1410), Koronowo (1410), Chojnice (1454), Świecino (1462). Za oprawę graficzną odpowiada Piotr Słaby.

Informacje o grze od wydawcy:

“Podczas gry przeciwnicy toczą walkę na kartonowej planszy za pomocą drewnianych bloczków, które przedstawiają poszczególne hufce wojsk – zarówno konnych, jak i pieszych. Gracze będą aktywowali swoje oddziały za pomocą kart, odzwierciedlających ich zasoby dowodzenia. Aktywne hufce będą mogły przemieszczać się i atakować oddziały wroga oraz otrzymywać rozkazy, które zwiększa ich siłę w walce, pozwolą im zewrzeć zmieszane szeregi, bądź ostrzelać wroga za pomocą kusz i bombard. Ważnym łącznikiem pomiędzy graczem a jego oddziałami będą historyczni wodzowie, którzy umożliwią mu skuteczniejsze dowodzenie wojskami. Dobrze używany dowódca może prowadzić do boju wiele hufców, ale gracze będą musieli uważać, by cenny dowódca nie zagalopował się zbytnio do przodu i nie wpadł we wrogą niewolę.

Średniowiecznym polem bitwy nie rządził chaos. Zarówno armia polska jak i krzyżacka korzystały ze zdobyczy wschodniej sztuki wojennej. Dowódcy układali przedbitewne plany i próbowali je realizować w trakcie bitwy. Grupowali konne rycerstwo w szyki kolumnowo – klinowe, umożliwiające skuteczne poruszanie się po polu bitwy, potężne szarże jak i szybkie odejście od silniejszego przeciwnika. Używali najnowocześniejszych i śmiercionośnych broni epoki – kusz, bombard, mobilnego obozu warownego, wspierającego armię w bitwie niczym ruchomy zamek. Jednakże musieli się zmagać ze słabym rozpoznaniem szyków i zamiarów wroga, prowadzić wojsko do boju w dzikim i pozbawionym dróg terenie wschodniej Europy. Dowódca widział wrogie hufce, ale nie był w stanie dokładnie ocenić ich siły i zwartości. Kierując swoje wojska do rozpaczliwego uderzenia nie wiedział, czy napotka zmęczone bojem oddziały, czy świeże odwody skierowane przez sprytnego przeciwnika.

W Teutons gracze znajdą wszystkie te czynniki, staną się panami średniowiecznego pola walki i zmierzą się z jego wyzwaniami. Bitwy Średniowiecza zostaną rozegrane na nowo…”

Profil gry na BGG: http://boardgamegeek.com/...


 

Facebook Comments

4 komentarze

 1. Jak na razie jestem mocno zaciekawiony.

 2. alez wysmakowana grafika planszy! miodzio!
  co to jest w tle (poza mapa)? pudelko czy juz dopracowana plansza?
  anyway, gratulacje

 3. Czy dobrze rozumiem, że do każdej bitwy będzie osobna plansza? I czekam na dalsze informacje, w tym instrukcję gry.

 4. Lord Voldemort

  Plansze beda dwie dwustronne, do Swiecina i Koronowa (najslabiej udokumentowana bitwa) bedzie uzywana ta sama plansza.

  Najblizszy pokaz testowej wersji gry odbedzie sie w ostatni weekend lipca podczas Avangardy w Warszawie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 × cztery =