Home / News / Agricola, Zostań Menadżerem i inne wieści

Agricola, Zostań Menadżerem i inne wieści

Po wielu miesiącach panowania wysokich kursów Euro, w końcu doczekaliśmy się obniżki poniżej 4 zł. Zgodnie z obietnicami zleciliśmy więc dodruk polskiej wersji gry Agricola. Jeśli logistyka nie zawiedzie, to gra powinna dotrzeć do nas w połowie tygodnia. Pod koniec tygodnia powinna więc być już dostępna w sklepach z grami.

Wraz z Agricolą jedzie do nas Wysokie Napięcie, którego nakład wyczerpał się miesiąc temu. W tej edycji Friedemann Friese postanowił trochę zainwestować w instrukcję. Nie dość, że jest kolorowa, to zmieniono również lekko warunki przejścia pomiędzy kolejnymi etapami gry oraz warunek zakończenia. Więcej informacji można znaleźć w samej instrukcji (tabela na stronie 7). Instrukcję można pobrać w wersji elektronicznej z naszego repozytorium (lub kliknąć ten link).

Jeśli przypadła Ci do gustu gra Wysokie Napięcie, serdecznie polecamy również zagrać w najnowszą grę tego samego autora, Wysokie Napięcie: Zostań Menadżerem. Gra nawiązuje klimatem do Wysokiego Napięcia, jednak dotyczy zupełnie innych aspektów. Tym razem gracze wcielają się w rolę tytułowych menadżerów i zarządzają produkcją w fabryce (ludzie, roboty, maszyny, dyspozytornie, magazyny). A wszystko to po to, aby …
Więcej w instrukcji.

Serdecznie polecamy wszystkie trzy tytuły!

Z pozdrowieniami,
Wydawnictwo Lacerta


 

Facebook Comments

13 komentarzy

 1. skończą się ultra wysokie ceny Agricoli na Allegro

 2. Witold Janik

  “W tej edycji Friedemann Friese postanowił trochę zainwestować w instrukcję.”
  Czy w tej edycji Agricoli Lacerta może też postanowiła trochę zainwestować w instrukcję, żeby dla przeciętnego człowieka była ona bardziej zrozumiała?

 3. Gry, wydawane przez Lacertę, nie są przeznaczone dla przeciętnego człowieka.

 4. Osobiście nie lubię, kiedy gra w trakcie swojego istnienia ma zmieniane reguły, ale wygląda na to, że w przypadku WN jest to tylko kosmetyczny ukłon w stronę skalowalności.

  Co do Agricoli, to jakaś tam mglista zapowiedź drobnych poprawek była. Trzeba będzie to skonfrontować z popularna listą bugów w starym tłumaczeniu. Ja w każdym razie wyciągam z szafy śpiwór i idę koczować pod Lacertą 😉

 5. Czy w tej edycji Agricoli Lacerta może też postanowiła trochę zainwestować w instrukcję, żeby dla przeciętnego człowieka była ona bardziej zrozumiała?

  Ja nie wiem co tam można poprawiać, poza jakimiś drobiazgami? Owszem, czytanie instrukcji bez gry jest raczej trudne. Ale z rozłożonymi elementami jest wszystko dosyć jasne, moim zdaniem. Polecam instrukcje do gier Wallace’a – tam niektóre kwestie są naprawdę beznadziejnie (a czasem błędnie) wyjaśnione.

 6. Instrukcja do Agricoli jest fatalnie napisana. Przydałby jej się kompletnie nowy układ – troszkę więcej diagramów i przykładów, a mniej tekstu. Tym bardziej teraz, gdy gra zyskała na popularności (szerszej) i przypadkowi ludzie mogliby ją chętnie wziąć do ręki. Kilka stron bitego tekstu może skutecznie odstraszyć.

 7. Nie widzę możliwości, żeby część tekstu zastąpić tylko diagramami i przykładami. Lepiej je dodać, a tekst zostawić. A że jest tego kilka stron tekstu, to już takie uroki troszkę bardziej złożonych gier. To i tak nic w porównaniu do niektórych kobył, gdzie kilkadziesiąt stron to normalka.

 8. Bloody Baron

  czy ktoś mógłby w telegraficznym skrócie opisać zmiany zasad w instrukcji?

 9. No, ja tak jeszcze raz przejrzałem starą i nowa i na serio nie mogę znaleźć żadnych konkretnych różnic. Chyba jakoś ślepnę.

 10. Ja też pobieżnie przejrzałem zasady zmian etapów i jakoś nie rzuciła mi się w oczy żadna zmiana w stosunku do tego co pamiętam (ale mogę się mylić).

  I nawet uważam to za zaletę. Podobnie jak MisterC nie lubię gdy gra zmienia zasady z kolejnymi wydaniami (jak to ma niestety miejsce z Carcassonne na przykład…). Uważam za dopuszczalne jedynie uściślenia.

 11. Pojawiła się pewna tabelka dotycząca skalowalności gry której o ile się nie mylę wcześniej nie było. Jak dla mnie kosmetyka skoro nie jestem pewny czy jej nie było;)

 12. A czy wiadomo coś o terminie wydania Havany?

 13. Z tego co widzę to poprawiono błędne sformułowanie w 2. punkcie przejścia do 3. etapu:
  “2. Jeżeli karta »Etap 3« zostanie wyciągnięta w trakcie rozbudowy sieci w fazie 4, podczas gdy wyciągana jest nowa karta elektrowni w miejsce elektrowni odrzuconej z powodu mniejszej wartości niż liczba miast w sieci gracza prowadzącego – usuń najtańszą elektrownię (która właśnie była odrzucana) oraz kartę »Etap 3« i nie wyciągaj kolejnych kart elektrowni ze stosu, aby je zastąpić.”
  Ze starej instrukcji wynika, że zostanie 7 elektrowni zamiast 6, natomiast poprawne sformułowanie w nowej instrukcji wygląda następująco:
  “2. Jeżeli karta »Etap 3« została wyciągnięta w trakcie rozbudowy sieci w fazie 4 (jako zamiennik usuniętej karty o wartości mniejszej/równej liczbie miast w sieci gracza prowadzącego), należy odrzucić z rynku dodatkową kartę elektrowni o najniższym numerze oraz kartę »Etap 3«.”
  Różnica jest w zwrotach “która właśnie była odrzucana” i “dodatkową”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

czternaście − 6 =