Home / Essen 2010 / Magnum Sal – gra o kopalni soli w Wieliczce na Essen 2010!

Magnum Sal – gra o kopalni soli w Wieliczce na Essen 2010!

Roku pańskiego 1368 miłościwie nam panujący Kazimierz Wielki mocą swego królewskiego prawa ustanowił dokument zwany Statutem Żup Krakowskich. Jasno stoi w nim zapisane, iż kto otrzyma z rąk Króla tytuł urzędniczy Żupnika Królewskiego, zarządzać będzie Kopalnią Soli w Wieliczce, Magnum Sal zwaną.  Jaśnie Pan żupnikiem swym królewskim tego ze sztygarów mianuje, kto pracą swą dowiedzie, iż fach żupniczy najlepiej opanował i na chwałę Królestwa Polskiego eksploatacyję Żup Krakowskich poprowadzi.

W grze Magnum Sal każdy z graczy wciela się w sztygara – zarządcę górniczej ekipy.  W czasie gry stara się jak najefektywniej wydobywać sól z kopalni, a następnie tak pozyskane „białe złoto” sprzedawać na targu.  Przede wszystkim jednak, gracze realizują królewskie zamówienia na sól. Ten, który zarobi najwięcej na wydobyciu soli, otrzyma tytuł Królewskiego Żupnika i wygra grę.

Magnum Sal to ekonomiczna gra planszowa, którą na tegoroczne targi w Essen przygotowuje wydawnictwo Gry Leonardo. Po zeszłorocznym sukcesie Orła i Gwiazdy Leonardo sięga poza obszar gier wojennych i w tym roku spróbuje oczarować graczy rasową eurogrą.

Ilustracja z planszy gry, bez elementów funkcjonalnych.

Magnum Sal zostało stworzone przez duet autorów: debiutującego jako projektant redaktora GamesFanatic.pl  – Marcina Krupińskiego i autora „Małych Powstańców” – Filipa Miłuńskiego. Autorem ilustracji jest Piotr Nowojewski, znany polskim graczom między innymi z świetnej oprawy graficznej gry Hannibal Barkas.

Magnum Sal opiera się na mechanice worker placement. Jest przeznaczona dla 2-4 graczy w wieku od 10 lat. Pojedyncza rozgrywka trwa od 60 do 120 minut. Gra zostanie wydana w Polsce we wrześniu 2010. Produkcja jest niezależna językowo i pierwszy nakład zawierać będzie instrukcję w trzech językach: po polsku, angielsku i niemiecku.

Ilustracja z okładki gry

W sierpniu ruszy przedsprzedaż gry. Za ponad sto drewnianych elementów (pionki i kostki soli), kilkadziesiąt żetonów kopalni, królewskich zamówień i górniczych narzędzi oraz bogato ilustrowaną planszę gracze zapłacą w przedsprzedaży zaledwie 89 złotych! Sugerowana cena detaliczna gry wyniesie 99 złotych.

Inwestuj w górniczą ekipę, kupuj narzędzia w warsztacie by usprawnić wydobycie  i handluj solą na targu. Zdobądź białe złoto – najcenniejszą, czystą jak łza sól, zalegającą w najgłębszych zakamarkach szybu w Wieliczce i zyskaj uznanie króla Kazimierza Wielkiego!

Więcej informacji o grze i ilustracje będzie można znaleźć w profilu gry w serwisie Boardgamegeek.com


 

Facebook Comments

13 komentarzy

 1. Dziwne, że tylko 99 złotych. Przecież gra o kopalni soli powinna mieć słoną cenę

 2. Jaka piękna plansza. A da się popróbować w Debrzynie na jakimś prototypie?

 3. @skanna: będziemy starali się mieć wersję przedprodukcyjną w Debrzynie. Na pewno chcielibyśmy skorzystać z takiej okazji i pokazać wtedy grę 🙂

 4. Ha… czyli dobrze pisałem o hicie eksportowym :). No to teraz trzeba czekać na Essen 2010 i obserwować Essenometr, czy jak to coś się nazywa :). Może uda Wam się przebić do świadomości światowego planszomaniaka, czego Wam życzę :).

 5. No właśnie czuję, że do Essen będziemy teraz pościć – K2 na Essen, Magnum Sal na Essen, 51 Stan na Essen. U zagranicznych wydawców to samo – 7 Wonders na Essen, nowa gra Czechów na Essen. Mam nadzieję, że chociaż w prototypy pogramy w Debrzynie 🙂

 6. znaczy ekonomiczna. fajnie. jestem zainteresowany

 7. Nataniel ma rację z Essen, a później już będzie tylko masakra dla portfela 😉 Yosz, Filippos trzymam kciuki! 🙂

 8. Yosz, moje pokłady niechęci do zdolniejszych i mądrzejszych ode mnie są niewyczerpane.
  A więc – nienawidzę Cię. Należy Ci się.

 9. wc: zawsze do usług 🙂 A ja pozostaję Twoim wielkim fanem jak zawsze 😉

 10. Kostki soli też będą drewniane? 😉

 11. Andy kostki będą faktycznie nie z soli, a z drewna, przepraszamy;)

  Nataniel specjalnie z powodu posuchy jaką odczuwasz za dwa tygodnie wypuszczam taką grę o Grunwaldzie;) Powinna Ci się spodobac i jakoś może dotrwasz do Kaszubkonu, na który przywieziemy z Marcinem Magnum Sal:)) Oczekuję natomiast rewanżu i partii w przedprodukcyjna wersję K2:)

  Tycjan, Konev dzięki!

 12. Gratulacje!!, ale szkoda, że dajecie dokładnie te same grafiki co były wcześniej w GFoto, gdyby była gotowa plansza, albo coś więcej to byłoby lepiej.

  No i cena super!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

18 + 20 =